Złoty może osłabić się wobec euro

Złoty może nieznacznie osłabić się wobec euro i podążyć w kierunku 4,30 - uważają ekonomiści w poniedziałek, 3 czerwca. Ich zdaniem rentowności SPW w najbliższych dniach mogą lekko wzrosnąć, o ile sentyment globalny się nie pogorszy.

- Spodziewam się osłabienia kursu pary euro-złoty do poziomu 4,30 w perspektywie najbliższych dni, jak i patrząc na miesiąc naprzód - powiedział PAP Biznes analityk mBanku Marcin Mazurek.

W jego opinii wpływ na zachowania się rynku walutowego może mieć m. in. sentyment, panujący na rynkach akcji.

- Oczekuję, że EUR/USD w najbliższych dniach będzie poruszać się wokół 1,1150, a w perspektywie na koniec czerwca podąży w kierunku przedziału 1,1250-1,1300 - dodał Marcin Mazurek.

We wtorek GUS opublikuje odczyt flash CPI w maju.

"Może (flash CPI - PAP) pokazać wzrost nawet w okolice 2,6 proc. rdr wobec 2,2 proc. w kwietniu. Tak silny wzrost inflacji wynikać może z widocznej presji na wzrost cen paliw, a także żywności. Częściowo inflacja może być również ciągnięta w górę przez kategorie inflacji bazowej, czemu sprzyjać będzie utrzymujący się wzrost płac i zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw, ale również przepływ środków z tytułu programów społecznych" - podali ekonomiści PKO BP.

Rynek ocenia, że w maju 2019 r. ceny towarów i usług rdr wzrosły o 2,3 proc., a mdm wzrosły do 0,3 proc. - wynika z konsensusu opracowanego przez PAP Biznes. Ekonomiści szacują, że inflacja bazowa wyniosła 1,9 proc.

Rynek długu
- Uważam, że rentowności SPW lekko pójdą w górę, o ile sentyment globalny nie pogorszy się - powiedział PAP Biznes analityk mBanku Marcin Mazurek.

Mazurek dodał, że spodziewa się w tym tygodniu lekkiego rozszerzenia spreadu pomiędzy polskimi 10-letnimi obligacjami skarbowymi a niemieckimi bundami, lecz o nie więcej niż 5 pb.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zakład produkujący dla górnictwa z olbrzymim wsparciem

Zakład Nitroerg w Bieruniu, spółka z Grupy KGHM, zainwestuje około 300 mln zł w Krupskim Młynie w produkcję materiałów wybuchowych. Nitroerg i Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna podpisały w poniedziałek 3 sierpnia umowę o wsparciu dla inwestycji związanej z budową linii do produkcji pentrytu i heksogenu. Jest to jeden z kluczowych projektów w sektorze obronności.

Wyniki produkcji przemysłowej pozostaną solidne przez całe lato

Wyniki produkcji przemysłowej pozostaną solidne przez cały okres letni, choć eskalacja konfliktu na Bliskim Wschodzie mogłaby przejściowo zakłócić rozwój przemysłu - wynika z poniedziałkowego komentarza Erste Bank Polska do danych o PMI.

WIG20 przebił historyczne maksimum

Pierwsza w tym tygodniu sesja na GPW przyniosła wzrosty głównych indeksów i historyczne szczyty większości z nich. WIG20 przebił historyczne maksimum, pierwszy raz po ok. 19 latach, a mWIG40 i WIG poprawiły swoje rekordy z piątku. Motorami wzrostów są m.in. spółki energetyczne i największe banki.

Przybywa specjalistów, ale kształcenie nie jest dopasowane do potrzeb rynku pracy

Udział specjalistów w zatrudnieniu w Polsce jest wyższy od średniej UE, jednak przewaga absolwentów kierunków społecznych nad technicznymi i inżynieryjnymi wskazuje na niedopasowanie szkolnictwa wyższego do potrzeb nowoczesnej gospodarki - uważają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.