WUG: telefon interwencyjny 32 736 19 47

fot: Andrzej Bęben/ARC

Górniczy telefon zaufania jest sposobem rozwiązywania problemów, których tolerowanie może skutkować katastrofą górniczą lub dużymi stratami materialnymi

fot: Andrzej Bęben/ARC

Potocznie górniczym telefonem zaufania został uruchomiony w 2011 r. po serii wypadków w zakładach górniczych. W pierwszych sześciu miesiącach 2012 roku do nadzoru górniczego wpłynęło mniej zgłoszeń interwencyjnych niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

W ubiegłym roku było ich 99. W pierwszym półroczu 2012 r. zanotowano 21 zgłoszeń. W niektórych z nich zgłaszano po kilka nieprawidłowości. W sumie 21 zgłoszeń zawierało informacje - mnie lub bardziej szczegółowe - o 40 nieprawidłowościach wymagających kontroli doraźnych.

Nieprawidłowości związane z zagrożeniem życia lub zdrowia dotyczyły:
• tolerowania pracy w niebezpiecznych warunkach (11 wskazań, z tego 5 potwierdzonych);
• wymuszania pracy w niebezpiecznych warunkach (8 wskazań, w tym 3 potwierdzone);
• wymuszania niebezpiecznych metod pracy (5 wskazań, w tym 2 potwierdzone);
• tolerowanie przez osoby dozoru ruchu niewłaściwych metod pracy / naruszania przepisów bhp (5 wskazań, w tym 2 potwierdzone).

Najczęściej wskazywano w pierwszym półroczu 2012 r.:
• naruszenia Kodeksu pracy,
• złe warunki pracy,
• niewłaściwe traktowanie pracowników przez osoby dozoru,
• nieprawidłową rejestrację czasu pracy - fikcyjne dniówki,
• spożywanie lub wykonywanie pracy pod wpływem alkoholu.

Warto odnotować, że w 2012 r. nie było zgłoszeń dotyczących przemycania na teren zakładów górniczych narkotyków.

Górniczy telefon zaufania jest sposobem rozwiązywania problemów, których tolerowanie może skutkować katastrofą górniczą lub dużymi stratami materialnymi. Telefon interwencyjny jest także trzecim kanałem przekazywania dyżurnym inspektorom informacji o niepokojących sytuacjach zauważanych w ruchu zakładu górniczego, które są lekceważone przez dozór kopalniany lub bywają inspirowane przez przełożonych górników. Poza nim korespondencja interwencyjna w formie elektronicznej jest kierowana na adres e-mail:bhp.uwagi@wug.gov.pl , a tradycyjną pocztą na adres: WUG, ul. Poniatowskiego 31, 40-055 Katowice.

Podobnie jak w 2012 r.. niemal wszystkie zgłoszenia dotyczyły górnictwa węgla kamiennego. Przekazywane były przeważnie telefonicznie lub e-mail. Poczta tradycyjna w interwencjach wykorzystywana jest sporadycznie (w tym roku nie było listownych powiadomień, w 2011 r. - wpłynęło tą drogą 9 zgłoszeń.

W 2012 r. niemal co drugie ( 47,6 proc.) zgłoszenie okazywało się zasadne. W pierwszym półroczu 2011 r. potwierdzonych w toku kontroli zostało ich 40,8 proc.. Oznacza to, że interwencje kierowane do WUG są na ogół uzasadnione i w konsekwencji przyczyniły się do usunięcie wielu nieprawidłowości zagrażających bezpieczeństwu i zdrowiu osób zatrudnionych w zakładach górniczych. Po każdej kontroli doraźnej, podejmowanej na podstawie zgłoszenia interwencyjnego, są zalecenia prewencyjne, a bywa, że i kary dla osób odpowiedzialnych za niebezpieczne sytuacje.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.