Zachodniopomorskie: zerwany kontrakt dotyczący oczyszczalni

Zarząd Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Stargardzie Szczecińskim (Zachodniopomorskie) wypowiedział we wtorek, 13 października, warty ponad 37 mln zł, kontrakt konsorcjum realizującemu modernizację tamtejszej oczyszczalni ścieków.

- To bolesna decyzja, lecz nie zagraża powodzeniu inwestycji. Podjęliśmy ją we właściwym czasie - powiedział dziennikarzom prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Stargardzie Sebastian Szwajlik.

Jak tłumaczył, przyczyną wypowiedzenia jest brak realizacji kontraktu zgodnie z jego harmonogramem. Wykonawca nie przedstawił jakichkolwiek dowodów wskazujących na podjęcie zobowiązań kontraktowych, tj. gotowości do wykonania przedmiotu kontraktu w terminie w nim określonym - dodał.

Kontrakt za kwotę 37,3 mln zł był realizowany przez konsorcjum złożone z trzech firm: Ecoservice Sp. z o.o., Ekosystem Zielona Góra i SPRI Mazur ze Szczecina. Prace budowlane trwały od maja tego roku. W tym czasie udało się zrealizować 16 procent wszystkich prac budowlanych. Powinno ich natomiast być około 45 proc. Spowolnienie inwestycji spowodowane zostało problemami finansowymi firm tworzących konsorcjum.

Według inwestora, inżynier kontraktu, widząc opóźnienia w realizacji, trzykrotnie wzywał wykonawcę do przedłożenia planu naprawczego. Dokument do dziś nie został przedłożony. Dodatkowo z końcem sierpnia wykonawca przestał regulować płatności wymagalne w stosunku do podwykonawców, usługodawców i dostawców materiału. Aktualnie na placu budowy pozostał tylko jeden podwykonawca, spółka Alfa - Zet, która za prace otrzymuje wynagrodzenie bezpośrednio od MPGK.

- Powinniśmy przetrwać tę zimę i oczyszczalnia, mimo przerwania robót, będzie działać odpowiednio - zapewnia Szwajlik.

W najbliższym czasie rozpocznie się nowe postępowanie przetargowe na przebudowę oczyszczalni - zapowiada MPGK.

Prace budowlane powinny być zakończone w takim terminie, który nie przekreśli unijnego dofinansowania, jakie pozyskano na inwestycję, czyli ponad 18 mln zł.

Przebudowa i modernizacja stargardzkiej oczyszczalni powinna zakończyć się w 2014 roku.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Dawid Stafarczyk – górnik z ruchu Rydułtowy, który goni marzenia w triathlonie

W ruchu Rydułtowy kopalni ROW wszyscy dobrze go znają. Dawid Stafarczyk, elektryk w oddziale MEUD, to wielki miłośnik triathlonu. Ma na swoim koncie sporo sukcesów. Ostatnio zaprezentował się na mistrzostwach Europy w tej dyscyplinie.

Górnicza spółka chwali się wynikami. Jest naprawdę dobrze

Sprzedaż miedzi przez grupę KGHM wyniosła w maju 2026 r. 62,1 tys. ton i była wyższa o 2 proc. rdr. Ale hitem jest srebro. Jego sprzedaż wyniosła 164 tony i była wyższa o 52 tony (+46 proc.) od sprzedaży zrealizowanej w maju 2025 roku. 

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

„Ogród wiedzy” w Brzeźcach. Ekopracownia ze wsparciem WFOŚiGW w Katowicach

W Szkole Podstawowej w Brzeźcach (gmina Pszczyna) otwarto „Ogród wiedzy” – ekopracownię, która powstała dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.