Solidarność wybrała władze

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

W miniony piątek przed siedzibą Taurona odbyła się konferencja prasowa z udziałem liderów Solidarności

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Przedstawiciele „Solidarności”, największego związku zawodowego w Polskiej Grupie Górniczej, wybrali władze Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej (ZOK). Szefem „S” w największej węglowej spółce został jej dotychczasowy lider Bogusław Hutek. Wybory odbyły się również w innych największych spółkach węglowych – Jastrzębskiej Spółce Węglowej i Tauronie Wydobycie.

Bogusław Hutek. Zdj. Maciej Dorosiński

O funkcję przewodniczącego ZOK ubiegali się Artur Braszkiewicz (KWK Ruda, ruch Halemba) i Bogusław Hutek (KWK Piast-Ziemowit, ruch Piast). Bogusław Hutek otrzymał 20 z 34 oddanych ważnych głosów i został szefem ZOK na kolejnych pięć lat. Jego kontrkandydata, Artura Braszkiewicza, poparło 14 delegatów.

Prezentując swoją kandydaturę, Bogusław Hutek stwierdził, że obecnie najważniejszą sprawą jest notyfikacja umowy społecznej w Komisji Europejskiej. Za priorytetowe uznał działania, które umożliwią wprowadzenie zakładowego układu zbiorowego pracy i jednolitego systemu wynagradzania pracowników PGG. Jednocześnie złożył deklarację, iż w przypadku wyboru będzie to jego ostatnia kadencja jako przewodniczącego.

Sławomir Kozłowski. Zdj. Maciej Dorosiński

W skład kierującej pracami ZOK 24-osobowej Zakładowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ „Solidarność” PGG weszło 20 szefów komisji zakładowych tworzących ZOK oraz 4 osoby wybrane przez delegatów: Dominik Kolorz (KWK ROW, ruch Chwałowice), Henryk Naras (KWK Piast-Ziemowit, ruch Piast), Adam Szołtysek (KWK Ruda, ruch Halemba) i Szymon Wirkus (KWK Piast-Ziemowit, ruch Piast).

Komisję Rewizyjną ZOK przez najbliższych pięć lat tworzyć będą: Sławomir Bujdo (Zakład Informatyki i Telekomunikacji), Łukasz Janosz (KWK Piast-Ziemowit, ruch Piast), Dawid Jenderko (KWK ROW, ruch Rydułtowy), Waldemar Stelmach (KWK ROW, ruch Chwałowice) i Dariusz Wesołowski (KWK Staszic-Wujek, ruch Staszic).

Nowy zarząd Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej wybrali również przedstawiciele „S” w JSW. Tutaj także przewodniczącym na kolejną kadencję (2023-2028) został dotychczasowy lider „S” w spółce Sławomir Kozłowski. Członkami ZOK zostali przewodniczący z poszczególnych komisji zakładowych: Roman Brudziński (ruch Zofówka), Roman Chwastyk (ruch Borynia), Mariusz Marcinkiewicz (ruch Bzie), Grzegorz Sewerin (KWK Budryk), Krzysztof Leśniowski (ruch Knurów), Piotr Wawrzykowski (ruch Szczygłowice), Ireneusz Linde (ZWP). Ponadto w skład Komisji Rewizyjnej weszli: Mirosław Lizoń, Jacek Rams, Mirosław Rajca. Nowego lidera największego związku zawodowego wybrano w Tauronie Wydobycie. Przewodniczącym w tej spółce został Stanisław Kłysz (ZG Brzeszcze), który zastąpił na tym stanowisku poprzedniego szefa tego związku – Waldemara Sopatę (ZG Sobieski). Oprócz tego członkowie „S” dokonali wyboru Zakładowej Komisji Koordynacyjnej (ZKK) oraz Komisji Rewizyjnej. Oprócz Stanisława Kłysza w skład 9-osobowej ZKK weszli: Grzegorz Fajfer, Wojciech Jabłoński, Maciej Kania, Stanisław Kurnik, Piotr Miś, Dariusz Piechowicz, Robert Saternus i Waldemar Sopata. Natomiast do Komisji Rewizyjnej zostali wybrani: Krystian Ciupek, Jakub Malec i Jakub Szlęzak.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.