Współpraca: PGNiG i Lotos ws. poszukiwań ropy i gazu

fot: ARC

Ugoda jest wynikiem negocjacji dotyczących płatności kar umownych

fot: ARC

Na podstawie porozumienia o współpracy w zakresie poszukiwań i wydobycia gazu ziemnego oraz ropy ze złóż konwencjonalnych i niekonwencjonalnych, PGNiG i Lotos wytypowały do dalszych badań cztery obszary koncesyjne w woj. pomorskim i zachodniopomorskim.

Zgodnie z komunikatem spółek, w piątek 23 listopada w Gdańsku na temat współpracy obu firm rozmawiali Grażyna Piotrowska-Oliwa, prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa i Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos. W spotkaniu uczestniczył też Mikołaj Budzanowski, minister skarbu.

"Zgodnie z porozumieniem (zawartym 17 września 2012 r. - przyp. PAP) oba koncerny przeanalizowały potencjał wydobywczy siedmiu koncesji poszukiwawczych należących do PGNiG. Powołana przez władze koncernów grupa robocza zakończyła pierwszy etap prac związanych z geologiczną analizą obszarów objętych współpracą. Na podstawie wspólnie wykonanych analiz spośród siedmiu koncesji do dalszych badań wytypowano cztery obszary koncesyjne położone w województwie pomorskim i zachodniopomorskim" - podały spółki w komunikacie.

"W kolejnym etapie współpracy specjaliści z Lotos Petrobaltic i PGNiG przygotują program działań na wybranych koncesjach oraz poddadzą je ocenom ekonomicznym. W programie tym zostaną określone niezbędne prace w zakresie badań sejsmicznych i wierceń poszukiwawczo-wydobywczych" - dodano.

W komunikacie poinformowano, że w najbliższych dniach rozpoczną się rozmowy ws. zasad przyszłej współpracy przy realizacji prac geologicznych, które mają na celu odkrycie, potwierdzenie zasobów i wspólne zagospodarowanie złóż węglowodorów zarówno konwencjonalnych, jak i niekonwencjonalnych.

"Naszym priorytetem jest znaczący wzrost wydobycia gazu ziemnego i ropy naftowej ze złóż krajowych (...) dalsze działania chcemy prowadzić w pierwszej kolejności na najbardziej perspektywicznych koncesjach" - poinformowała, cytowana w komunikacie, Piotrowska-Oliwa.

Prezes Grupy Lotos wyjaśnił dziennikarzom, że w ramach badań obszarów koncesyjnych wykonane zostaną pogłębione analizy geologiczne i zasobności. Tłumaczył, że taka analiza ma pomóc w podjęciu decyzji o wykonaniu odwiertu.

- Jeżeli odwierty potwierdzą obecność surowca, to wtedy rozpoczyna się bardzo poważny proces inwestycyjny zagospodarowania złoża.

Nie wykluczył, że w przyszłym roku możliwe będzie +jeżeli prace pójdą w dobrym kierunku+ rozpoczęcie wspólnych odwiertów. Jak powiedział, wśród dwóch koncesji "dwie są bardziej atrakcyjne, a dwie mniej".

Poinformował, że "analizowanych było siedem koncesji, mamy wstępny pomysł przeanalizowania w przyszłych roku 20-30 koncesji, które są w posiadaniu PGNiG".

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.