Współpraca: Rosnieft i GE razem w nauce i technologii

1392285753 umowa rosneft ge rosneft com

fot: rosneft.com

Umowę podpisali prezydent firmy Rosnieft Igor Sieczyn (po lewej) oraz prezes General Electric Jeffrey Immelt (po prawej). W wydarzeniu uczestniczył także premier Federacji Rosyjskiej Dymitr Miedwiediew (w środku)

fot: rosneft.com

Na stronach internetowych obu firm ukazał się wspólny komunikat o zawarciu w poniedziałek (11 lutego) w Moskwie kolejnego porozumienia o współpracy amerykańskiej globalnej firmy z kluczowym rosyjskim producentem ropy naftowej. Dokument został podpisany przez prezydenta firmy Rosnieft Igora Sieczyna oraz przez prezesa General Electric Jeffreya Immelta w obecności premiera Federacji Rosyjskiej Dymitra Miedwiediewa.

Umowa przewiduje ustanowienie wspólnego przedsięwzięcia do wdrażania innowacyjnych projektów technologicznych dla rozwoju oraz modernizacji rosyjskiego sektora naftowego i gazowego. Porozumienie wzmocni pozycje handlowe obu spółek i jest częścią planów General Electric do zainwestowania 1 mld USD w rosyjskim sektorze ropy naftowej oraz gazu do 2020 r.

Umowa przewiduje utworzenie dla tego celu spółki joint venture i spółek zależnych, specjalizujących się w technologii, szkoleniach i ośrodkach badawczych. Spółki te będą realizować projekty komercyjne w specjalnościach takich jak: monetyzacja gazu (w tym LNG, CNG i paliwa syntetyczne), projekty rafinacji ropy naftowej i produktów petrochemicznych, projektowanie i budowa sprzętu oraz urządzeń do wydobywania z pod dna morskiego węglowodorów i ich transportu.

Jednym z celów ma być zwiększenie wydobycia ropy naftowej z eksploatowanych złóż. Ma być utworzony ośrodek badawczy, w którym testowane będą nowoczesne techniki i technologie stosowane w przemyśle naftowym. Zostaną utworzone zakłady produkcji nowoczesnego sprzętu wiertniczego i eksploatującego złoża ropy oraz gazu ziemnego. Powstaną ośrodki szkoleniowe, testów, montażu i konserwacji sprzętu na terenie Federacji Rosyjskiej.

Pozostałe wspólne przedsięwzięcia zostaną zrealizowane za obopólną zgodą. Rosnieft i General Electric początkowo wydadzą na te cele 20 mln USD na zasadzie parytetu. Łączne finansowanie wyniesie 50 mln USD wydatkowanych na konkretne projekty. Rosnieft i GE zamierzają razem zainwestować do 400 mln USD do roku 2020. Pozwoli to firmie Rosnieft stać się światowym liderem w produkcji ropy i gazu.

Realizacja tych celów ma zapewnić wydajną produkcję na lądzie i zwiększenia eksploatacji na szelfie Arktyki i w innych rejonach podmorskiej eksploatacji poprzez zastosowanie najbardziej wyszukanych i bezpiecznych technologii. Podpisana umowa jest szczegółowym rozwinięciem zawartego między tymi koncernami naftowymi strategicznego porozumienia z dnia 21 czerwca 2013 r. Została ona zawarta podczas trwającego wtedy Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu w obecności prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.