Wszczęto postępowanie kwalifikacyjne na stanowisko prezesa zarządu oraz zastępców prezesa zarządu JSW SA X kadencji

fot: Krystian Krawczyk

W ciągu 9 miesięcy br. Grupa Kapitałowa JSW odnotowała 1 088,6 mln zł straty netto wobec 704,4 mln zł zysku rok wcześniej

fot: Krystian Krawczyk

Rada nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA ogłosiła w poniedziałek, 12 lipca, postępowanie kwalifikacyjne na stanowisko prezesa zarządu oraz zastępców prezesa zarządu JSW SA X kadencji. Pisemne zgłoszenia kandydatów i kandydatek należy złożyć w zaklejonej kopercie w terminie do 26 lipca 2021 r. do godz. 10.00 w Kancelarii Głównej Spółki - Aleja Jana Pawła II 4, 44-330 Jastrzębie-Zdrój lub przesłać pocztą na adres spółki.

Szczegółowy opis wymagań dla kandydatów na prezesa i wiceprezesów można znaleźć tutaj.

Przypomnijmy, rada nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej zadecydowała w piątek, 9 lipca, o zmianach w zarządzie. Odwołani zostali prezes Barbara Piontek, wiceprezes ds. rozwoju Tomasz Duda, który pełnił także obowiązki wiceprezesa ds. technicznych i operacyjnych oraz wiceprezes ds. handlu Włodzimierz Hereźniak. Ponadto ze stanowiska wiceprezesa ds. ekonomicznych zrezygnował Jarosław Jędrysek.

Do czasu wyłonienia nowego prezesa pracami spółki będzie kierować prof. Stanisław Prusek, który został delegowany do pełnienia tej funkcji z rady nadzorczej. Okres delegowania ustalono na od 9 lipca do 8 października br. Jednak nie dłużej niż do dnia powołania prezesa. Prof. Prusek będzie także pełnił obowiązki wiceprezesa ds. technicznych i operacyjnych.

Przypomnijmy, że Stanisław Prusek jest profesorem nauk technicznych i od 2015 r. szefuje Głównemu Instytutowi Górnictwa. Jest uznanym ekspertem z zakresu górnictwa oraz geologii inżynierskiej. Jest współautorem ponad 70 zgłoszeń wynalazków i wzorów użytkowych, które uzyskały wiele nagród i wyróżnień w różnych konkursach krajowych i międzynarodowych.

Za handel i rozwój w spółce do czasu powołania nowych wiceprezesów będzie odpowiadać natomiast Michał Rospędek, który także został delegowany do pełnienia tych funkcji z rady nadzorczej JSW. Jest on absolwentem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W latach 2008-2012 zatrudniony był w ZG Janina w Libiążu na stanowisku specjalisty do spraw geologii pod ziemią. Od 2018 r. jest naczelnikiem Wydziału Górnictwa Węgla Kamiennego w Departamencie Górnictwa w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Obowiązki wiceprezesa ds. ekonomicznych będzie pełnić wybrany przez załogę wiceprezes ds. pracy i polityki społecznej Artur Wojtków.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.