Wymienimy się dobrymi praktykami

fot: Krystian Krawczyk

- Jak się wydaje, trafiliśmy w tym roku w oczekiwania uczestników z pomysłem, aby wymienić się dobrymi praktykami, powiedzieć, co jest dla kogo najistotniejsze, z czym mamy największe problemy i podpatrzeć, jak z problemami radzą sobie inni. Wydaje się, że ta formuła przypadła wszystkim do gustu - stwierdza Artur Dyczko

fot: Krystian Krawczyk

- Referaty spłynęły w liczbie, która nas zaskoczyła: w sumie nadesłano 189 artykułów i prezentacji, które od 20 do 24 lutego prezentowane będą na 16 sesjach w salach hotelu Qubus w Krakowie. Wśród zgłoszonych wystąpień cieszą zwłaszcza te pochodzące od spółek górniczych - mówi Artur Dyczko, sekretarz generalny Komitetu organizacyjnego XXI Szkoły Eksploatacji Podziemnej.

Już za kilka dni Kraków skupi na sobie uwagę całego polskiego środowiska górniczego. Przygotowania do XXI SEP weszły w decydującą fazę.
Zapewniam, że tegoroczna XXI Szkoła Eksploatacji Podziemnej jest już prawie dopięta na ostatni guzik. Referaty spłynęły w liczbie, która nas zaskoczyła: w sumie nadesłano 189 artykułów i prezentacji, które od 20 do 24 lutego prezentowane będą na 16 sesjach w salach hotelu Qubus w Krakowie. Wśród zgłoszonych wystąpień cieszą zwłaszcza te pochodzące od spółek górniczych: Kompania Węglowa zaprezentuje 25 referatów, KGHM - 18, JSW - 13, a LWB i KHW - po 5 wystąpień. Jak co roku, tak i tym razem będziemy gościć przedstawicieli całego sektora wydobywczego. Mam tu na myśli zarówno firmy i instytucje naukowe, jak i inne przedsiębiorstwa współpracujące z branżą, z których WUG, AGH, PŚl., COIG, Advicom czy GIG, KGHM Cuprum, EMAG i KOMAG to tylko czołówka listy.

Co jest głównym źródłem sukcesu, którym z pewnością jest tak wielkie zainteresowanie górniczego środowiska?
Jak się wydaje, trafiliśmy w tym roku w oczekiwania uczestników z pomysłem, aby wymienić się dobrymi praktykami, powiedzieć, co jest dla kogo najistotniejsze, z czym mamy największe problemy i podpatrzeć, jak z problemami radzą sobie inni. Wydaje się, że ta formuła przypadła wszystkim do gustu. Po przeglądnięciu wszystkich prezentacji i artykułów nadesłanych do nas jestem przekonany, że zbliżająca się XXI Szkoła Eksploatacji Podziemnej po raz kolejny stanie się źródłem dialogu świata szeroko rozumianej nauki z przemysłem wydobywczym, w którym istotną rolę moderatora odegra nadzór górniczy, inaugurujący podczas naszych obrad jubileusz swojego 90-lecia. Tegoroczne obrady to ni mniej, ni więcej tylko precyzyjna realizacja misji Szkoły.

Czy wszystkie miejsca są już zarezerwowane? Ilu uczestników jesteście w stanie przyjąć?
Na dzień dzisiejszy zbliżamy się do granicy fizycznych możliwości naszego hotelu. Prawdopodobnie już w dniu publikacji tego wydania Trybuny Górniczej nie będzie wolnych miejsc. Obecnie mamy zgłoszonych blisko 270 uczestników z pełnym noclegiem na całą Szkołę, co realnie na konferencji daje liczbę około 400 uczestników biorących udział w obradach. Jeżeli ktoś się jeszcze nie zgłosił, to być może przegapił ostatnią szansę. Dla spóźnialskich na otarcie łez mamy dobrą wiadomość: wszystkie sesje plenarne Szkoły będą transmitowane na żywo w internecie. Bardzo cieszy nas fakt, iż w tym roku obradom naszej konferencji będą się mogli przysłuchiwać również użytkownicy portalu górniczego nettg.pl. Już dziś zapraszam przed komputery. Jestem przekonany, że nie będą Państwo żałowali. Z górniczym pozdrowieniem - szczęść Boże.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.