WUG: Barbórka roku jubileuszowego (GALERIA)

fot: Andrzej Bęben/ARC

Prezes WUG Piotr Litwa (pierwszy z prawej) przy okazji Barbórki i jubileuszu 90-lecia nadzoru górniczego dziękował wszystkim, którzy w mijającym roku przyczynili się do poprawy warunków pracy w polskim górnictwie

fot: Andrzej Bęben/ARC

+35 Zobacz galerię

Galeria
(38 zdjęć)

Uroczystość barbórkowa nadzoru górniczego we wtorek (4 grudnia) była wydarzeniem szczególnym. Wyjątkowym, ponieważ wieńczyła świętowanie 90. rocznicy rozpoczęcia działalności nadzoru górniczego w odrodzonej Polsce. Rozpoczęła się rano od uczestnictwa we mszy św. w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Część oficjalna odbyła się w sali koncertowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Po wprowadzeniu sztandaru WUG i odegraniu hymnu pństwowego uczestnicy świątecznego spotkania chwilą ciszy uczcili pamięć trzech byłych wiceprezesów Wyższego Urzędu Górniczego - Mieczysława Piątka, Ryszarda Wysockiego i Eugeniusza Postolskiego - którzy w mijającym roku odeszli na wieczną szychtę oraz 26 górników, którzy stracili życie w wypadkach przy pracy.

Spojrzenie na dzieje i przeobrażenia, jakie zachodziły w działalności nowoczesnego nadzoru górniczego w Polsce wypełniło duży fragment powitalnego wystąpienia prezesa Wyższego Urzędu Górniczego Piotra Litwy. W historycznej retrospekcji podkreślał, że nadzór górniczy niezmiennie spełniał przez te wszystkie lata swoją zasadniczą misję, troszcząc się o bezpieczeństwo górników, właściwe gospodarowanie złożami kopalin i środowisko naturalne.

Prezes Litwa długo imiennie witał licznych gości. W ich gronie byli wysocy rangą przedstawiciele Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, resortów gospodarki i środowiska, władz samorządowych różnych szczebli, pierwsze postaci zarządów przedsiębiorstw górniczych, reprezentanci organizacji samorządu gospodarczego i stowarzyszeń inżynierskich, liderzy związkowi oraz przedstawiciele wielu firm i instytucji na co dzień współpracujących z urzędami górniczymi. Zaproszenie prezesa Litwy licznie przyjęła zwłaszcza profesura wyższych uczelni górniczych oraz współpracujących z branżą instytutów naukowych.

Piotr Litwa dziękował wszystkim, którzy w mijającym roku przyczynili się do poprawy warunków pracy w polskim górnictwie.

- Z satysfakcją odnotowaliśmy, że trzeci rok z kolei zmniejsza się liczba wypadków ogółem w przemyśle wydobywczym, a w tym roku obserwujemy również spadek wypadków ciężkich. Zasmuca natomiast prawda, że nie ubywa ofiar śmiertelnych - konstatował Litwa, apelując zarazem do przedsiębiorców górniczych o wzmożenie starań, by w nadchodzącym roku nie dochodziło do górniczych tragedii.

- Naszym podstawowym, niezmiennym od lat celem jest zmniejszenie liczby wypadków w górnictwie, zarówno tych spowodowanych błędem człowieka, jak i tych, będących skutkiem przyczyn naturalnych i technicznych. Nie ustaniemy w wysiłkach na rzecz osiągnięcia tych celów dopóki nie osiągniemy poziomu "zero tolerancji" dla wypadków w górnictwie - deklarował prezes WUG.

- Serdecznie dziękuję za to, co czynicie dla bezpieczeństwa górników i stanu środowiska wokół kopalń - imieniem głowy państwa sukcesów i wszelkiej pomyślności życzył pracownikom urzędów górniczych Olgierd Dziekoński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

- To dzięki Wam spada liczba wypadków, jest mniej ofiar, jest mniej płaczu - dziękował za służbę górnictwu Piotr Woźniak, wiceminister środowiska i główny geolog kraju.

Informacją o 200 aktualnych koncesjach na prace rozpoznawczo-poszukiwawcze minister Woźniak ilustrował skalę nowych zadań nadzoru górniczego.

Głównymi postaciami dzisiejszej uroczystości byli ci z pracowników nadzoru górniczego, będący szczególnymi adresatami podziękowań i gratulacji. W ich gronie byli Robert Podolski i Adam Zygmunt, odznaczeni Złotymi Krzyżami Zasługi oraz Ireneusz Nieśpielak, Stafan Spyra i Zbigniew Rawicki - Brązowymi Krzyżami Zasługi. Ośmiu dalszych uhonorowano złotymi medalami Za długoletnią służbę, piętnastu - srebrnymi i pięciu - brązowymi. Wśród górniczej generalicji znaleźli się wojewoda dolnośląski Aleksander Skorupa i prezes Urzędu Dozoru Technicznego Marek Walczak. Obu nadano honorowe stopnie generalnych dyrektorów górniczych. Rangę generalnych dyrektorów górniczych II stopnia otrzymali Miranda Ptak i Stefan Spyra.

Odzwierciedleniem prawdy, że dozór górniczy nie koncentruje się jedynie na działalności kontrolnej i represyjnej, lecz w promocji dobrych praktyk i aktywności edukacyjnej odwołuje się również do innych środowisk jest m. in. konkurs fotograficzny "Górnictwo z zasadami". Podczas dzisiejszej uroczystości nagrodzono jego laureatów. Bohaterami tego miłego akcentu byli: Elżbieta Komarzyńska, której kapituła konkursu przyznała główną nagrodę za pracę "Maszyny i wiatraki"; Klaudyna Filipiak, która fotografią "W ściane-Ziemowit" zajęła II miejsce i nasz redakcyjny kolega Maciej Dorosiński, który odebrał III nagrodę za pracę "W zawieszeniu".

W gronie wyróżnionych znaleźli się wreszcie liderzy 15 najbezpieczniej pracujących oddziałów wydobywczych ze wszystkich gałęzi górnictwa, a więc eksploatujących węgiel kamienny, brunatny, ropę, gaz i kruszywa. Podczas dzisiejszej uroczystości barbórkowej laureaci konkursu "Najbezpieczniejszy oddział wydobywczy" odebrali równorzędne statuetki i dyplomy.

Oficjalną część uroczystości zwieńczyła ceremonia nadania honorowych szpad górniczych i przyjęcia do starej strzechy nowych 10 rycerzy górniczego stanu, z wielkim znawstwem poprowadzona przez Józefa Fudalego.

 

W galerii: Barbórka WUG. Katowice, 4 grudnia 2012 (zdjęcia: Andrzej Bęben - nettg.pl).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.