Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.10 PLN (0.00%)

KGHM Polska Miedź S.A.

303.20 PLN (+0.73%)

ORLEN S.A.

136.00 PLN (+2.26%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

11.18 PLN (+1.64%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.57 PLN (+2.82%)

Enea S.A.

26.20 PLN (-0.38%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

31.40 PLN (-1.88%)

Złoto

4 794.82 USD (+0.90%)

Srebro

75.82 USD (+2.08%)

Ropa naftowa

96.54 USD (-0.52%)

Gaz ziemny

2.69 USD (-1.50%)

Miedź

5.76 USD (+0.27%)

Węgiel kamienny

112.50 USD (-0.22%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.10 PLN (0.00%)

KGHM Polska Miedź S.A.

303.20 PLN (+0.73%)

ORLEN S.A.

136.00 PLN (+2.26%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

11.18 PLN (+1.64%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.57 PLN (+2.82%)

Enea S.A.

26.20 PLN (-0.38%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

31.40 PLN (-1.88%)

Złoto

4 794.82 USD (+0.90%)

Srebro

75.82 USD (+2.08%)

Ropa naftowa

96.54 USD (-0.52%)

Gaz ziemny

2.69 USD (-1.50%)

Miedź

5.76 USD (+0.27%)

Węgiel kamienny

112.50 USD (-0.22%)

Górnictwo: Adam Mirek odwołany ze stanowiska prezesa WUG

fot: Maciej Dorosiński

Adam Mirek był prezesem WUG od 1 marca 2017 do 25 marca 2024

fot: Maciej Dorosiński

Adam Mirek w poniedziałek, 25 marca, został odwołany ze stanowiska prezesa Wyższego Urzędu Górniczego. Nadzorowi górniczemu szefował od 1 marca 2017 r. O odwołaniu poinformował w oświadczeniu, które zostało opublikowane na stronie internetowej Urzędu. Obecnie obowiązki prezesa pełni I wiceprezes Krzysztof Król.

WUG jest centralnym urzędem administracji rządowej, nadzorowanym przez Ministra Przemysłu. Urzędem kieruje prezes, którego powołuje i odwołuje premier.

Głównym zadaniem Wyższego Urzędu Górniczego oraz podległych mu okręgowych urzędów górniczych jest nadzór i kontrola zakładów górniczych w Polsce w celu ochrony życia i zdrowia górników, ochrony środowiska na terenach eksploatacji górniczej, a także rekultywacji gruntów pogórniczych. Wyższy Urząd Górniczy w Katowicach ustanowiony został rozporządzeniem Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 24 czerwca 1922 r. Ten dzień uznaje się za powstanie współczesnego polskiego nadzoru górniczego

"Koledzy, wszyscy Szanowni Państwo, z którymi miałem zaszczyt współpracować zarówno w organach nadzoru górniczego, jak też we wszystkich rodzajach zakładów górniczych oraz instytucjach i organizacjach związanych z górnictwem. Pragnę Państwa poinformować, że w dniu dzisiejszym Prezes Rady Ministrów Donald Tusk odwołał mnie ze stanowiska Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego, którą to funkcję pełniłem od ponad siedmiu lat" - napisał były prezes WUG.

Dr inż. Adam Mirek od początku całą swoją drogę zawodową związał z górnictwem. Jest absolwentem Wydziału Geologiczno-Poszukiwawczego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (studiował w latach 1976-1981). W 2001 r. ukończył studia podyplomowe na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w zakresie administracji i zarządzania w górnictwie. W roku 2002 uzyskał stopień doktora nauk technicznych na Wydziale Górniczym AGH.

Pracę zawodową rozpoczął w 1981 r. w kopalni Ziemowit. W latach 1981-1987 pracował jako nadsztygar ds. geofizyki w kopalni Bobrek, a następnie przez 8 lat w kopalni Sośnica, gdzie m.in. organizował, projektował i budował Dział ds. Tąpań. W 1995 r. przeszedł do pracy w Wyższym Urzędzie Górniczym, gdzie został zatrudniony na stanowisku głównego specjalisty – kierownika Zespołu ds. Zagrożenia Sejsmicznego i Tąpaniami. W 2006 r. objął funkcję dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego we Wrocławiu, od 2008 r. zastępcy, a następnie dyrektora Departamentu Górnictwa WUG.

W ramach swoich obowiązków sprawował m.in. nadzór nad zwalczaniem zagrożeń naturalnych i technicznych w górnictwie podziemnym, odkrywkowym i otworowym. Brał też udział w nowelizacji ustawy - Prawo geologiczne i górnicze oraz przepisów wykonawczych do tej ustawy.

Uczestniczył w pracach komisji powoływanych przez prezesa WUG dla zbadania przyczyn i okoliczności tąpnięć, zawałów, wyrzutów gazów i skał oraz związanych z nimi wypadków zbiorowych.

W latach 2013-2017 pracował w Instytucie Technik Innowacyjnych EMAG na stanowisku adiunkta – głównego inżyniera ds. geofizyki. W tym czasie opracował i wdrożył do użytku aparaturę sejsmiczną służącą ocenie wielkości drgań wzbudzanych robotami strzałowymi w górnictwie odkrywkowym.

Od 1 marca 2017 r. do 25 marca 2024 r. był prezesem Wyższego Urzędu Górniczego. Adam Mirek był wielokrotnie odznaczany. Między innymi otrzymał Brązowy Krzyż Zasługi (2002), Złoty Medal za Długoletnią Służbę (2011), Brązową Odznakę „Zasłużony dla Górnictwa” (2000), Honorową Odznakę „Zasłużony dla Górnictwa RP” (2006), Honorowy Sztylet Górniczy (2008), Brązowy Medal CSRG (2000), Srebrny Medal CSRG (2005), Złoty Medal CSRG (2009). Posiada także stopień górniczy Generalny Dyrektor Górnictwa (2017).

 

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zapasy gazu w magazynach UE zbliżają się do 29 proc., w Polsce - 45 proc.

Zapasy gazu ziemnego w magazynach UE wynoszą 28,8 proc. wobec średniej 5-letniej na tę porę wynoszącej 41,6 proc. W magazynach znajduje się obecnie 325,40 TWh gazu - wynika z wyliczeń firmy Gas Infrastructure Europe. W Polsce zapełnienie wynosi 45,1 proc. wobec sezonowej średniej 5-letniej wynoszącej 48,4 proc.

Studenci mają pomysły na pogórnicze tereny

Studenci Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz Politechniki Śląskiej realizują projekt dotyczący opracowania strategii transformacji potencjalnie uwalnianych terenów KWK ROW ruch Rydułtowy. Niedawno zwiedzili teren kopalni.

Gdzie najlepiej płacą? Niestety nie na Śląsku, ale nie jest najgorzej

W Krakowie średnie i duże przedsiębiorstwa płacą najlepiej w kraju. Liderem zarobków ogółem, bez względu na wielkość spółki, wciąż jest jednak Warszawa - cytuje dane GUS-u czwartkowa "Rzeczpospolita".

Jakie są możliwe rozwiązania dla Grupy Azoty i Jastrzębskiej Spółki Węglowej?

Ministerstwo Aktywów Państwowych pracuje nad konstruktywnymi rozwiązaniami dla Grupy Azoty i Jastrzębskiej Spółki Węglowej, które znajdują się w skrajnie trudnej sytuacji finansowej - poinformował w czwartek minister aktywów państwowych Wojciech Balczun. Dla JSW rozważane są tylko możliwości finansowania dłużnego.