Wydarzenia: na Śląsku o europejskiej gospodarce

Buzek tal

fot: Jolanta Talarczyk

Prof. Jerzy Buzek wygłosi na konferencji referat dotyczący rozwoju polskiej energetyki w UE

fot: Jolanta Talarczyk

Rusza, 16 maja o 10., III Europejski Kongres Gospodarczy. Impreza na trwałe wpisała się w kalendarz wydarzeń gospodarczych. Coraz częściej mówi się o niej „polskie Davos”. Uczestnictwo w kongresowych imprezach (do 18 maja włącznie) potwierdziło ok. 6  tys. osób.

Co prawda do Davos jeszcze Kongresowi daleko, tym nie mniej dziś na jego obrady przybędzie pięciu premierów państw Europy Środkowej:

• Donald Tusk,
• Jadranka Kosor (premier Chorwacji),
• Peter Nečas (premiera Czech),
• Viktor Orbán (premier) Węgier,
• Iveta Radičova (premier Słowacji).
 

Kongres, tradycyjnie, otworzy Jerzy Buzek, przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Głos zabierze także Antonio Tajani, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.
 

Pierwsza z debat w sali koncertowej katowickiej Akademii Muzycznej, zaraz po inauguracji, będzie poświęcona „konkurencyjnej gospodarce Europy oraz nowemu ładowi Unii Europejskiej”. Rozpocznie ją wystąpienie Janusza Lewandowskiego, komisarza UE ds. budżetu i programowania finansowego. W dyskusji wezmą udział zagraniczni goście: Harry van Dorenmalen - dyrektor zarządzający, IBM Netherlands, prezes, IBM Europe, Volker Hoff - wiceprezes, Adam Opel AG, Eli Leenaars - member ING Management Board Banking, Chief Executive Officer Retail Banking Direct & International, Peter Mandelson - komisarz Unii Europejskiej ds. handlu w latach 2004-2008, sekretarz stanu ds. biznesu, innowacji i umiejętności Wielkiej Brytanii w latach 2009-2010, Mike Short - senior vice president Industry Affairs, SABMiller, Roland Verstappen - wiceprezes ArcelorMittal.
 

Tematem następnej debaty będzie „Europa Środkowo-Wschodnia - wspólnota interesów wyzwań i problemów”. Rozpocznie ją prezydent Lech Wałęsa a głos zabiorą Zdenĕk Bakala - przewodniczący Rady Nadzorczej, BXR Partners a.s., wiceprezes New World Resources PLC, Sándor Demján -prezes TriGranit Development Corporation, Jan Kulczyk - przewodniczący Rady Nadzorczej Kulczyk Investments, Indrek Neivelt - przewodniczący Rady Nadzorczej, Ldiamon, były przewodniczący Estońskiego Funduszu Rozwoju. Całość skomentuje Hans-Jacob Bonnier, wiceprezes The Bonnier Group.
 

W ostatniej tego dnia debacie o polityce energetycznej Unii Europejskiej wezmą udział: Andrzej Kraszewski - minister środowiska, Jacek Krawiec - prezes PKN Orlen SA, Per Langer - wiceprezes Fortum Oyj, Dariusz Lubera - prezes Tauron Polska Energia SA, Jean-Michel Mazalerat - wiceprezes wykonawczy ds. Krajów Europy Środkowej Dalkia, Dariusz Mioduski - prezes zarządu Kulczyk Investments, Paweł Olechnowicz - prezes Grupy Lotos SA,przewodniczący Rady Dyrektorów, Central Europe Energy Partners, Kristián Takáč - sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Słowacji, Filip Thon - prezes RWE Polska, członek zarządu RWE East; Tomasz Zadroga - prezes PGE Polska Grupa Energetyczna SA.
 

Także w poniedziałek, 16 maja, w katowickim hotelu Qubus odbędą się debaty „o klastrach jako sposobie na innowacyjny wzrost w gospodarce” i „o relacjach gospodarczych Polska-Chiny”. Imprezy towarzyszące to Ogólnopolskie Spotkanie Menedżerów Ochrony Służby zdrowia i V Międzynarodowa Konferencja Moje Miasto 2011.
 

Organizatorem III Europejskiego Kongresu Gospodarczego jest Grupa PTWP.
 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.