Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

32.60 PLN (-0.91%)

KGHM Polska Miedź S.A.

284.50 PLN (+4.10%)

ORLEN S.A.

133.94 PLN (+1.47%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

11.13 PLN (+6.00%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.80 PLN (+6.04%)

Enea S.A.

26.28 PLN (+5.12%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

33.70 PLN (-0.88%)

Złoto

4 691.37 USD (+0.46%)

Srebro

72.56 USD (-0.30%)

Ropa naftowa

109.24 USD (-0.29%)

Gaz ziemny

2.85 USD (+0.92%)

Miedź

5.61 USD (-1.03%)

Węgiel kamienny

121.95 USD (-0.73%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

32.60 PLN (-0.91%)

KGHM Polska Miedź S.A.

284.50 PLN (+4.10%)

ORLEN S.A.

133.94 PLN (+1.47%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

11.13 PLN (+6.00%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.80 PLN (+6.04%)

Enea S.A.

26.28 PLN (+5.12%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

33.70 PLN (-0.88%)

Złoto

4 691.37 USD (+0.46%)

Srebro

72.56 USD (-0.30%)

Ropa naftowa

109.24 USD (-0.29%)

Gaz ziemny

2.85 USD (+0.92%)

Miedź

5.61 USD (-1.03%)

Węgiel kamienny

121.95 USD (-0.73%)

Wstępne wyniki produkcyjne i sprzedażowe Grupy KGHM w listopadzie br. niższe niż przed rokiem

fot: KGHM

Czy hutnictwo straci na tej wojnie?

fot: KGHM

Wstępne wyniki produkcyjne i sprzedażowe Grupy KGHM w listopadzie 2022 r. są niższe niż w listopadzie 2021 r.; sprzedaż miedzi spadła o 11 proc. rok do roku - podano w komunikacie zarządu spółki opublikowanym w czwartek.

W komunikacie zaznaczono, że raport zawiera miesięczne dane wstępne - ostateczne kwartalne oraz roczne wyniki produkcyjne i sprzedażowe zostaną opublikowane w skonsolidowanym raporcie rocznym za 2022 rok. Dane dla Grupy Kapitałowej KGHM Polska Miedź S.A. zawierają wyniki Sierra Gorda dla 55 proc. udziałów KGHM Polska Miedź - wskazano.

Zgodnie z raportem produkcja miedzi płatnej w listopadzie br. wyniosła 59,1 tys. ton - spadek w porównaniu do listopada 2021 roku wyniósł 1,4 tys. ton (-2 proc.) i dotyczył segmentu KGHM INTERNATIONAL LTD.(niższe zawartości miedzi w kopalni Robinson i zbycie kopalni Franke w kwietniu 2022 roku) oraz Sierra Gorda (niższa zawartość miedzi w przerabianej rudzie). W KGHM Polska Miedź S.A. zanotowano wzrost produkcji miedzi o 6 proc.

Produkcja srebra płatnego wyniosła 67,4 tony, tj. 64,4 tony (-49 proc.) mniej od wielkości zrealizowanej w analogicznym miesiącu 2021 roku, ze względu na remont Wydziału Metali Szlachetnych w KGHM Polska Miedź S.A.

Jak podano, w okresie styczeń-listopad 2022 roku produkcja miedzi, srebra i molibdenu w Grupie Kapitałowej kształtowała się powyżej poziomu przewidzianego w budżecie.

W Grupie KGHM sprzedaż miedzi wyniosła 61,2 tys. ton i była niższa o 7,5 tys. ton w odniesieniu do sprzedaży z listopada 2021 roku, co stanowi spadek o 11 proc. rok do roku. Niższą sprzedaż miedzi odnotowano zarówno w KGHM Polska Miedź S.A (-7 proc.), w KGHM INTERNATIONAL LTD. (-20 proc.) oraz w kopalni Sierra Gorda (-28 proc.).

Sprzedaż srebra wyniosła 96,7 tony i była niższa o 17,8 tony (-16 proc.) od sprzedaży zrealizowanej w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wynik ten związany jest przede wszystkim ze spadkiem poziomu sprzedaży srebra z polskich aktywów produkcyjnych - napisano w komunikacie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Fakty i mity o górnictwie oraz koksownictwie

Mieszkam w Zabrzu i ostatnio w naszym mieście wielki niepokój wzbudziła pogłoska o zamierzonej likwidacji Jadwigi – ostatniej zabrzańskiej koksowni. Niepokój dotyczy nie tylko miejsc pracy w samej koksowni i obsługujących jej firmach.

W lutym br. tańszy węgiel dla energetyki, minimalnie droższy dla ciepłownictwa

Krajowy węgiel dostarczany z kopalń do energetyki w lutym 2026 r. był tańszy o 3,7 proc. niż w styczniu br., a węgiel dla ciepłownictwa droższy o 0,2 proc. - wynika z najnowszych indeksów cenowych ARP.

UE łagodzi wymogi klimatyczne dla samochodów ciężarowych

Rada Unii Europejskiej zatwierdziła 30 marca poprawkę do rozporządzenia w sprawie norm emisji CO2 dla producentów samochodów ciężarowych. Nowe przepisy wprowadzają tymczasową elastyczność w zakresie realizacji celów na 2030 rok, choć nie zmieniają długoterminowych założeń. Jest to odpowiedź instytucji UE na zbyt powolny rozwój infrastruktury sprzyjającej mobilności bezemisyjnej. Polscy europarlamentarzyści podkreślają, że jest to dobry sygnał dla całej branży motoryzacyjnej, szczególnie w naszym kraju.

Trybuna Górnicza z grudnia 1994 r., a w niej tekst o kopalni Wujek

Kopalnia Wujek. Historia trudna jak wiek XX

Wiele razy na łamach „Trybuny Górniczej” pisaliśmy o kopalni Wujek. To jedna z najważniejszych katowickich kopalń, z bogatą historią, także tą tragiczną. Wydarzenia z grudnia 1981 r. spowodowały, że ta kopalnia jest jednym z najbardziej znanych zakładów górniczych w Polsce. „Zasoby zalegającego pod Ligotą węgla przedłużyłyby byt kopalni Wujek o kilkadziesiąt lat” – pisaliśmy o niej w 1995 r.