Złoty będzie tracił

Złoty w najbliższym czasie nie ma potencjału do umocnienia się wobec euro - uważają ekonomiści. Ich zdaniem dochodowość dziesięciolatek spadnie do 1,9 proc., a krzywa rentowności wypłaszczy się.

- Sądzę, że złoty nie ma potencjału do umocnienia się wobec euro. W związku z tym co najwyżej czeka nas w najbliższym czasie stabilizacja na obecnym poziomie, bądź osłabienie się naszej waluty - powiedział PAP Biznes strateg rynku walutowego PKO BP Jarosław Kosaty.

- W naszej prognozie mamy zapisane, że na koniec roku EUR/PLN będzie kosztować 4,35 - dodał.

W przypadku EUR/USD, w jego ocenie, kurs podąży w kierunku 1,09 na koniec roku.

RYNEK DŁUGU

Podczas środowych notowań na krajowym rynku długu skarbowego miały miejsce spadki - do najsilniejszych doszło na środku i długim końcu krzywej (ok. 8 pb).

- Uważam, że rentowność 10-letnich papierów będzie wciąż zniżkować - do 1,90 proc., a dwulatek pozostanie w okolicach obecnych poziomów. W związku z tym krzywa dochodowości wypłaszczy się - powiedział PAP Biznes strateg rynku stopy procentowej PKO BP Arkadiusz Trzciołek.

Na rynkach bazowych spadki cen - rentowność amerykańskich 10-letnich obligacji wynosi 1,765 proc., a niemieckich -0,364 proc.

środa środa wtorek 15.14 9.18 16.07

EUR/PLN 4,3099 4,3092 4,2980 USD/PLN 3,9178 3,9140 3,8977 CHF/PLN 3,9223 3,9208 3,9089 EUR/USD 1,1001 1,1010 1,1027

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak długo będziemy pracować? Nowe dane Eurostatu

Przeciętny mieszkaniec Unii Europejskiej będzie pracował coraz dłużej. Z najnowszych danych Eurostatu wynika, że średnia długość życia zawodowego osiągnie 37,5 roku. Różnice między krajami pozostają jednak znaczące.

Nie 200, a 150 osób do zwolnienia. Porozumienie w Walcowni Metali Dziedzice

Zarząd Walcowni Metali Dziedzice w Czechowicach-Dziedzicach porozumiał się z zakładowymi związkami zawodowymi w sprawie zwolnień grupowych.

Tusk: Rekordowy wzrost produkcji przemysłowej i budowlanej w czerwcu

Rekordowy wzrost produkcji przemysłowej i budowlanej w czerwcu - zauważył premier Donald Tusk, komentując najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego. Ocenił, że 2026 r. jest rokiem przyspieszenia.

Giełdy otwierają nowy tydzień spadkami, wszystko przez wojnę Trumpa

Poniedziałkowa sesja na Wall Street zakończyła się lekkimi spadkami głównych indeksów, chociaż w ciągu dnia w ślad za rosnącymi notowaniami producentów półprzewodników w górę szedł Nasdaq.