Złoty w ostatnim czasie mocno odczuwa umocnienie się dolara

fot: Materiały prasowe

Zanim sięgniesz po pozabankowe pożyczki ratalne, warto sprawdzić i porównać oferty różnych firm

fot: Materiały prasowe

- Złoty w ostatnim czasie znalazł się w gronie walut szczególnie narażonych na umocnienie dolara, co skutkowało przebiciem poziomu 4 zł na dolarze - powiedział PAP strateg rynków walutowych w PKO BP Arkadiusz Trzciołek.

W piątek na fixingu NBP euro kosztowało 4,6412 zł, a dolar 4,0559 zł. Oznacza to osłabienie złotego w mijającym tygodniu o 0,75 proc. w stosunku do euro oraz o ponad 1,62 proc. w stosunku do dolara.

Ostatni tydzień przyniósł silne umocnienie amerykańskiego dolara, co z reguły negatywne jest dla walut rynków wschodzących w związku. - Dolar umacniał się na bazie oczekiwań na dalsze zacieśnienie polityki pieniężnej w USA, co jest postrzegane jako ograniczające skalę przepływów kapitałowych na rynki wschodzące. Indeks dolara wzrósł do najwyższego poziomu w tym roku powyżej 95 punktów, a para EUR/USD zanotowała tegoroczny dołek przy 1,1440 - powiedział PAP strateg rynków walutowych w PKO BP Arkadiusz Trzciołek.

W jego opinii, czynnikiem, który wpłynął na umocnienie się dolara, była publikacja danych o inflacji w USA. Wskaźnik ten wzrósł w październiku do 6,2 proc., a inflacja bazowa wyniosła 4,6 proc.

- Amerykańska Rezerwa Federalna rozpoczęła już proces zacieśniania polityki pieniężnej, gdyż w listopadzie ogłoszono ograniczenia tempa skupu aktywów. Jednak wysoka presja inflacyjna przy jednoczesnej poprawie sytuacji, a rynku pracy, otwiera dyskusje nad terminem i skalą pierwszej podwyżki stóp - powiedział Arkadiusz Trzciołek.

Jak dodał, obecnie rynek oczekuje, że podwyżki stóp rozpoczną się w połowie przyszłego roku i w ich efekcie stopa Fed wzrośnie o 75 pb do końca 2022 r.

- Złoty w ostatnim czasie znalazł się w gronie walut szczególnie narażonych na umocnienie dolara, co skutkowało przebiciem poziomu 4 zł na dolarze. W podobnej skali jak złoty w ostatnim czasie osłabia się węgierski forint. Inflacja rośnie zauważalnie we wszystkich krajach z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, jednak czeska korona jest nieco mniej wrażliwa na siłę dolara w związku ze zdecydowanie większymi podwyżkami stóp procentowych przez CNB niż przez pozostałe banki centralne w regionie. Najbliższe posiedzenie węgierskiego MNB może skutkować wyższą podwyżką niż 15 pb z października. Po tym, jak CPI za ostatni miesiąc wzrósł na Węgrzech do 6,5 proc. r/r (poprzedni było to 5,5 proc.), rynek oczekuje ruchu o co najmniej 30 pb, do 2,10 proc. Taka zmiana kosztu pieniądza powinna wesprzeć notowania forinta i pośrednio przeciwdziałać dalszemu osłabieniu złotego - powiedział strateg rynków walutowych w PKO BP.

Jego zdaniem dla złotego w zbliżającym się tygodniu istotna będzie publikacja danych o inflacji (CPI) w październiku oraz o inflacji bazowej.

- Dane nie powinny być zaskoczeniem dla NBP, a wpływ większy wpływ na decyzję RPP może mieć dopiero publikacja szybkiego szacunku za listopad. Zakładamy, że do czasu grudniowego posiedzenia RPP, para EUR/PLN pozostanie w okolicach poziomu 4,60, a ewentualne bardziej jastrzębie wypowiedzi członków Rady - a szczególnie przewodniczącego - ograniczałyby presję na dalsze osłabienie złotego - powiedział Arkadiusz Trzciołek.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE - poinformował p.o. prezesa spółki Krzysztof Mikuła. Pieniądze zablokowano w zw. ze śledztwem ws. podejrzeń o oszustwa i korupcję podczas przetargów dotyczących infrastruktury tramwajowej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Poprzemysłowe „góry”. Śląskie hałdy, które stały się turystycznymi atrakcjami

Co wyróżnia krajobraz Górnego Śląska? To wieże wyciągowe kopalnianych szybów czy hutnicze kominy, ale także hałdy, nazywane „śląskimi górami”. Teoretycznie to tylko zwałowiska odpadów i geologiczne śmietniki, ale jednak mają swój urok. Wiele z nich stało się turystycznymi atrakcjami. 

Droga do zatrudnienia po węglu - program rozszerzony o kolejne osoby. Kto skorzysta?

Unijny program "Droga do zatrudnienia po węglu" zostanie rozszerzony na mieszkańców Wielkopolski Wschodniej niezwiązanych z ZE PAK - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Zmiany wejdą w życie od 1 lipca.

W Górniczej o złożu Dębieńsko, transformacji Śląska i zagospodarowaniu wód kopalnianych

Co ze złożem Dębieńsko i JSW? Jak działa system aktywizacji zawodowej w górniczej spółce? Jaka powinna być transformacja naszego regionu? I jak zagospodarować infrastrukturę techniczną likwidowanych zakładów górniczych? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek 26 czerwca.