Współpraca: ARP i AGH dla czystych technologii węglowych

1495187927 zdnr2usciskdloni

fot: ARC

Po podpisaniu listu dłonie uścisnęli sobie od lewej prof. dr hab. inż. Marek Cała - dziekan Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii AGH, obok Michał Szaniawski - wiceprezes ARP oraz prof. dr hab. inż. Jerzy Lis - prorektor ds. współpracy Akademii Górniczo-Hutniczej

fot: ARC

Agencja Rozwoju Przemysłu oraz Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie podpisały list intencyjny. Strony zadeklarowały współpracę w zakresie rozwoju i wykorzystania czystych technologii węglowych – poinformowała portal górniczy nettg.pl Aleksandra Janikowska z katowickiego oddziału ARP.

Spotkanie w Krakowie to kolejny element realizowanego przez Oddział ARP w Katowicach projektu „Forum Innowacyjnego Węgla”.

- Uruchomiony w ubiegłym roku portal Forum Innowacyjnego Węgla jest istotnym uzupełnieniem oferty ARP w obszarze wsparcia innowacji. Szczególnie ważny jest dla nas aspekt produkcji paliw płynnych w procesie gazyfikacji i wreszcie zagospodarowanie odpadów z  procesu produkcji. Dlatego tym bardziej cieszę się, że wspólnie z tak kluczowym partnerem jak Akademia Górniczo-Hutnicza możemy przyczynić się do poprawy efektywności energetycznej i pokazać potencjał nowoczesnych metod wykorzystania węgla. ARP zawsze dąży do współpracy z najlepszymi, a jak pokazują wyniki Rankingu Studiów Inżynierskich, AGH to druga najlepsza uczelnia techniczna w Polsce. Liczę na to, że nasza współpraca obu stronom przyniesie wiele satysfakcji – stwierdził wiceprezes ARP Michał Szaniawski podczas uroczystości podpisania umowy o współpracę z AGH.

Sygnatariusze listu dostrzegają szanse, jakie dają polskiemu górnictwu nowoczesne technologie węglowe. Celem podjętej współpracy będą działania promujące wyniki badań w zakresie zastosowania tych technologii w gospodarce. Efektem podjętych działań będzie wdrożenie innowacyjnych technologii na szeroką skalę.

- Niezmiernie cenię działania Agencji, polegające na wspieraniu przedsiębiorstw, szczególnie na rynku w branży górniczej. Poprzez podpisanie listu intencyjnego jesteśmy zobowiązani do wspólnego działania na rzecz konkurencyjności polskiego górnictwa oraz wspólnego występowania o realizowanie i finansowanie innowacyjnych projektów, a także wymianę wiedzy, doświadczeń i dobrych praktyk w górnictwie węgla - wyjaśnił prof. dr hab. inż. Jerzy Lis - prorektor ds. Współpracy AGH.

Portal Forum Innowacyjnego Węgla popularyzujący metody czystych technologii węglowych skupia już trzy ośrodki naukowo – badawcze: Główny Instytut Górnictwa, zabrzański Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla oraz krakowską Akademię Górniczo - Hutniczą.

W najbliższej przyszłości lista partnerów zostanie poszerzona o kolejnych kooperantów m.in. Politechnikę Śląską.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.