Górnictwo: Konferencja kończąca realizację projektu EPOS-PL+: System Obserwacji Płyty Europejskiej

1703079019 konferencja

fot: GIG-PIB

Konferencja kończąca realizację projektu EPOS-PL+: System Obserwacji Płyty Europejskiej

fot: GIG-PIB

W dniach 14-15 grudnia 2023 r. odbywała się w GIG-PIB konferencja kończąca realizację projektu EPOS-PL+: System Obserwacji Płyty Europejskiej. EPOS PL plus to projekt, który jest częścią największego europejskiego programu rozwoju infrastruktury badawczej w naukach o Ziemi o nazwie EPOS (European Plate Observing System).

Program ma pozwolić na lepsze zrozumienie trzęsień ziemi, erupcji wulkanów i innych geozagrożeń, również te związane z eksploatacją złóż. Jego celem jest zwiększenie funkcjonalności dużej infrastruktury badawczej, która powstała w ramach programu EPOS oraz utworzenie nowych centrów tej infrastruktury. Dzięki temu w Polsce powstały tzw. Lokalne Centra Danych dla zagrożeń antropogenicznych, obserwacji geomagnetycznych i magnetotellurycznych, laboratoriów analitycznych, danych globalnej nawigacji satelitarnej i radiometrycznych czy obserwacji grawimetrycznych, badań sejsmicznych litosfery i danych satelitarnych.

Podczas konferencji przedstawiono zakres kluczowych infrastruktur badawczych, które powstały w ramach projektu i są to: Centrum Infrastruktury Badawczej Indukowanej Sejsmiczności CIBIS, Centrum Infrastruktury Badawczej Obserwacji Geomagnetycznych i Magnetotellurycznych CIBOGM, Centrum Infrastruktury Badawczej Analitycznych Laboratoriów CIBAL, Centrum Infrastruktury Badawczej Danych GNSS CIBDG,

Centrum Infrastruktury Badawczej Danych Satelitarnych CIBDS i Globalny Geodezyjny System Obserwacyjny na obszarze Polski GGOS-PL++.

Eksperci z GIG i Polskiej Grupy Górniczej omówili również Geofizyczny System Bezpieczeństwa dla Górniczych Filarów Ochronnych GSB-GFO. To właśnie w PGG powstał bowiem nowy poligon pomiarowy, który pozwala na prowadzenie zaawansowanych badań nad zagrożeniem tąpaniowym i sejsmicznością obszarów górniczych w filarach ochronnych wybranych kopalń.

W drugim dniu konferencji odbyło się spotkanie Komitetu Sterującego oraz wizyta studyjna w miejscu realizacji projektu.

Konsorcjum realizujące projekt EPOS-PL+ stanowiło 6 jednostek naukowych takich jak: GIG-PIB, Instytut Geofizyki PAN, Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Instytut Nauk Geologicznych PAN, Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz jedyny partner przemysłowy, jakim jest Polska Grupa Górnicza. Projekt dofinansowany jest ze środków Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.

Główny Instytut Górnictwa – Państwowy Instytut Badawczy jest państwowym instytutem badawczym, nadzorowanym przez Ministra Aktywów Państwowych, związanym od roku 1945 z przemysłem wydobywczym oraz z Górnym Śląskiem. W skład Instytutu wchodzi powołana 20 lat wcześniej Kopalnia Doświadczalna Barbara w Mikołowie.

Działalność Instytutu obejmuje najistotniejsze aspekty górnictwa i geoinżynierii, bezpieczeństwa pracy w przemyśle, inżynierii środowiska (w szczególności ochrony środowiska przed skutkami działalności przemysłowej). Prowadzi również działalność certyfikacyjną i edukacyjno--szkoleniową oraz świadczy usługi w postaci badań, ekspertyz, pomiarów i analiz dla wielu branż przemysłu, instytucji i urzędów administracji państwowej i samorządowej oraz partnerów zagranicznych.

GIG-PIB utrzymuje rozległe kontakty z zagranicznymi przedsiębiorstwami i instytucjami w ramach współpracy naukowej i technicznej, wspólnych projektów badawczych oraz eksportu usług i urządzeń, realizuje projekty w ramach Programów Ramowych Unii Europejskiej, Programu Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali i wielu innych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wniosek ws. uchylenia immunitetu posła Wojciecha Króla. „To jest postawienie sprawy na głowie - najpierw chcą stawiać zarzut, a dopiero później wyjaśniać przedmiot sprawy”

Poseł Wojciech Król poinformował, że we wniosku o uchylenie mu immunitetu, złożonym przez Prokuraturę Europejską, brak jest „jakiegokolwiek związku z aferą korupcyjną w Tramwajach Śląskich”. Reprezentująca go adwokat Marta Smołka dodała, że ten wniosek „robi takie wrażenie, jakby prokuratura miała jakąś tezę, która miała być podstawą sformułowania zarzutów i dopiero planowała tę tezę weryfikować”. Dodatkowo wniosek został złożony z błędami formalnymi.

Minister energii: Pomimo upału system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie

Mimo utrzymujących się wysokich temperatur krajowy system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie - zapewnił w piątek, 26 czerwca 2026 r., minister energii Miłosz Motyka. Dodał, że sytuacja nie wymaga wprowadzania stopni zasilania.

Nożownik w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Ma 19 lat, był pod wpływem narkotyków

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się w piątek 26 czerwca konferencja dotycząca brutalnego ataku nożownika. W czwartek wieczorem 19-latek wszedł na jeden ze szpitalnych oddziałów i zaatakował nożem cztery osoby. Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa więcej niż jednej osoby na terenie szpitala

COP Oferta Lato 20260626 AL 15

Buch – jak gorąco! Koleje Śląskie stawiają na bezpieczeństwo w trakcie upałów

Razem z nadciągającą falą upałów rośnie ryzyko awarii infrastruktury kolejowej, a co za tym idzie – utrudnień w kursowaniu pociągów. Koleje Śląskie są gotowe na wysokie temperatury – pojazdy przewoźnika przeszły dodatkowe przeglądy klimatyzacji, a w przypadku ewentualnych długotrwałych postojów, wsparcie zapewni Ochotnicza Straż Pożarna, w ramach unikatowej w skali kraju współpracy.