Zakradli się na teren kopalni. Chcieli ukraść węgiel

fot: Jarosław Galusek/ARC

Według resortu aktywów państwowych, Narodowa Atencja Bezpieczeństwa Energetycznego uwolni spółki od węglowego balastu

fot: Jarosław Galusek/ARC

Policjanci z Rudy Śląskiej zatrzymali dwóch sprawców usiłowania kradzieży ponad 1,5 tony miału węglowego z terenu kopalni. Osoby wynoszące worki z kopalnianego zwałowiska zostały spłoszone przez ochronę. Pracownicy kopalni wraz z policjantami zabezpieczyli 34 worki miału, które były już przygotowane do wywiezienia - poinformowali przedstawiciele śląskiej policji.

Informacja o próbie kradzieży miału węglowego dotarła do dyżurnego rudzkiej policji od ochrony kopalni Bileszowice w Rudzie Śląskiej. Pracownicy zauważyli osoby wynoszące worki w stronę ogrodzenia kopalni. Sprawcy na widok ochroniarzy porzucili łup i uciekli.

Policjanci i pracownicy kopalni zabezpieczyli łącznie 34 worki, w których było ponad 1,5 tony miału węglowego. Większość z worków sprawcy wynieśli poza teren kopalni i przygotowali do wywiezienia. W trakcie oględzin i sprawdzenia terenu przyległego do miejsca, gdzie pozostawili swój łup był zaparkowany samochód, który miał służyć do wywiezienia towaru.

Policjanci wytypowali dwóch mężczyzn, którzy mogli być związani z tym usiłowaniem kradzieży. Po kilku godzinach mundurowi zatrzymali kobietę, która przyszła po pozostawiony samochód. Jej przesłuchanie potwierdziło przypuszczenia kryminalnych z komisariatu, że sprawcami byli dwaj wytypowani wcześniej mieszkańcy Zabrza. Po niecałej godzinie obaj zostali zatrzymani. Dwaj bracia w wieku 30 i 21 lat trafili do policyjnego aresztu. Śledczy po zebraniu całego materiału dowodowego przedstawili im zarzuty usiłowania kradzieży, za co grozi do 5 lat pozbawienia wolności. Stróże prawa sprawdzają teraz, czy to była jednorazowa wizyta na tej hałdzie, czy bywali tam częściej. Obaj znani są policji z tego typu kradzieży.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Osiedle przy ul. Kosmicznej w katowickim Giszowcu gotowe do użytkowania

Realizacja jednej z najbardziej zaawansowanych technologicznie i ekologicznie inwestycji mieszkaniowych Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego przy ul. Kosmicznej 57 b–h zakończona. Mieszkania są gotowe do użytkowania i czekają na nowych najemców.

Chorzów: Kolejne przejazdy pod estakadą zostaną otwarte 5 czerwca

Przejazdy pod estakadą w rejonie ul. Jana Faski i Pocztowej zostaną udostępnione kierowcom w piątek 5 czerwca - zapowiedział Urząd Miejski w Chorzowie. Otwarty zostanie również znajdujący się przy nich parking P2.

Spór o farmę fotowoltaiczną w Parku Śląskim. Chorzów blokuje inwestycję

Władze Parku Śląskiego chcą zbudować farmę fotowoltaiczną, która w przyszłości mogłaby rocznie dawać nawet do 2 mln zł oszczędności na opłatach za energię. Instalacja miałaby powstać na terenie, który od zawsze był zapleczem technicznym parku, ale ten plan został (na razie?) zablokowany przez miasto Chorzów.

Kryptonim „Wypadek”. Katastrofa w kopalni Mysłowice

4 lutego 1987 roku w kopalni Mysłowice w Mysłowicach miał miejsce tragiczny wypadek. Doszło tam do wybuchu metanu i pyłu węglowego, zginęło 19 górników, kilkudziesięciu zostało rannych. Przygotowaliśmy podcast o tej tragedii na podstawie materiałów zgromadzonych w Instytucie Pamięci Narodowej w Katowicach. Zachęcamy do posłuchania.