Zebrała się Komisja Krajowa NSZZ Solidarność

1326898856 duda piotr

fot: solidarnosc.org.pl

Spotkałem się z ministrem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, doceniam jego kompetencje. Nie wierzę jednak, że będzie w stanie szybko wypracować sobie niezależną pozycję i podejmować samodzielne działania jako przewodniczący KT - twierdzi Duda

fot: solidarnosc.org.pl

Kampania przeciwko umowom śmieciowym i stanowisko ws. ustawy o zgromadzeniach publicznych - to najważniejsze zagadnienia, jakimi zajmie się na rozpoczętym we wtorek (16 października) w Koszalinie dwudniowym posiedzeniu Komisja Krajowa NSZZ Solidarność.

Związkowcy przeanalizują również sytuację w poszczególnych regionach i branżach. Posiedzenie komisji poświęcone będzie także przygotowaniom do zaplanowanego na koniec listopada Krajowego Zjazdu Delegatów, który odbędzie się w Kielcach.

Przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda powiedział we wtorek dziennikarzom przed rozpoczęciem obrad, że "kampanii przeciwko umowom śmieciowym nie będzie można nie zauważyć".

- Śmieciówki nie zostały wprowadzone w obszar naszego życia w momencie kryzysu. Pracodawcy z nich korzystali także, jak w Polsce było PKB na poziomie 5-6 proc. Pracodawcy szukają wytłumaczenia, aby pracownik był dla nich jak najtańszy. (...) Pracodawcy uważają, że pracownicy powinni pracować za darmo, bo to się z punktu ekonomicznego opłaca najbardziej i codziennie jeszcze im dziękować za to, że w ogóle mogą mieć jakąkolwiek pracę. Nie tędy droga - powiedział Duda.

Szczegóły kampanii mają być ujawnione 29 października na konferencji w Gdańsku.

Duda podtrzymał w rozmowie z dziennikarzami zapowiedź zaskarżenia do Trybunału Konstytucyjnego podpisanej 4 października br. przez prezydenta ustawy o zgromadzeniach publicznych. Jak powiedział, Komisja Krajowa ma przyjąć w tej sprawie stanowisko. Sama skarga - jak dodał - ma być złożona w "jak najszybszym terminie".

- Uważamy, że ta ustawa, przyjęta przez parlament i podpisana przez prezydenta, jest takim samym bublem prawnym jak ustawa, którą zaskarżyliśmy półtora roku temu o tzw. Święcie Trzech Króli, która została przez Trybunał Konstytucyjny wyrzucona do kosza - dodał Duda.

Przed obradami przewodniczący NSZZ "Solidarność" i grupa związkowców wzięli udział w otwarciu plenerowej wystawy "Stan wojenny w województwie koszalińskim. Internowania - codzienność - manifestacje".

Wystawę przygotował szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz NSZZ Solidarność Region Koszaliński "Pobrzeże". Prezentowane są na niej zdjęcia dokumentujące stan wojenny, w tym m.in. pokazujące rozpędzenie przez ZOMO dużej manifestacji, jak odbyła się 31 sierpnia 1982 r. na placu przed ratuszem w rocznicę Porozumień Sierpniowych.

Tablice ze zdjęciami ustawiono koło koszalińskiej katedry. Ekspozycja będzie prezentowana do końca bieżącego roku.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.