Górnictwo: Pracowity rok w wielickiej kopalni, wykonano sporo prac zabezpieczających

1705052440 groty krysztalowe wieliczka

fot: Kopalnia Soli Wieliczka

W 2023 r. górnicy wykonywali zabezpieczenia w 10 komorach. Były to m.in. komory Seeling, Weiss, a także Groty Kryształowe, słynne z unikatowych kryształów soli (na zdjęciu)

fot: Kopalnia Soli Wieliczka

Kopalnia Wieliczka tętni turystyką jednak, aby rocznie przyjmować ogromne rzesze odwiedzających - których w samym 2023 r. było ponad 1,5 mln - trzeba odpowiednio przygotować obiekt. Dlatego też z minionym roku w kopalni wykonywano liczne prace zabezpieczające. Służyły one bezpiecznemu prowadzeniu ruchu ludzi i chroniły zabytek przed niszczącym wpływem sił przyrody.

Jak informują służby prasowe KS Wieliczka, w 2023 r. górnicy wykonywali zabezpieczenia w 10 komorach. Były to m.in. komory Seeling, Weiss, a także Groty Kryształowe, słynne z unikatowych kryształów soli (jedyne na świecie powstałe w mioceńskim złożu soli).  

Dużo prac realizowano w chodnikach, które służą nie tylko jako szlaki transportowe i komunikacyjne, ale i także ważne arterie wentylacyjne. W ubiegłym roku przebudowano 2,3 km chodników. Sumarycznie mniejsze lub kompleksowe prace objęły aż 37 chodników, w których prowadzono wymianę obudowy drewnianej, wykonywano prace w spągu lub ociosach, na torowisku, bądź przygotowywano wnęki wiertnicze i wiercono otwory. W 2023 r. na cele zabezpieczeń użyto ogółem ponad 2200 kotew i ponad 4200 sztuk drewna.

Do podziemi rurociągami przetransportowano 29 tys. m sześc. podsadzki (zabezpieczając całkowicie 24 komory oraz rozpoczynając prace w 15 komorach, które będą kontynuowane w 2024 r.). Zatłoczono do wyrobisk także 5,7 tys. m sześc. iniektów (specjalistycznych preparatów – red.), zabezpieczając 19 komór w różnych rejonach (w ten sposób chroniąc złoże przed dopływem wody słodkiej).

Górnicy opracowywali liczne projekty i dokumentacje techniczne dla kolejnych prac na rok 2024, w tym te dotyczące kaplicy św. Antoniego, najstarszej kaplicy na Trasie Turystycznej, a także planowanego rozpoczęcia budowy Centrum Obsługi Turystów.

- Spośród nowych atrakcji, możliwych do zobaczenia podczas zwiedzania kopalni, warto wymienić nowoczesne aranżacje świetlne na trasie turystycznej na podszybiu Kunegunda i w komorze Spalona. Ekspozycje pozostały te same, ale w efekcie wykonanych prac modernizacyjnych, obie komory wzbogaciły się o nowe iluminacje, uzupełnione ścieżkami dźwiękowymi. Całość tworzy efektowne pokazy wizualno-dźwiękowe – zapewnia Jan Ziobro, członek zarządu Kopalni Soli Wieliczka

Wsparcie. Zmodernizowane oświetlenie tych komór jest elementem wieloletniego planu wymiany źródeł światła na ledowe. W ostatnich latach objęło ono wszystkie chodniki, a sukcesywnie przybywa komór z energooszczędnym oświetleniem. Z kolei w turystycznych komorach Drozdowice III, Witolda Budryka, Józefa Piłsudskiego i Lill Górna wykonano dodatkowe wzmocnienia w postaci obudów górniczych. 

Wiele działo się także na powierzchni.

- Przy szybie Kościuszko powstała farma fotowoltaiczna o mocy 966kWp, która może wytworzyć w ciągu roku 1GW energii elektrycznej. Powstająca w niej energia zapewni kopalni ok. 8 proc. całorocznego zapotrzebowania na prąd. Uruchomienie całości elektrowni, zajmującej blisko 1,5 ha zaplanowane jest na I kwartał 2024 r. W kolejnych latach nastąpi rozbudowa instalacji OZE na innych terenach kopalni – zapewnia Paweł Nowak, prezes KS Wieliczka.

Farma fotowoltaiczna ma zapewniony zdalny dostęp, co pozwala nie tylko na sterowanie mocą wytwarzaną przez panele fotowoltaiczne z terenu głównej siedziby firmy, ale także kontrolę parametrów jej pracy. Dzięki tej inwestycji kopalnia będzie bardziej efektywnie zmniejszać swój ślad węglowy i poprawiać warunki środowiskowe.

Jak informują służby prasowe, automatyzacja obsługi kasowej, budowa wodnego placu zabaw, rozbudowa parkingu i przygotowania do budowy Centrum Obsługi Turystów to kolejne ubiegłoroczne działania na powierzchni. Plac zabaw na terenie tężni solankowej ma być gotowy wraz z rozpoczęciem sezonu, a nowoczesne Centrum Obsługi Turystów przy szybach Daniłowicza i Paderewskiego powstanie do 2027 r.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.