Zakradli się na teren kopalni. Chcieli ukraść węgiel

fot: Jarosław Galusek/ARC

Według resortu aktywów państwowych, Narodowa Atencja Bezpieczeństwa Energetycznego uwolni spółki od węglowego balastu

fot: Jarosław Galusek/ARC

Policjanci z Rudy Śląskiej zatrzymali dwóch sprawców usiłowania kradzieży ponad 1,5 tony miału węglowego z terenu kopalni. Osoby wynoszące worki z kopalnianego zwałowiska zostały spłoszone przez ochronę. Pracownicy kopalni wraz z policjantami zabezpieczyli 34 worki miału, które były już przygotowane do wywiezienia - poinformowali przedstawiciele śląskiej policji.

Informacja o próbie kradzieży miału węglowego dotarła do dyżurnego rudzkiej policji od ochrony kopalni Bileszowice w Rudzie Śląskiej. Pracownicy zauważyli osoby wynoszące worki w stronę ogrodzenia kopalni. Sprawcy na widok ochroniarzy porzucili łup i uciekli.

Policjanci i pracownicy kopalni zabezpieczyli łącznie 34 worki, w których było ponad 1,5 tony miału węglowego. Większość z worków sprawcy wynieśli poza teren kopalni i przygotowali do wywiezienia. W trakcie oględzin i sprawdzenia terenu przyległego do miejsca, gdzie pozostawili swój łup był zaparkowany samochód, który miał służyć do wywiezienia towaru.

Policjanci wytypowali dwóch mężczyzn, którzy mogli być związani z tym usiłowaniem kradzieży. Po kilku godzinach mundurowi zatrzymali kobietę, która przyszła po pozostawiony samochód. Jej przesłuchanie potwierdziło przypuszczenia kryminalnych z komisariatu, że sprawcami byli dwaj wytypowani wcześniej mieszkańcy Zabrza. Po niecałej godzinie obaj zostali zatrzymani. Dwaj bracia w wieku 30 i 21 lat trafili do policyjnego aresztu. Śledczy po zebraniu całego materiału dowodowego przedstawili im zarzuty usiłowania kradzieży, za co grozi do 5 lat pozbawienia wolności. Stróże prawa sprawdzają teraz, czy to była jednorazowa wizyta na tej hałdzie, czy bywali tam częściej. Obaj znani są policji z tego typu kradzieży.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

System elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące fale upałów

Obecnie nie występują ograniczenia w pracy elektrowni, a system elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące upały - poinformował PAP rzecznik prasowy Polskich Sieci Elektroenergetycznych Maciej Wapiński.

Mont Blanc zdobyty przez górników z kopalni Sobieski

Andrzej Witkowski, lider wyprawy i pracownik Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie, wraz z Mateuszem Dolegą oraz Dawidem Siwkiem stanęli na najwyższym szczycie Alp.

W czwartek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,96 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

W czwartek litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,96 zł, benzyny 98 - 6,67 zł, a diesel - 6,11 zł. Oznacza to, że wobec środy ceny maksymalne benzyny będą niższe, a cena ON się nie zmieni.

Trwa nabór wniosków w konkursie „Zielona Przestrzeń” organizowanym przez WFOŚiGW w Katowicach

Nawet 250 tys. zł dofinansowania na projekty związane z tworzeniem i zagospodarowaniem ogólnodostępnych terenów zieleni - trwa nabór wniosków w kolejnej edycji konkursu „Zielona przestrzeń”, organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.