Zabrze sprzedało największą działkę w strefie ekonomicznej

fot: Maciej Dorosiński

- Dalsza modernizacja torowisk, oprócz poprawy bezpieczeństwa i komfortu, ma również pomóc w ograniczaniu smogu - powiedziała Małgorzata Mańka-Szulik

fot: Maciej Dorosiński

Największą z działek na terenie strefy ekonomicznej w Zabrzu, o powierzchni 21 ha, sprzedał w środę, 12 lutego, samorząd. Amerykańska firma specjalizująca się w produkcji grillów zapłaciła za teren rekordową w historii strefy cenę, przekraczającą 22 mln zł.

Działka o powierzchni 21,02 ha, położona przy ul. Donnersmarcka, jest największą nieruchomością na terenach Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Zabrzu. Po środowym sfinalizowaniu transakcji zapełnienie zabrzańskiej strefy przekroczyło 75 proc. jej całkowitej powierzchni, wynoszącej 157 ha.

Jak oceniła podczas podpisania umowy prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, działka jest dobrze przygotowana i możliwe powinno być szybkie rozpoczęcie inwestycji. - Dobra współpraca ze specjalną strefą ekonomiczną zaowocowała tym, że przygotowana przez miasto działka znalazła swojego nabywcę - podkreśliła.

- Jestem przekonana, że to będzie historyczny moment, że to będzie dobra współpraca - powiedziała. Dodała, że skorzystają na niej nie tylko mieszkańcy Zabrza, Śląska i Polski. - Inwestycja ma przygotowywać produkt na rynek polski, europejski, azjatycki oraz afrykański" - wymieniała Mańka-Szulik.

Michael Jacobs, wiceprezes firmy Weber-Stephen Products wyjaśniał, że na działce powstanie nowy zakład produkcyjny i dystrybucyjny. Jak zaznaczył, analizy przed transakcją w Zabrzu dotyczyły wielu lokalizacji w Europie; jednym z kluczowych kryteriów wyboru okazała się dostępność kadr.

Przy organizacji transakcji wartej 22,15 mln zł miasto i inwestor współpracowali z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną oraz Polską Agencją Inwestycji i Handlu.

Według wcześniejszych informacji producent grillów, który został 26. inwestorem na terenie KSSE w Zabrzu, zadeklarował rozpoczęcie budowy swojego zakładu jeszcze w tym roku. Planuje zainwestować co najmniej 53 mln dol. oraz zatrudnić ponad 250 osób.

Była to już druga transakcja sprzedaży gruntów w zabrzańskiej strefie w tym roku. W 2019 r. zabrzański samorząd sprzedał sześciu inwestorom osiem działek inwestycyjnych zajmujących w sumie około 29 ha, a w tym roku dwie działki o łącznej powierzchni ponad 26 ha.

W zabrzańskim Regionalnym Parku Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE) - w północnej części miasta, na granicy dzielnic: Mikulczyce, Rokitnica i Biskupice - działki kupiło już 26 inwestorów.

Dotąd swoje zakłady w zabrzańskiej strefie, liczącej 157 hektarów podzielonych na 45 działek o wielkości 0,5-21 ha, uruchomiło 13 firm, które zainwestowały ok. 500 mln zł i zatrudniły blisko 1,5 tys. osób.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego. 

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

Drony z Ukrainy wyłączają rafinerie, na stacjach brakuje benzyny. Tego Lenin by nie wymyślił

Rosja, trzeci producent ropy na świecie, importuje benzynę drogą morską. Dlaczego? Ukraińskie drony, które od kwietnia systematycznie rozmontowują rosyjski przemysł rafineryjny. Skutek: reglamentacja paliwa w części kraj, kolejki na Krymie i ceny w Moskwie po 90 rubli za litr. Tego nawet Lenin z Breżniewem nie przewidzieli.

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.