Wydobycie: w JSW więcej węgla niż planowano

fot: Jarosław Galusek/ARC

Kopalnie JSW w I kwartale tego roku wydobyły o 240 tys. ton węgla więcej niż zakładano. Szczegółowe informacje, w tym dane finansowe za trzy miesiące tego roku, Spółka przedstawi 10 maja w sprawozdaniu za I kwartał 2012 roku

fot: Jarosław Galusek/ARC

Kopalnie Jastrzębskiej Spółki Węglowej w I kwartale 2012 roku wyprodukowały o około 240 tys. ton węgla więcej niż planowano - dowiedział się portal górniczy nettg.pl z wstępnych szacunków Spółki.

Więcej niż zakładał plan techniczny na ten okres wykonano również wyrobisk korytarzowych. Plan robót przekroczono o 1 694 mb, co świadczy o efektywnym przygotowywaniu się JSW do zwiększonych planów wydobywczych w przyszłym roku. Do 2015 roku Spółka zamierza uzyskać roczny poziom wydobycia w wysokości 14 mln ton.

- Naszym strategicznym celem jest wzrost wydajności i efektywności, by ograniczyć negatywny wpływ wysokich kosztów stałych na wynik Grupy - mówi Jarosław Zagórowski, prezes JSW. - Te dane to potwierdzenie, że przy odpowiedniej organizacji pracy możemy nie tylko realizować plany produkcyjne i inwestycyjne, ale też wyraźnie je przekraczać.

Marzec będzie pierwszym miesiącem, za który JSW wypłaci specjalną premię motywacyjną pracownikom, którzy przekroczyli plany w zakresie wydobycia i robót przygotowawczych. Działania premiujące najbardziej zaangażowanych i efektywnie pracujących pracowników zostały wprowadzone mimo braku zgody związków zawodowych na tę formę wynagradzania załogi.

- Działania premiujące najbardziej aktywnych pracowników są standardem w każdej profesjonalnie zarządzanej firmie. Ważne jest dla nas, że pracownicy JSW rozumieją potrzeby Spółki w zakresie wydobycia, wydajności i rozwoju. Lepsze efekty pracy to nie tylko możliwość zwiększenia wynagrodzenia, ale też wzrost wartości Spółki i wyższy kurs akcji - podkreśla Zagórowski.

Ze wstępnych szacunków JSW wynika, że dodatkowa produkcja węgla koksowego i energetycznego została w przeważającej części ulokowana na rynku. Spółka obserwuje również stopniowy spadek zapasów koksu w Grupie (wyższe zapasy w miesiącach zimowych mają charakter sezonowy) przy jednoczesnym zwiększaniu poziomu wykorzystania mocy produkcyjnych. Wzrost zainteresowania koksem u odbiorców jest symptomem ożywienia na rynku stali. Tym samym potwierdzają się przewidywania Zarządu JSW dotyczące ożywienia rynku z końcem I kwartału tego roku. Prezes Zarządu zastrzega jednak, że jest jeszcze zbyt wcześnie, aby ten trend uznać za stabilny.

Szczegółowe informacje, w tym dane finansowe za trzy miesiące tego roku, JSW przedstawi 10 maja w sprawozdaniu za I kwartał 2012 roku.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jastrzębskie Carbonarium się rozwija. Wkrótce otwarcie nowej części wystawy

Wystawa Carbonarium w Instytucie Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszczenica w Jastrzębiu-Zdroju rozrasta się. Na 5 lipca 2026 r. zaplanowano otwarcie nowej części ekspozycji, która skupia się przede wszystkim na ukazaniu zmian przestrzennych i demograficznych, które zaszły w mieście w okresie powojennym.

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.