ZG Silesia: w Ministerstwie Transportu o drodze S1

1369228779 kombajn silesia famur

fot: FAMUR

Pierwszy z zakupionych przez PG Silesia kompleksów Famuru pracuje w kopalni w Czechowicach-Dziedzicach od kwietnia 2012 r.

fot: FAMUR

Zarząd PG Silesia rozmawiał z wiceministrem transportu Zbigniewem Rynasiewiczem o planowanej budowie drogi ekspresowej S1, która w jednym z wariantów mogłaby przebiegać nad polami wydobywczymi kopalni.

PG Silesia od kilku miesięcy szeroko komunikuje problem związany z budową drogi ekspresowej S1, na odcinku od Mysłowic do Bielska-Białej. "Ponieważ kopalnia planuje prowadzić działalność operacyjną jeszcze przez dziesiątki lat, dając pracę kolejnym pokoleniom górników, zarząd PG Silesia, szukając rozwiązania, podjął poważne rozmowy z inwestorem tj. dyrekcją GDDKiA oraz z przedstawicielami ministerstw odpowiedzialnych za infrastrukturę drogową, a także rozwój sektora górniczego w Polsce" - komunikują służby prasowe czechowickiej kopalni.

Do rozmów między kierownictwem Silesii a wiceministrem transportu doszło 14 sierpnia.

- Spotkanie było bardzo konstruktywne. Ważnym jest fakt, że Ministerstwo Transportu i GDDKiA deklarują otwartość na dialog i współpracę w sprawie S1. Nasze interesy, co do zasady, są przecież takie same. Zależy nam na rozwoju regionu. Warto jednak pamiętać, że oprócz dobrej infrastruktury, nasz region potrzebuje także stabilnych ekonomicznie przedsiębiorstw -podkreśla Michal Herman, prezes PG Silesia

W spotkaniu ponadto uczestniczyli: dyrektor Departamentu Dróg i Autostrad w Ministerstwie Transportu Jarosław Waszkiewicz, dyrektor generalny GDDKiA Lech Witecki, zastępca dyrektora generalnego GDDKiA dr inż. Tomasz Rudnicki, zastępca dyrektora Departamentu Środowiska w GDDKiA Edyta Bernatkiewicz, Rafał Dąbrowski z Departamentu Górnictwa Ministerstwa Gospodarki oraz Peter Maryška, sekretarz ambasady Republiki Czeskiej w Warszawie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Posłuchać muzyki 320 metrów pod ziemią? Będzie można już jesienią

Kolejna edycja koncertu „Muzyka na Poziomie” odbędzie się jesienią w kopalni Guido w Zabrzu.

Jacek Korski: Wysyłamy ludzi na odprawy i górnicze urlopy, a potem płaczemy, że pracowników brakuje

Raptem tydzień byłem na urlopie, a tu sezon ogórkowy niemal się zaczął. Nie w polityce, bo tam się trochę dzieje. Najbardziej bawi mnie zmiana poglądów i ocen na temat ludzi, którzy jeszcze wczoraj byli politycznymi sojusznikami. Nie emocjonuje mnie to, bo złudzenia na temat polityków w naszym kraju straciłem już dawno.

Największy przywóz gazu do Polski z Danii i USA

Import gazu ziemnego do Polski wzrósł o 23 proc. rdr w 2025 r. a najwięcej tego paliwa sprowadzono z Danii i Stanów Zjednoczonych - poinformowało Ministerstwo Energii. Dostawy LNG stanowiły ponad 40 proc. importu.

Książka na weekend: „Czterech zuchwałych”. O amerykańskich żołnierzach walczących w Europie

Brytyjski pisarz Alex Kershaw specjalizuje się w pisaniu, opartych na faktach, książek historycznych dotyczących drugiej wojny światowej. Na księgarskim rynku jest już jego najnowsza pozycja „Czterech zuchwałych”. To świetna opowieść o losach amerykańskich żołnierzy, którzy w czasie drugiej wojny światowej walczyli w północnej Afryce, Włoszech, Francji i w Niemczech.