Wrocław: spółdzielnia mieszkaniowa z panelami na dachu

fot: Maciej Dorosiński

Z kolektorów korzysta w Polsce już ponad 110 tys. użytkowników

fot: Maciej Dorosiński

Na budynku spółdzielni mieszkaniowej we Wrocławiu uruchomiono 153 panele słoneczne. Pozyskany z nich prąd posłuży do oświetlenia części wspólnych w budynku. To pierwszy w mieście pilotażowy projekt w ramach ogólnopolskiego ekologicznego programu Prosument.

Jak poinformował PAP rzecznik Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Robert Borkacki, uruchomienie w poniedziałek na budynku przy ul. Świeradowskiej przez Spółdzielnię Mieszkaniową Wrocław-Południe 153 paneli fotowoltaicznych to pierwszy etap realizacji programu Prosument.

- Instalacja na tym wieżowcu ma charakter pilotażowy, spółdzielcy planują budowę elektrowni słonecznych także na 13 następnych budynkach. Zostanie tam zamontowanych 1750 paneli słonecznych. Łączna moc instalacji fotowoltaicznych ma wynieść 454 kW. Dzięki tym inwestycjom ograniczona zostanie roczna emisja dwutlenku węgla o około 360 ton rocznie. Przewidywany termin uruchomienia kolejnych słonecznych elektrowni to druga połowa 2016 r. - powiedział Borkacki.

Dodał, że koszt wszystkich instalacji to około 2,7 mln zł, a WFOŚiGW wsparł tę inwestycję dotacją ponad 1 mln zł oraz udzielił preferencyjnej pożyczki w wysokości 1,6 mln zł.

Rzecznik podkreślił, że prąd pozyskany z odnawialnych źródeł energii będzie wykorzystywany do oświetlenia części wspólnych w budynkach, a oprócz korzyści ekologicznych zmniejszone również zostaną opłaty za energię dla lokatorów.

Jak podano, ze środków programu Prosument mogą korzystać wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. Do pozyskania są środki na budowę i instalacje m.in.: fotowoltaiki, źródeł ciepła opalanych biomasą, pomp ciepła, kolektorów słonecznych, małych elektrowni wiatrowych i mikrokogeneracji. WFOŚiGW we Wrocławiu otrzymał 25 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na realizację tego programu na Dolnym Śląsku.

Ja poinformował rzecznik na środki z tego programu do tej pory złożyły wnioski spółdzielnie mieszkaniowe we Wrocławiu, Legnicy, Miliczu, Jaworze, Zawidowie i wspólnota mieszkaniowa w Wałbrzychu. Nabór wniosków trwa do końca października 2016 r.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.