Wrocław: Krzysztof Tchórzewski „Osobowością Energetyki”

1508401568 tchorzewski dise me twitter

fot: Ministerstwo Energii (Twitter)

prof. Waldemar Skomudek, Krzysztof Tchórzewski i Marcin Sienkiewicz - szef DISE

fot: Ministerstwo Energii (Twitter)

Tytułem "Osobowość Energetyki" Dolnośląski Instytut Studiów Energetycznych we Wrocławiu uhonorował ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego. Wyróżnienie przyznano w tym roku po raz pierwszy.

Uroczystość odbyła się  podczas III Kongresu Energetycznego, który trwa we Wrocławiu w środę i czwartek (18-19 października).

- W trakcie kolejnych kongresów postanowiliśmy honorować tytułem i statuetką osoby szczególnie zasłużone dla polskiego sektora energetycznego - tłumaczą organizatorzy kongresu z zarządu DISE.

"To dowód uznania dla kompetencji, doświadczenia pana Ministra oraz jego wkładu w kształtowanie sektora energii gwarantującego bezpieczeństwo energetyczne Polski. Przyznajemy ją panu Ministrowi za konsekwentne prowadzenie reformy sektora górnictwa węgla kamiennego z poszanowaniem roli dialogu społecznego, za stworzenie Polskiej Grupy Górniczej, skupiającej kluczowe aktywa wydobywcze, będące podstawą bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz za zapobieżenie upadłości, odbudowę i wzrost wartości Jastrzębskiej Spółki Węglowej po latach deprecjacji jej aktywów.
Dzisiejsze wyróżnienie jest uznaniem dla odważnego programu inwestycyjnego w polskiej energetyce.
Doceniamy również działania na rzecz tworzenia w Polsce rynku mocy - mechanizmu, który ma zapobiec niedoborom mocy wytwórczych, ale przede wszystkim stworzyć zachęty ekonomiczne do budowy, utrzymania i modernizacji jednostek wytwórczych energii elektrycznej.
Dostrzegamy również fakt, że pan Minister i jego współpracownicy konsekwentnie reprezentują interes Polski i sektora energetycznego na forum międzynarodowym. Wyrazem tych działań jest między innymi notyfikacja pomocy publicznej dla sektora górnictwa węgla kamiennego zatwierdzona przez Komisję Europejską - napisano w laudacji dla Ministra Energii Krzysztofa Tchórzewskiego odczytanej przez prof. Waldemara Skomudka.


MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.