Zapisanie dziecka do miejskiego żłobka graniczy z cudem? Katowice udowadniają, że to mit

1756213029 kaw

fot: KAW

Żłobki miejskie w Katowicach jeszcze przyjaźniejsze dzieciom i rodzicom

fot: KAW

Dostępność miejsc w żłobkach miejskich w Katowicach systematycznie rośnie. Obecnie jest ich ponad 1100 w 14 oddziałach. Co ważne, nadal trwa nabór na nadchodzący rok szkolny, a w tej chwili jest około 200 wolnych miejsc. Aby jeszcze bardziej ułatwić rodzicom opiekę nad dziećmi, od 1 września katowickie żłobki wydłużą godziny pracy. – Placówki będą otwarte przez cały rok – zapowiadają dodatkowo urzędnicy.

Urzędnicy podkreślają, że zmiany wynikają z chęci rozprawienia się ze stereotypem, że do żłobka miejskiego trudniej zapisać dziecko. – Systematycznie zwiększamy liczbę miejsc. W 2007 roku Żłobek Miejski w Katowicach oferował 385 miejsc i rzeczywiście ta liczba nie odpowiadała na ówczesnym potrzebom. W 2019 roku, po uruchomieniu nowych oddziałów na os. Tysiąclecia i w Kostuchnie, ta liczba została zwiększona do niemal 1000, a obecnie, po otwarciu w kwietniu br. żłobka na os. Witosa, tych miejsc mamy już ponad 1100 – zapowiada prezydent Marcin Krupa.

Jak dodaje, miasto nie tylko zwiększa liczbę miejsc, ale także wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rodziców, wprowadzając nowe, elastyczne rozwiązania. Mają one służyć temu, aby dopasować się do potrzeb pracujących rodziców. Co ważne, nadal będą mogli oni korzystać z 10 godzin bezpłatnej opieki dziennie. Koszty te są pokrywane w ramach programu rządowego "Aktywny Rodzic", który zapewnia 1500 zł miesięcznie po złożeniu odpowiedniego wniosku.

Katowickie żłobki także dla dzieci osób, które dojeżdżają tu do pracy

Ważnym udogodnieniem, wprowadzonym w życie w kwietniu br., jest możliwość zapisania do żłobka również dzieci osób, które pracują w Katowicach, ale nie mieszkają na terenie miasta. Ale to koniec zmian.

– Wsłuchujemy się w sygnalizowane przez rodziców potrzeby, dlatego też w tym roku po raz ostatni żłobki miały przerwę wakacyjną. Od stycznia 2026 roku wszystkie oddziały będą działały w trybie całorocznym, co oznacza, że na czas wakacji rodzice nie będą musieli przejmować się zapewnieniem opieki dla swoich dzieci. Dodatkowo,, od 1 września wydłużymy do godz. 18.00 funkcjonowanie oddziałów Żłobka Miejskiego w Katowicach – mówi Maciej Stachura, wiceprezydent Katowic.

Miasto stale modernizuje też infrastrukturę żłobków. Końca dobiegają właśnie remonty placów zabaw w 13 oddziałach Żłobka Miejskiego w Katowicach dobiegają końca. Inwestycja o wartości blisko 3,8 mln zł, jest współfinansowana w ramach rządowego programu "Aktywne Place Zabaw".

9,5 mln zł na termomodernizację żłobków

- Celem projektu jest stworzenie naturalnych przestrzeni do zabawy, które będą sprzyjać rozwojowi dzieci. Nowe place zabaw wykorzystują naturalne elementy, takie jak rośliny, drzewa, woda, czy piasek. Zamiast tradycyjnych konstrukcji z metalu, dzieci będą mogły bawić się w wiklinowych szałasach, wspinać na naturalnych wzniesieniach i odkrywać różnorodne nawierzchnie, co ma zapewnić im nowe wyzwania i typy aktywności – podkreślają urzędnicy.

Inwestycja nie obejmuje oddziału żłobka na osiedlu Witosa, ponieważ tamtejszy plac zabaw został niedawno odnowiony.

Ponadto, w ostatnich latach na poprawę bezpieczeństwa przeciwpożarowego i termomodernizację żłobkowych budynków w Katowicach przeznaczono blisko 9,5 mln zł. Sześć placówek przeszło generalne remonty, a od lipca br. trwa remont siódmego budynku przy ul. Wojciecha 23A, o wartości 1,4 mln zł, który ma zakończyć się w pierwszym kwartale 2026 roku. Poza remontami budynki są stale doposażane w nowy sprzęt, a w salach tworzone są przestrzenie do doświadczania świata.

Żłobek Miejski w Katowicach przygotował programy dla dzieci i rodziców

Oprócz remontów placówek i udoskonalenia warunków funkcjonowania placówki, Żłobek Miejski w Katowicach stawia również na programy edukacyjne, które wspierają zarówno dzieci, jak i ich rodziców.

W październiku w katowickich żłobkach wystartuje projekt „Dwujęzyczne Dzieci/Bilingual Future”. Jego celem jest wprowadzenie naturalnej metody nauki języka angielskiego poprzez zabawę, piosenki oraz proste aktywności. Jak informuje Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, naczelniczka wydziału polityki społecznej w Urzędzie Miasta Katowice, program będzie realizowany przez obecny personel żłobka, który przejdzie odpowiednie szkolenia we wrześniu.

Z myślą o rodzicach przygotowano natomiast program „Growing up Together”, czyli cykl 11 warsztatów, które będą odbywać się od września do grudnia w pięciu lokalizacjach w Katowicach. Spotkania mają na celu budowanie wspierającej społeczności, w której rodzice wspólnie z prowadzącymi będą szukać odpowiedzi na pytania dotyczące wychowania, radzenia sobie z trudnymi emocjami dziecka i wzmacniania jego pewności siebie.

Żłobek Miejski nieustannie inwestuje też w rozwój swojego personelu. Od kwietnia w placówce zatrudnieni są psycholog i logopeda, którzy pracują zarówno z dziećmi, jak i rodzicami. Co więcej, personel każdego z oddziałów stale podnosi swoje kwalifikacje poprzez liczne szkolenia, w tym również te wewnętrzne, prowadzone przez specjalistów.

Żłobek Miejski w Katowicach wciąż dysponuje wolnymi miejscami. Więcej informacji na temat rekrutacji można znaleźć na stronie internetowej https://www.zlobek.katowice.pl/

 

 

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.