Województwo śląskie przekierowuje 320 mln zł na walkę z epidemią

fot: Maciej Dorosiński

- W przeciągu paru miesięcy wpompowaliśmy w walkę z niską emisją 300-400 mln zł - powiedział marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski

fot: Maciej Dorosiński

Z uwagi na konieczność podjęcia działań ułatwiających wykorzystanie funduszy europejskich na walkę z COVID – 19 oraz łagodzenie negatywnego wpływu epidemii na gospodarkę zarząd województwa śląskiego przystąpił do pilnych zmian Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Śląskiego 2014-2020. W środę, 8 kwietnia, uchwalono zmiany i przekazano je Komisji Europejskiej, która w tym samym dniu wydała decyzję o akceptacji zmian - poinformowały portal netTG.pl służby prasowe zarządu. 

W wyniku wyjątkowego trybu pracy z Komisją Europejską, MFiPR oraz Komitetem Monitorującym RPO WSL oraz determinacji władz i pracowników samorządu województwa ten proces został przeprowadzony bardzo sprawnie. Wielkopolskie, Łódzkie i Śląskie to trzy województwa, które jako pierwsze formalnie przeszły ten proces.

Efektem przyjętych zmian w Programie Regionalnym jest przekierowanie 75 mln euro czyli ponad 320 mln zł na działania służące do walki z epidemią i jej skutkami w wymiarze społecznym i gospodarczym.

- Komisja Europejska doceniła naszą pracę. Jesteśmy jednym z trzech regionów w Polsce i jednym z pierwszych w całej Unii Europejskiej, który uzyskał pozytywną decyzję na przeznaczenie 75 mln euro, czyli ponad 330 mln zł na walkę z koronawirusem. To realne środki na walkę ze skutkami epidemii. Od kilku tygodni ciężko pracujemy, współpracując z przedstawicielami Komisji Europejskiej, z administracją rządową, by zapewnić mieszkańcom regionu bezpieczeństwo w trudnym okresie walki z covid-19, zarówno pod względem zdrowotnym, jak również społecznym i gospodarczym. Środki unijne pozwolą zminimalizować skutki związane z rozprzestrzenianiem się wirusa - podkreśla marszałek Jakub Chełstowski.

Zwiększenie środków nastąpiło na osiach Rewitalizacja oraz Infrastruktura Społeczna (o 23,7 mln euro), Włączenie społeczne (o 14,9 mln euro) i Konkurencyjność MSP (o 33 mln euro). 

Te zmiany pozwoliły na dalsze decyzje zarządu województwa o przyjęciu listy 26 szpitali, które w trybie nadzwyczajnym otrzymają wsparcie z EFFR na wyposażenie w sprzęt medyczny niezbędny do niesienia pomocy pacjentom dotkniętym epidemią. Szpitale otrzymają dofinansowanie na poziomie ok. 95 proc. kosztów kwalifikowalnych. Łączna kwota dofinansowania to ok. 117,5 mln zł, w tym ponad 12 mln zł to wkład budżetu państwa. Środki unijne z EFS również przekazywane w trybie nadzwyczajnym pozwolą na zakup środków ochrony osobistej, urządzeń do dezynfekcji i środków dezynfekcyjnych, a także testów i odczynników do badania próbek.  Te zakupy uzyskają 100 proc. wsparcia, a kwota jaka jest przeznaczona na ich sfinansowanie to ok. 88 mln zł. W tym przypadku 11,7 mln zł to wkład z budżetu państwa.

Zakres projektów został uzgodniony zarówno z Komisją Europejską jak i Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej. Natomiast metodologia doboru jednostek uwzględniała podmioty, które decyzją Wojewody Śląskiego zostały postawione w stan podwyższonej gotowości, a także realizują kluczowe z punktu widzenia przeciwdziałania COVID-19 zadania polegające na udzielaniu specjalistycznych świadczeń medycznych. Całość wsparcia dla sektora służby zdrowia, pochodząca zarówno ze środków UE jak i  budżetu państwa na walkę z COVID-19  to ponad 195,4 mln zł.

Obecnie przyjęte zmiany w RPO WSL pozwoliły również na sprawne przekierowane środków dla przedsiębiorców zarówno w formie dotacji jak i w formie instrumentów zwrotnych.

W najbliższych dniach w ramach Osi Priorytetowej III. Konkurencyjność MŚP, Działania 3.2 Innowacje w MŚP zarząd województwa zaplanował dodatkowy nabór projektów. Kwota wsparcia przeznaczona na konkurs to ponad 76 mln zł.  Celem  wsparcia będzie przede wszystkim utrzymanie miejsc pracy zagrożonych likwidacją w wyniku kryzysu zdrowia publicznego oraz utrzymanie konkurencyjności dotkniętych kryzysem przedsiębiorstw z sektora MŚP. W ramach konkursu wspierane  będą także inwestycje prowadzące do zwiększenia konkurencyjności oraz przyczyniające się tworzenia przez przedsiębiorstwa miejsc pracy. Termin rozpoczęcia naboru wniosków planowany jest na 20 kwietnia 2020 r. O szczegółach naboru będziemy informować już wkrótce.

Udogodnienia jakie wynikają z przyjętych zmian w RPO WSL są elementem śląskiego pakietu dla gospodarki, przygotowanego przez marszałka województwa Jakuba Chełstowskiego.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.