Zarybianie za dotację

Wisla KK

fot: Krystian Krawczyk

Region bielski, na terenie którego płyną rzeki o charakterze wód krainy pstrąga i lipienia, posiadają naturalne warunki do bytowania populacji ryb łososiowatych i lipieni, które stanowią o równowadze biologicznej cieków

fot: Krystian Krawczyk

Ponad cztery tony narybku różnych gatunków ryb łososiowatych, lipieni i reofilnych będzie można zakupić dzięki dotacji przekazanej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach dla bielskiego oddziału Polskiego Związku Wędkarskiego. Zarybianie przeprowadzone dzięki dotacji zrównoważy niekorzystne tendencje wywołane przez ubiegłoroczną powódź. Dotacja wynosząca 101 tys. zł przeznaczona zostanie na podtrzymanie populacji ryb w rzekach zaporowych w dorzeczu górnej Wisły, zwłaszcza na odcinakach rzeki Soły, znajdujących się na terenie województwa śląskiego.

 

Do wód otwartych na obszarze działania Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Bielsku - Białej od marca do listopada zostanie wpuszczonych około 32 tys. pstrągów potokowych, 478 tys. narybku lipienia, 150 tys. sandaczy i ponad 50 tys. narybku szczupaka. Dotychczasowe badania ichtiologów oraz ekspertów z Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie potwierdzają trwające od dłuższego czasu niekorzystne zmiany w polskich ekosystemach wodnych. W celu odwrócenia tych niekorzystnych tendencji rybacy podejmują zabiegi gospodarcze, pozwalające na zwiększenie zarybiania cennymi gatunkami ryb oraz ochronę stanowisk tarłowych niszczonych przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne lub działalność człowieka. Systematyczne wprowadzanie do zbiorników dużej liczby ryb drapieżnych wpływa na zmniejszenie intensywności zakwitów i przyczynia się do zwolnienia tempa zaniku roślinności oraz poprawę stanu sanitarnego w zbiornikach. Budowa sztucznych tarlisk oraz dodatkowe zarybianie umożliwiają gospodarstwom rybackim zwiększanie populacji pożądanych ryb, wpływają także na prowadzenie gospodarki racjonalnej dla środowiska.

 

Region bielski, na terenie którego płyną rzeki o charakterze wód krainy pstrąga i lipienia, posiadają naturalne warunki do bytowania populacji ryb łososiowatych i lipieni, które stanowią o równowadze biologicznej cieków. Stada tych ryb zostały przetrzebione przez zanieczyszczenia, a także oddziaływanie wód powodziowych, powodujących przesunięcie stad w dół rzeki, bez możliwości powrotu. Szczególnie niekorzystne w 2010 roku były gwałtowne wezbrania wód w maju, gdy rozpoczynał się okres tarła gatunków ryb reofilnych i drapieżnych, tak potrzebnych dla zachowania równowagi biologicznej w ekosystemach wodnych. W tej sytuacji środki WFOŚiGW pozwolą powstrzymać tegoroczne niekorzystne zmiany w strukturze gatunkowej oraz populacji ryb w rzekach i zbiornikach w dorzeczu górnej Wisły.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Mity o węglu koksowym i rządowy plan na ciemną noc. Czy górnictwo czeka twarde lądowanie?

Byłem kilka dni temu w Słowackim Muzeum Górnictwa (Slovenske Banske Muzeum) w Handlovej na Słowacji. W okolicach Prievidzy jeszcze kilka lat temu w podziemnych kopalniach wydobywano twardy węgiel brunatny i lignit. Samo muzeum jest nieduże, ale zawiera sporo ciekawostek, a przede wszystkim zachowane bardzo stare maszyny górnicze, których nie znajdziemy u nas w Polsce. 

Spółka węglowa podsumowała rok i ogłosiła kolejne projekty

W ubiegłym roku spółka węglowa OKD realizowała sprzedaż po cenach niższych niż w latach ubiegłych, co spowodowało, że średnia cena sprzedaży jednej tony węgla była niższa od kosztów wydobycia - przyznał zarząd.

JSW z koncesją na rozpoznanie złoża Dębieńsko 1. Co to oznacza dla KWK Knurów-Szczygłowice?

Minister klimatu i środowiska udzielił Jastrzębskiej Spółce Węglowej koncesji na rozpoznawanie złoża węgla kamiennego i metanu z pokładów węgla Dębieńsko 1. – To strategiczny krok, który otwiera drogę do znaczącego zwiększenia zasobów węgla koksowego oraz wydłużenia perspektywy funkcjonowania kopalni Knurów-Szczygłowice – podkreślają przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.