Województwo śląskie aktywnie uczestniczy w Platformie Regionów Górniczych

1570617382 bruksela marszalkowie chelstowski kaluza urzad marszalkowski

fot: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Województwo śląskie na spotkaniu w Brukseli reprezentowali marszałek Jakub Chełstowski (przy stole z prawej strony) oraz wicemarszałek Wojciech Kałuża (z prawej strony)

fot: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Wsparcie rozwoju województwa z funduszy unijnych w obecnej i przyszłej perspektywie finansowej było tematem środowych, 9 października, rozmów marszałka Jakuba Chełstowskiego i wicemarszałka Wojciecha Kałuży z przedstawicielami Komisji Europejskiej w Brukseli - poinformowały portal netTG.pl służby prasowe Urzędu Marszałkowskiego. 

- Województwo śląskie od lat pracuje nad rozwiązaniami i projektami ukierunkowanymi na przyspieszenie sprawiedliwej transformacji. Obecność województwa - jako jednego z pierwszych polskich regionów - w Platformie Regionów Górniczych, powołanej z inicjatywy Komisji Europejskiej, pozwala nam zintensyfikować prace w tym zakresie. Dzięki tak szerokiej perspektywie możemy uzyskać pełny obraz uwarunkowań regionalnych, barier i problemów, które chcemy rozwiązać. Zdobywamy wiedzę i dzielimy się nią, co buduje konstruktywną postawę wobec potencjalnych wyzwań i problemów – powiedział marszałek Jakub Chełstowski.

Christopher Todd, dyrektor wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej, zaznaczył, że władze województwa śląskiego podejmują aktywne działania w tym zakresie, a polityka spójności wspiera i będzie wspierała rozwój i transformację regionu także w przyszłości.

- Śląskie jest jednym z europejskich liderów w zakresie aktywności i jakości projektów w ramach Inicjatywy na rzecz Regionów w Transformacji. Wspomniany proces to nie tylko wyzwania dotyczące sektora energii i technologii związanych z czystym powietrzem, ale także wszechstronne wsparcie dla firm, start up’ów i współpracy z sektorem badawczym – podkreślił Christopher Todd, dyrektor wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej.

Warto przypomnieć, że z inicjatywy władz samorządu, powołany został Regionalny Zespół dla Inicjatywy Regionów Górniczych, którego zadaniem jest uspołecznienie procesu transformacji, wyłanianie projektów, koordynacja działań zarządu i innych partnerów transformacji, a także monitorowanie postępu realizacji projektów. Zespół liczy obecnie 39 członków, przedstawicieli różnych środowisk: rządowych, samorządowych, pozarządowych, biznesowych, naukowych i eksperckich, a także środowisk kultury.

Władze województwa pracują również nad aktualizacją dokumentów strategicznych. Kluczowym elementem strategii rozwoju będą działania nastawione na poprawę jakości życia w regionie, a to oznacza nie tylko zapewnienie mieszkańcom stabilnych i dobrze płatnych miejsc pracy, przyciąganie wartościowych inwestycji, ale także poprawę jakości środowiska, przestrzeni publicznej czy zaproponowanie atrakcyjnych form spędzania czasu wolnego. Jednocześnie od wielu miesięcy w ramach Komisji Europejskiej trwają prace w zakresie Platformy Transformacji Regionów Górniczych. Przedstawiciele Komisji Europejskiej podkreślają zgodnie, że w przyszłej perspektywie unijnego programowania znajdą się środki na transformację regionów pogórniczych i walkę z niską emisją.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.