Współpraca: Famur i GIG razem dla branży wydobywczej

fot: Maciej Dorosiński

- Dzisiaj przede wszystkim patrzymy w przyszłość, stawiamy na innowacje, na rozwój - stwierdził prezes Famuru Mirosław Bendzera

fot: Maciej Dorosiński

Famur i Główny Instytut Górnictwa podpisały porozumienie, które zakłada współpracę w zakresie realizacji projektów badawczych w obszarach: górnictwa, geoinżynierii, przetwórstwa węgla, energii i inżynierii środowiska oraz opracowywania innowacyjnych technologii i rozwiązań dla branży wydobywczej - poinformowały portal netTG.pl służby prasowe Famuru. 

Oba podmioty dokonają wymiany doświadczeń i wieloletniego know-how na temat pozyskiwania funduszy w ramach infrastruktury górniczej i prowadzonych badań. Jako firmy silnie nastawione na inwestowanie w rozwój pracowników będą także dążyć do podnoszenia i doskonalenia kompetencji kadry pracowniczej. Partnerzy planują rozwijać współpracę poprzez działalność edukacyjną i promocyjną, m.in. organizację konferencji branżowych, promujących obszar badawczo–rozwojowy i innowacyjność, a także zamieszczanie publikacji w krajowych i międzynarodowych periodykach naukowych.

- Przemysł wydobywczy w Polsce to branża o zróżnicowanych potrzebach i wysokich wymaganiach, dlatego potrzebuje takich sojuszy partnerskich jak ten Famuru i GIGu. Wspólnie zgromadzony potencjał intelektualny oraz wieloletnie doświadczenie pozwolą bowiem na dostosowanie prowadzonych badań do oczekiwań rynku i klientów. Celem nawiązanej współpracy jest pozyskiwanie i propagowanie praktycznej wiedzy, niezbędnej do budowania innowacyjnych rozwiązań zwiększających efektywność procesu wydobycia surowców i bezpieczeństwo pracy, szczególnie w strefach niebezpiecznych - powiedział Mirosław Bendzera, prezes Famuru.

- Bardzo cieszy nas podpisanie umowy strategicznej z Grupą Famur, ponieważ podstawowym obszarem działalności naszego Instytutu jest prowadzenie takich badań naukowych i prac rozwojowych, których wyniki są wdrażane do praktyki. Od samego początku powstania Instytutu jednym z głównych odbiorców wyników naszych prac było i jest nadal branża wydobywcza. Chcemy nadal aktywnie uczestniczyć we wprowadzaniu innowacji w górnictwie i cieszy nas możliwość podejmowania wspólnych wysiłków z Grupą Famur na rzecz poprawy jakości i bezpieczeństwa pracy w przemyśle – stwierdził Stanisław Prusek, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Porozumienie pomiędzy Grupą a Instytutem stworzy nowe możliwości dla wdrażania wspólnie wypracowanych rozwiązań, co przyczyni się do rozwój branży górniczej i sektorów z nią powiązanych. Grupa wniesie do modelu kooperacji swoje dotychczasowe doświadczenie w tworzeniu kompleksowych rozwiązań wydobywczych i systemów przeładunkowych oraz znajomość potrzeb klientów zarówno na rynku polskim, jak i globalnym. Główny Instytut Górnictwa posiada wykwalifikowaną kadrę naukową i zaplecze badawcze, jak również wieloletnie doświadczenie we współpracy z przemysłem wydobywczym zarówno w kraju, jak i za granicą, co uzupełnia potencjał rozpoczętej współpracy. Dzięki porozumieniu oba podmioty uzyskają możliwość skuteczniejszego zarządzania projektami oraz stworzenia innowacyjnych rozwiązań w działalności badawczej, zwiększając tym samym swoją konkurencyjność na rynku.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak skrócić czas załadunku i rozładunku w magazynie? Sprawdź, jak zwiększyć wydajność

W sprawnie funkcjonującym magazynie każda minuta ma znaczenie. Im szybciej przebiega załadunek i rozładunek towarów, tym większa jest przepustowość obiektu, mniejsze ryzyko opóźnień i niższe koszty związane z przestojami pojazdów i pracowników. W dobie rosnących wymagań rynku logistycznego przedsiębiorstwa coraz częściej poszukują rozwiązań, które pozwolą usprawnić procesy przeładunkowe i zwiększyć efektywność całego łańcucha dostaw.

Polska drugim w UE producentem truskawek

Polska, po Hiszpanii, jest największym producentem truskawek w UE. Należą one do ulubionych owoców Polaków, są też chętnie kupowane przez odbiorców zagranicznych. W latach 2016-2025 eksportowano od 45 - 70 proc. krajowej produkcji truskawek - poinformował PAP Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Na konta górników ma wpłynąć dzisiaj dodatkowa nagroda roczna

Związki zawodowe działające w KGHM przypominają, że 22 czerwca ma zostać wypłacona dodatkowa nagroda roczna za 2025 rok. 9 czerwca odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które zatwierdziło sprawozdanie finansowe spółki.

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.