Górnictwo: Jubileuszowa edycja konkursu bhp Pracuję bezpiecznie

fot: Maciej Dorosiński

Zwycięscy konkursu Pracuję bezpiecznie wraz z wiceprezesem PGG Rajmundem Horstem (drugi od lewej) i wicprezesem WUG Piotrem Wojtachą (drugi od prawej)

fot: Maciej Dorosiński

W najbliższą sobotę, 1 kwietnia, w Polskiej Grupie Górniczej ruszy kolejna edycja konkursu „Pracuję Bezpiecznie”. Będzie ona wyjątkowa z co najmniej z dwóch powodów. Pierwszy to jubileusz konkursu. W tym roku odbędzie się  jego 20. edycja. Drugi powód to nagrody, które w tym roku otrzymają zwycięzcy zmagań z zakresu wiedzy o bezpieczeństwie i higienie pracy. Będą one najwyższe w dotychczasowej historii. Zdobywca pierwszego miejsca otrzyma 12 000 zł, drugiego 8500 zł, a trzeciego 6500 zł. Pozostali uczestnicy finału otrzymają po 2 000 zł. Zwycięzców tegorocznej edycji poznamy w listopadzie.

- Głównym celem konkursu jest to, by jak najwięcej osób zainteresowały zagadnienia z zakresu BHP. Przy okazji konkursu, uczestnicy uczą się przepisów, a to im się przydaje w pracy i w życiu. I chcę tu podkreślić, że nie chodzi tylko o nagrody. Kariera pracowników, którzy te konkursy wygrywali, nabierała tempa. Dzięki temu konkursowi znaleźli swoje miejsce w PGG i mogli się rozwinąć – zaznacza główny organizator i pomysłodawca konkursu, dyrektor Biura BHP i Szkoleń w PGG Grzegorz Ochman, cytowany na stronie internetowej spółki.

W tym roku więcej miejsc jest nagradzanych także w eliminacjach zakładowych, bo nagradzane są pierwsze trzy miejsca w każdym miesiącu rywalizacji. Dodatkowo aktywni pracownicy, którym nie udało się zakwalifikować do finału konkursu, mają szansę na nagrodę 2 000 zł.

Przez najbliższe miesiące na Portalu Pracownika wszyscy chętni, po zaakceptowani regulaminu, mają możliwość rozwiązywania testów przygotowujących. Można do nich podchodzić wielokrotnie, ale tylko raz każdego miesiąca można rozwiązać test konkursowy. Zakres wiedzy jest spory i obejmuje 1600 zagadnień. Górnik może spodziewać się np. pytań o sprawy związane z elektotechniką, a elektryk o sprawy związane z pracą na przodku.

Co roku zainteresowanie jest duże, w eliminacjach co roku bierze średnio udział około 2000 osób. Pierwsi ochotnicy logują się już do systemu ledwo ruszy konkurs, tuż po północy. Konkursem objęte są wszystkie Oddziały Polskiej Grupy Górniczej, oprócz pracowników działów BHP, pracowników Centrali, dozoru wyższego i osób z kierownictwa, oraz zwycięzców poprzednich edycji.

Do półfinału może dostać się 60 osób, z których 10 najlepszych do ścisłego finału. Zgodnie z założeniem finał zawsze organizuje ta kopalnia, z której pochodzi ubiegłoroczny zwycięzca. Odbędzie się podobnie jak przed rokiem w Rybniku, bo ponownie w zeszłym roku najlepszy okazał się pracownik kopalni ROW. Pierwsze miejsce zajął w zeszłym roku Mateusz Wilczek z Ruchu Jankowice. Drugie miejsce Adam Prychocen z Mysłowic-Wesołej, a trzecie Damian Stokłosa z Ziemowita.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tragiczny wypadek w kopalni Murcki-Staszic

Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałek 22 czerwca w kopalni Murcki-Staszic. Jeden z pracowników podczas wiercenia otworu strzałowego został przygnieciony bryłą kamienia. Pomimo udzielonej pomocy, nie udało się go uratować.

Wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc.

W kolejnych miesiącach średnioroczny wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc. - ocenili analitycy PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS o wynagrodzeniu i zatrudnieniu w maju. Dodali, że informacje te są dla Rady Polityki Pieniężnej "korzystnym zestawem danych".

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.