Zabrze: Muzeum Górnictwa Węglowego ogłasza nabór na przewodników

1536832967 sztrolnia luiza trasa wodna mgw

fot: Sztolnia Królowa Luiza

Kompleks Sztolnia Królowa Luiza to zespół obiektów turystycznych obejmujący zachowaną część Kopalni Królowa Luiza i zabrzański odcinek Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej – największej podziemnej budowli hydrotechnicznej w Europie

fot: Sztolnia Królowa Luiza

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu ogłosiło nabór na przewodników po trasach turystycznych. Muzeum zaprasza do udziału w kursie na przewodnika po Sztolni Królowa Luiza i Kopalni Guido w Zabrzu.

W rekrutacji na kurs przewodnicki poszukiwane są osoby otwarte, uśmiechnięte, obdarzone wyobraźnią i cechujące się wysoką kulturą osobistą. Kandydaci powinni być także elokwentni i posiadać dobrą dykcję. Potrzebna jest również dyspozycyjność i gotowość do pracy w różnych terminach, również w weekendy i w godzinach wieczornych - informuje MGW.

Zgłoszenia na kurs przewodnicki w Zabrzu składać można do końca 2018 r.

Muzeum preferować będzie kandydatów ze statusem emeryta górniczego, osoby mogące wykazać się uprawnieniami wychowawcy kolonijnego, posiadające predyspozycje do pracy z dziećmi i młodzieżą oraz starszymi i niepełnosprawnymi. Docnieniana będzie bardzo dobra znajomość języków obcych (angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego, francuskiego, hiszpańskiego, włoskiego, czeskiego, węgierskiego). Atutem będzie też ukończenie studiów z zakresu górnictwa, geologii, historii, turystyki, pedagogiki.

Kurs przewodnicki składa się z dwóch etapów. Etap I (składający się z części teoretycznej i praktycznej) przygotuje przewodników po tzw. trasie rodzimej w kopalni Królowa Luiza. Odbędzie się w styczniu-lutym 2019 r. Etap II kursu przysposabiać będzie do obowiązków przewodnika po innych obiektach Muzeum Górnictwa Węglowego. Warunkiem przystąpienia do drugiego etapu kursu będzie ukończenie pierwszego etapu. Termin drugiego etapu zostanie wyznaczony zależnie od potrzeb.

Na część teoretyczną złożą się 4 bloki tematyczne:
– wykłady z wiedzy ogólnej z zakresu historii Śląska, Zabrza, kopalń Guido oraz Królowa Luiza, Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej, rozwoju techniki górniczej, geologii, kultury niematerialnej Górnego Śląska oraz turystyki industrialnej;
– zajęcia warsztatowe (metodyka pracy, pierwsza pomoc przedmedyczna, autoprezentacja, obsługa klienta);
– funkcjonowanie Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu;
– zwiedzanie instruktażowe obiektów i tras turystycznych Muzeum Górnictwa Węglowego.

Część praktyczna obejmie prowadzenie wycieczek pod nadzorem doświadczonych przewodników.

Kurs w etapie I zakończy się egzaminem, po którym uczestnik uzyska licencję Przewodnika MGW. Koszt udziału w I etapie kursu wynosi 300 zł. Chętni powinni dostarczyć list motywacyjny, CV ze zdjęciem (zaopatrzone w klauzulę "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w załączonych dokumentach przez Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, w celu włączenia mojej aplikacji do bazy kandydatów tworzonej na potrzeby przyszłych rekrutacji"). Dokumenty należy przesłać pocztą elektroniczną na adres nabory@muzeumgornictwa.pl lub dostarczyć do siedziby Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, przy ul. Jodłowej 59 - z dopiskiem na kopercie "kurs przewodnicki”. Termin złożenia dokumentów rekrutacyjnych upływa 31 grudnia 2018 r.

- Oferujemy pracę na umowę zlecenie, atrakcyjne wynagrodzenie, elastyczny czas pracy; szkolenia z obsługi eksponatów o cechach maszyn górniczych; udział w wydarzeniach kulturalnych i imprezach organizowanych w podziemiach kopalni i innych obiektach Muzeum Górnictwa Węglowego, nietypowe eventy - czytamy w komunikacie o naborze.

Dodatkowe informacje można otrzymać telefonicznie pod numerem: (32) 630 30 91 wewn. 1012 lub 1001. Szczegóły ogłoszenia dostępne są na stronie internetowej MGW o naborze.

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu jest instytucją kultury Miasta Zabrze współprowadzoną przez Samorząd Województwa Śląskiego.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jest porozumienie w górniczej spółce w sprawie pełnej realizacji funduszu płac

Dwunastu centralom związkowym reprezentującym załogę Polskiej Grupy Górniczej i zarządowi spółki udało się zawrzeć porozumienie w sprawie pełnej realizacji niewykonanego funduszu płac przewidzianego na pierwsze półrocze 2026 roku. Górnicy otrzymają swoje pieniądze wraz z pensją za czerwiec.

Spotkanie na temat eksploatacji pod terenami gminy Gierałtowice

W KWK Sośnica w Gliwicach odbyło się posiedzenie zespołu porozumiewawczego ds. koordynacji eksploatacji pod terenami gminy Gierałtowice.

PKP Cargo planuje emisję akcji, by pozyskać środki na zaspokojenie wierzycieli

Zarząd PKP Cargo chce wyemitować w ofercie publicznej od 75 mln do 89,57 mln akcji o nominalnej wartości 1 zł każda, co ma zapewnić środki na spłatę zobowiązań firmy - poinformowała we wtorek wieczorem spółka. O tym, czy plany zostaną przyjęte, ma zdecydować piątkowe nadzwyczajne walne zgromadzenie.

W środę maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,97 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

W środę litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,97 zł, benzyny 98 - 6,68 zł, a diesla - 6,11 zł. Oznacza to, że w porównaniu z wtorkiem ceny maksymalne obu rodzajów benzyn są niższe, natomiast cena diesla się nie zmieniła.