WWF: ciemniej w trosce o Ziemię

fot: ARC

Realne ryzyko blackoutu grozić będzie Wielkiej Brytanii w połowie bieżącej dekady

fot: ARC

W sobotę o godz. 20.30 uczestnicy akcji "Godzina dla Ziemi" na 60 minut zgaszą światło. Według ekologów z WWF "Godzina dla Ziemi" ma nam uświadomić, że wszyscy możemy i powinniśmy dbać o środowisko. W wydarzeniu weźmie udział blisko 160 państw i 7 tys. miast.

Małgorzata Kosowska z WWF Polska poinformowała PAP, że w tym roku w akcji weźmie udział rekordowa liczba polskich miast. W piątkowe popołudnie 73 aglomeracje (o 13 więcej niż w 2013 r.) deklarowały, że w sobotę wieczorem zgaszą oświetlenie na swych charakterystycznych obiektach i budynkach.

W mroku mają się pogrążyć Arkady Wrocławskie czy Sky Tower; w Krakowie - Kościół Mariacki, Kopiec Kościuszki czy wieża ratuszowa; w Gdańsku - Złota Brama, Dwór św. Jerzego; w Katowicach m.in. Spodek, a w Warszawie - Teatr Wielki, Stadion Narodowy czy Pałac Kultury i Nauki.

Do akcji włączyła się również administracja publiczna. Światła zgaszone zostaną m.in. w budynkach ministerstw środowiska, finansów, rolnictwa czy infrastruktury i rozwoju.

Kosowska powiedziała, że na świecie uczestnictwo w akcji zadeklarowało 158 państw i ok. 7 tys. metropolii. W tym dniu tradycyjnie gaśnie Wieża Eiffla w Paryżu, londyński Big Ben czy Sydney Opera House.

- "Godzina dla Ziemi" ma znaczenie symboliczne i ma nam uświadomić, że wszyscy możemy i powinniśmy dbać o środowisko na co dzień - zaznaczyła przedstawicielka WWF.

Kosowska zwróciła uwagę, że chodzi np. o gaszenie niepotrzebnego oświetlenia bądź wyłączanie urządzeń ze stanu czuwania. Chodzi również o mądrzejsze korzystanie z papieru, np. poprzez ustawienie w drukarce dwustronnego drukowania, co ma się przyczynić do mniejszego wyrębu lasów.

Ekolodzy zachęcają do zarejestrowania się na stronie: www.godzinadlaziemi.pl. Do piątkowego popołudnia zarejestrowało się blisko 80 tys. osób, prawie o 20 tys. więcej niż w zeszłym roku. Rejestrujący się otrzymują link i kod do specjalnej aplikacji, która podpowiada, co można zmienić w życiu codziennym, aby być mniejszym obciążeniem dla środowiska.

Podobnie jak w zeszłych latach akcję wspierają znane osoby. Muzyk Tymon Tymański zapowiedział na przykład, że jeśli na stronie zarejestruje się 80 tys. osób, to wykąpie się w lodowatym Bałtyku.

Z kolei stołeczni rowerzyści mogą się spodziewać 100 nowych stojaków rowerowych, co zapowiedziały władze Warszawy, jeśli liczba zarejestrowanych przekroczy 10 tysięcy.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.