Zabrze: Górnik wyjechał z dołu, na górze czekali kibice

Gornikzabrze prezentacja guido ab 01

fot: Andrzej Bęben

Przewodnik Mirosław Żur przybliżał górnictwo piłkarzom Górnika...

fot: Andrzej Bęben

W Zabytkowej KWK Guido dokonano w piątek 29 lipca, przy wielotysięcznym udziale fanów, prezentacji drużyny piłkarskiej Górnika Zabrze. Był festyn, światła, muzyka i oczekiwanie... na piłkarzy, którzy do kibiców wyjeżdżali z głębokości 320 metrów.

Wpierw na najgłębszy poziom zabrzańskiego muzeum kopalni zjechali bramkarze. Po nich obrońcy. Następnie grający w pomocy. I na samym końcu ci, na których patrzą wszyscy kibice: napastnicy. Pod ziemią spędzili kilkadziesiąt minut. Na górę wyjeżdżali w takiej kolejności, w jakiej zjechali, ale wcześniej...
 

Razem z kadrą zasiedli na krzesłach ustawionych w chodniku przy szoli i wysłuchali opowieści od dwóch zasłużonych górników i wytrawnych przewodników kopalnianego muzeum: Mirosława Żura i Marka Śmietany. Górnicy opowiedzieli, z dowcipem, o czasach w których, jak piłkarze górniczych klubów słabo grali, to ich kierowano do pracy na dół, by sobie przypomnieli, że pieniędzy na boisko nie dostają za darmo.
 

- Kiedyś był u nas Jerzy Gorgoń, zresztą był cały Wielki Górnik... I Gorgoń przyznał się, że to jego drugi zjazd na dół – opowiadał przewodnik Żur.
 

Piłkarze przyznawali, że dla niech taki zjazd, nawet 320 metrów pod ziemię, to wielka atrakcja. Nic dziwnego, bo ze składu Górnika, któremu patronuje, między innymi Kompania Węglowa, tylko bodaj trzech wcześniej było w kopalni węgla kamiennego.
 

Piłkarzom przewodnicy zaserwowali skondensowaną lekcję historii górnictwa ze szczególnym uwzględnieniem dziejów kopalni, do której zjechali. Wyrazili nadzieję, że będą wytrwale trenować i dobrze grać. Wnieśli nawet propozycję do rozbudowania treningów o... wychodzenie na powierzchnię po drabinie awaryjnej. Pracownicy kopalni trzysta parę metrów po szczeblach pokonują w... 2,5 godziny. I jest to bardzo dobry czas!
 

Jak wjeżdżali, tak wyjeżdżali. Przy owacji kibiców i oklaskach VIP-ów. Tu dodajmy (o czym już portal nettg.pl informował), że koszulkę z numerem siedem wręczono prezes Kompanii Węglowej, Joannie Strzelec-Łobodzińskiej. Koszulki z swoimi numerami dostali oczywiście również piłkarze. Hełmy, również z ich boiskowymi numerami, zatrzymali sobie na pamiątkę. Pierwszy mecz Górnika Zabrze tuż tuż...
 

Pierwsza drużynę Górnika Zabrze tworzą:
 

bramkarze:
Łukasz Skorupski (nr koszulki meczowej 28),
Mateusz Sławik (1),
Borys Peskovic (29),

obrońcy:
Adam Banaś (25),
Michał Bemben (24),
Adam Danach (26),
Rafał Pietrzak (23),
Paweł Olkowski (17),
Mariusz Magiera (21),
Michał Pazdan (2),
Kamil Szymura (3),

pomocnicy:
Paul Thomik (13),
Michał Gasparik (88),
Piotr Gierczak (8),
Michał Jonczyk (9),
Wojciech Król (77),
Aleksander Kwiek (6),
Adam Marciniak (16),
Gabriel Nowak (30),
Mariusz Przybylski (19),
Marcin Wodecki (11),

napastnicy:
Daniel Gołębiewski (5),
Arkadiusz Milik (99),
Tomasz Zahorski (22),
Idan Shirky (10).


Czytaj więcej:
Z Kompanią na koszulkach

Kompania będzie pomocna Górnikowi

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Wniosek ws. uchylenia immunitetu posła Wojciecha Króla. „To jest postawienie sprawy na głowie - najpierw chcą stawiać zarzut, a dopiero później wyjaśniać przedmiot sprawy”

Poseł Wojciech Król poinformował, że we wniosku o uchylenie mu immunitetu, złożonym przez Prokuraturę Europejską, brak jest „jakiegokolwiek związku z aferą korupcyjną w Tramwajach Śląskich”. Reprezentująca go adwokat Marta Smołka dodała, że ten wniosek „robi takie wrażenie, jakby prokuratura miała jakąś tezę, która miała być podstawą sformułowania zarzutów i dopiero planowała tę tezę weryfikować”. Dodatkowo wniosek został złożony z błędami formalnymi.

Nożownik w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Ma 19 lat, był pod wpływem narkotyków

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się w piątek 26 czerwca konferencja dotycząca brutalnego ataku nożownika. W czwartek wieczorem 19-latek wszedł na jeden ze szpitalnych oddziałów i zaatakował nożem cztery osoby. Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa więcej niż jednej osoby na terenie szpitala