Wzrosty i kolejne rekordy na nowojorskich giełdach

Czwartkowa, 12 sierpnia, sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się niewielkimi wzrostami mimo spadków w pierwszej części dnia. Indeksy Dow Jones i S&P 500 kolejny raz w ostatnich dniach poprawiły rekordy. Inwestorzy analizują dane makro i wyniki spółek za drugi kwartał.

Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował 0,04 proc. do 35 499,85 pkt. To kolejny rekord tego indeksu, poprawiony od środy o prawie 15 pkt. Ze spółek wchodzących w skład DJI najmocniej rosły Salesforce i Apple, a spadały akcje Home Depot.

S&P 500 na koniec dnia wzrósł 0,30 proc. do 4460,83 pkt. To jego nowy rekord. Nasdaq Composite wzrósł 0,35 proc. i zamknął sesję na poziomie 14 816,26 pkt.

Do najmocniejszych sektorów należały w czwartek firmy ochrony zdrowia i technologiczne. Po drugiej stronie rynku były koncerny paliwowe, spółki przemysłowe oraz surowcowe.

Pomimo relatywnego spokoju na powierzchni, jest kilka większych wirów pod powierzchnią S&P 500 - napisał analityk Goldman Sachs Chris Hussey.

Przemysł, firmy surowcowe i paliwowe przewodziły wzrostom przez kilka ostatnich sesji, wspierane częściowo nadziejami na zwiększone wydatki infrastrukturalne, ale dzisiaj te sektory są najgorsze na rynku - dodał.

Akcje Micron spadły 6 proc. po tym, jak analitycy Morgan Stanley obniżyli rekomendację dla spółki i zapowiedzieli spowolnienie na rynku chipów.

CyberArk Software rósł o 5 proc. Zysk na akcję w drugim kwartale wyniósł 1 cent wobec spodziewanych 2 centów.

Akcje Palantir Technologies rosły o 10 proc. Zysk na akcje w drugim kwartale wyniósł 4 centy wobec oczekiwanych 4 centów. Sprzedaż wzrosła o 49 proc. rdr.

DoorDash rósł o 0,5 proc. po doniesieniu, że firma prowadziła rozmowy w sprawie zakupu firmy dostarczającej artykuły spożywcze Instacart za prawdopodobną cenę od 40 mld USD do 50 mld USD.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zaslepka

PKP Intercity: mogą występować zakłócenia w sprzedaży biletów przez internet

PKP Intercity poinformowało o zakłóceniach w systemie sprzedaży biletów przez internet. Podróżni, którzy przez awarię nie mogli kupić biletów, mogą to zrobić już w pociągu, bez dodatkowej opłaty, lub w kasie na dworcu.

Inżynier pilnie poszukiwany, by skorzystać na boomie w branży półprzewodników

Światowa branża półprzewodników do 2030 r. będzie potrzebować ok. milion dodatkowych specjalistów, w tym ponad 100 tys. inżynierów w Europie - wynika z opublikowanego w piątek raportu ManpowerGroup. Polska powinna mocniej postawić na kształcenie takich pracowników - uważają eksperci firmy.

W kwietniu tempo wzrostu płac było najniższe od września 2023 r.

W kwietniu wynagrodzenia w ujęciu realnym nadal rosły, jednak tempo ich wzrostu było najniższe od września 2023 r. - napisali ekonomiści PKO BP w czwartkowym komentarzu do danych GUS.

Wzrost cen energii i surowców może ograniczyć skalę poprawy w przemyśle

Wyższe ceny energii i surowców, które zostały wywołane przez wojnę w Zatoce Perskiej, uderzą w branże energochłonne, co może ograniczać skalę poprawy w całym przemyśle - napisali ekonomiści banku PKO BP w komentarzu do danych GUS.