Zakończenie eksploatacji ściany 617 tuż-tuż, tymczasem załoga z „Bolka” coraz częściej wybiega myślami do przodu

fot: Kajetan Berezowski

Górnicy z Bolesława Śmiałego w drodze na kolejną szychtę

fot: Kajetan Berezowski

Kopalnia Bolesław Śmiały prowadzi wydobycie w systemie dwuścianowym. Obecnie kombajny pracują w ścianach 614 i 617 w pokładzie 326. Pierwsza ruszyła zgodnie z planem w sierpniu br. i po krótkim rozruchu przeszła do normalnej eksploatacji. Natomiast ściana 617 powoli zbliża się ku końcowi, który planowany jest na przełomie roku.

Ściana 614 zlokalizowana jest w zachodniej części udostępnionego pokładu 326. Jej początkowy wybieg liczył ok. 1050 m, a długość niecałe 200 m. W ścianie zastosowano 130 sekcji obudowy zmechanizowanej Glinik 12/23-POz o zakresie roboczym do 2,2 m. 

Bliźniaczo podobne
– Parametry ściany 614, jak i warunki górniczo-geologiczne w rejonie jej pola są bliźniaczo podobne do dwóch wyeksploatowanych już wcześniej ścian w tej części pokładu – 612 oraz 613. Doświadczenia zdobyte w trakcie ich eksploatacji pozwalają z wyprzedzeniem zaplanować roboty i zachować wysoki poziom bezpieczeństwa. Liczne krawędzie eksploatacyjne wybranych ścian, jak również warstwy piaskowca, zalegające lokalnie bezpośrednio nad pokładem, powodują konieczność stosowania odpowiednio dobranej profilaktyki utrzymania skał stropowych – zauważa Marcin Płoneczka, nadsztygar górniczy ds. zbrojeń, likwidacji i transportu dołowego w kopalni Bolesław Śmiały.

Warto zatem przypomnieć, że w trakcie eksploatacji ściany 613 załoga musiała zmierzyć się również z wypiętrzaniem spągu w chodnikach przyścianowych przed i za frontem ściany. Zaangażowanie górników kierowanych przez sztygara oddziałowego Grzegorza Foksa pozwoliło nie tylko radzić sobie z bieżącymi problemami, ale także uzyskiwać miesięczne postępy sięgające 140 m. To bardzo dobry wynik, jak na tak trudne warunki. Należy też zwrócić uwagę na fakt, że wydobycie prowadzono w systemie czterech zmian i jednej konserwacyjnej.

Zakończenie eksploatacji ściany 617 tuż-tuż, tymczasem załoga z „Bolka” coraz częściej wybiega myślami do przodu. Chodzi o rozpoczęcie wydobycia z planowanej do uruchomienia ściany 616. Ma ruszyć w styczniu 2022 r. 

Ruszyło zbrojenie
– Roboty przygotowawcze zakończyły drążenie wyrobisk miesiąc temu i w zasadzie od razu poszczególne działy kopalni przystąpiły do jej zbrojenia. Oczekiwania wobec 616 są duże z racji, że ma być ścianą wiodącą w tandemie ze ścianą 614, dla utrzymania założonych zadań produkcyjnych. W ścianie zaplanowano zastosowanie 130 sekcji obudowy zmechanizowanej Glinik 08/29-POzW2 o zakresie roboczym do 2,5 m. Ściana 616, podobnie jak poprzednie, będzie miała ok. 1000 m wybiegu i 200 m długości – dodaje Marcin Płoneczka.

Roboty przygotowawcze realizowane są obecnie czterema kombajnami chodnikowymi przez dwa oddziały własne kopalni oraz kolejne dwa należące do Zakładu Górniczych Robót Inwestycyjnych. Oddział GRP-1 rozpoczął właśnie rozcinkę kolejnego pola ściany w pokładzie 326, natomiast oddział GRP-2 prowadzi zaawansowane roboty drążeniowe w pokładzie 325/1. Po zakończeniu drążenia rozcinki nr 595 w tym pokładzie przystąpiono do drążenia chodnika badawczego nr 598 b. Wyprzedzenie robót przygotowawczych w rejonie przyszłej ściany 595 jest niezbędne dla wykonania zabudowy długiej trasy odstawy urobku przenośnikami taśmowymi. Ścianę 595 zaplanowano na III kwartał przyszłego roku. Z kolei oddziały ZGRI, czyli GRI-1 i GRI-2 są na półmetku rozcięcia pola kolejnej ściany 615 w pokładzie 326.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.