Zero tolerancji dla łamania przepisów

fot: Jarosław Galusek/ARC

„Zero tolerancji dla nieprzestrzegania przepisów” - takie jest nasze hasło przewodnie na 2012 rok - zapowiada Piotr Litwa, prezes WUG

fot: Jarosław Galusek/ARC

Dr inż. Piotr Litwa, prezes Wyższego Urzędu Górniczego.

- Taka to już chyba specyfika górnictwa, że o każdych mijających 12 miesiącach mówimy, że były trudne. Zdarzeniem bez precedensu było uszkodzenie budynków mieszkalnych w bytomskiej dzielnicy Karb, związane z eksploatacją górniczą, wskutek której kilkaset osób straciło dach nad głową. Zmierzając do poprawy bezpieczeństwa w zakładach górniczych, stosowaliśmy w coraz większym stopniu nowoczesne metody prewencji. Uważam, że łączenie miękkich i twardych metod nadzoru może dać optymalne wyniki. Setki prowadzonych przez nas spotkań i seminariów szkoleniowych wzbogaciliśmy promocją dobrych praktyk w zakresie bezpieczeństwa pracy oraz nagradzaniem dzielności górników w ekstremalnych sytuacjach. Wśród naszych nowych form oddziaływania na świadomość górniczych załóg jest prezentacja filmów na YouTube, organizacja konkursów na najbezpieczniej pracujący oddział wydobywczy, dla uczniów klas górniczych i dziennikarzy zajmujących się górnictwem.

"Zero tolerancji dla nieprzestrzegania przepisów" - takie jest nasze hasło przewodnie na 2012 rok. Górnik ma wracać do domu zdrowy, a to oznacza dla nas bezwzględną walkę z zagrożeniami i wymuszanie procedur bezpieczeństwa na pracodawcach.

W roku jubileuszowym 90-lecia polskiego nadzoru górniczego - zamierzamy udoskonalić system monitoringu zagrożeń. Chcemy wyposażyć okręgowe urzędy górnicze w uniwersalne urządzenie do pomiaru stężeń metanu oraz tlenku i dwutlenku węgla, wilgotności oraz przepływu powietrza w kopalniach podziemnych. Będziemy zdobywali doświadczenia w nowym dla nas zadaniu: nadzorze nad wierceniami i poszukiwaniami gazu łupkowego. Przyjrzymy się kopalniom pod kątem generowania chorób zawodowych. Będziemy dążyli do zmiany przepisów dotyczących bezpiecznego prowadzenia ruchu w podziemnych zakładach górniczych w zakresie zwalczania zagrożenia metanowego i pożarowego. Wskażemy przedsiębiorcom konieczność dalszego wdrażania systemów monitorujących pracę maszyn i identyfikujących przemieszczających się pracowników. Mamy nadzieję, że wspólnie z największymi firmami branży wydobywczej uda się nam zrealizować film dokumentalny o znaczeniu górnictwa dla polskiej gospodarki i życia każdego człowieka.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.