Zabrze: pilotaż rowerów miejskich przy atrakcjach industrialnych

fot: Maciej Dorosiński

Stacje rowerowe w Zabrzu staną w pobliżu największych atrakcji postindustrialnych w mieście (na zdj. wieża szybowa sztolni Królowa Luiza)

fot: Maciej Dorosiński

System Zabrzańskiego Roweru Miejskiego uruchomiony zostanie 27 kwietnia. Do dyspozycji wszystkich chętnych będą 32 rowery na 4 stacjach w pobliżu Kopalni Guido, Sztolni Królowa Luiza (przy ul. Wolności i ul. Słodczyka) oraz dworca PKP. Pierwsze 15 minut każdego wypożyczenia będzie zawsze bezpłatne - poinformował w środę, 11 kwietnia, Urząd Miejski w Zabrzu.

- Konsekwentnie rozwijamy Zabrzański Szlak Rowerowy i realizujemy wiele działań dla rowerzystów. Uruchomienie Roweru Miejskiego jest kolejnym etapem tworzenia przyjaznych rozwiązań dla miłośników jazdy na rowerze – powiedziała Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

W środę w ratuszu Kazimierz Ladziński, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Infrastruktury Informatycznej zaprezentował inicjatywy podejmowane przez miasto z myślą o rowerzystach a o szczegółach opowiedział też Grzegorz Janecki, który pełni funkcję oficera rowerowego w Zabrzu.

- Rower miejski to nie tylko sposób na rekreację, ale również wygodny, ekologiczny i szybki środek codziennego transportu. W połączeniu z tradycyjnymi środkami komunikacji publicznej jest doskonałą konkurencją dla transportu samochodowego – tłumaczy Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska, operatora Zabrzańskiego Roweru Miejskiego.

- Zachęcam do wykorzystywania roweru miejskiego właśnie w ten sposób, na pierwszych i ostatnich kilometrach podróży, np. przy dojeździe do węzła przesiadkowego, właściwego przystanku czy dworca - dodaje szef Nextbike.

Z lokalizacji trzech stacji w pobliżu atrakcji industrialnych miasta zadowolony jest Bartłomiej Szewczyk, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Z systemu może skorzystać każdy pełnoletni użytkownik (osoby w wieku 13-18 lat muszą przedstawić zgodę rodziców. Wystarczy zarejestrować się na stronie internetowej (zostanie dopiero uruchomiona) www.ZabrzanskiRowerMiejski.pl, aplikację mobilną, przez terminal umiejscowiony przy każdej stacji wypożyczeń lub infolinię. Należy również wnieść 10 zł opłaty inicjalnej, z której finansowane będą późniejsze wypożyczenia. Co ważne, w systemie nie muszą się rejestrować te osoby, które posiadają już konto Nextbike założone w innym systemie, np. w Katowicach, Pszczynie czy Berlinie.

Mogą one z niego korzystać wypożyczając rower również w Zabrzu. Pierwsze 15 minut każdego wypożyczenia jest zawsze bezpłatne. Za czas do godziny zapłacimy 1 zł, za dwie godziny - 2 zł, trzy godziny - 3 zł, a czarta i każda kolejna to koszt 4 zł. Maksymalny czas jednego wypożyczenia to 12 godzin.

Obok rowerów miejskich użytkownicy będą mogli skorzystać z dwóch tandemów, dwóch rowerków dziecięcych oraz jednego trójkołowego roweru cargo/familijny (pozwalającego na bezpieczną jazdę nawet z czwórką dzieci).

Aby wypożyczyć rower wystarczy wpisać na terminalu stacji wypożyczeń swój numer telefonu i kod PIN, który otrzymujemy podczas rejestracji oraz numer wypożyczanego roweru, a potem wypiąć rower z elektrozamka. Można również skorzystać z bezpłatnej aplikacji mobilnej Nextbike. Nie wymaga ona każdorazowego logowania w systemie. Wystarczy wpisać numer roweru lub zeskanować kod QR. Trwa to zaledwie kilka sekund.

Rower można oddać na tej samej lub dowolnej innej stacji Zabrzańskiego Roweru Miejskiego Ich lokalizacje będzie można znaleźć na stronie internetowej www.zabrzanskirowermiejski.pl, w aplikacji i na terminalach każdej stacji wypożyczeń.

Dla firmy Zabrze jest kolejnym miastem Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM), w którym pojawią się jej rowery. W tym roku ruszyły już m.in. systemy w Gliwicach (15 stacji ze 150 rowerami) i w Katowicach (docelowo blisko 400 rowerów w 52 stacjach). W maju uruchomione zostać mają systemy w Tychach (7 stacji z 60 rowerami) i w Sosnowcu (9 wypożyczalni ze 130 rowerami).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego. 

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

Drony z Ukrainy wyłączają rafinerie, na stacjach brakuje benzyny. Tego Lenin by nie wymyślił

Rosja, trzeci producent ropy na świecie, importuje benzynę drogą morską. Dlaczego? Ukraińskie drony, które od kwietnia systematycznie rozmontowują rosyjski przemysł rafineryjny. Skutek: reglamentacja paliwa w części kraj, kolejki na Krymie i ceny w Moskwie po 90 rubli za litr. Tego nawet Lenin z Breżniewem nie przewidzieli.

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.