Wojciech Saługa: Po ekwiwalent do sądu

Saluga ARC

fot: ARC

fot: ARC

Trzy pytania do Wojciecha Saługi, posła na Sejm RP.

 

31 marca 2011 roku, minął termin składania wniosków o wypłatę ekwiwalentu pieniężnego z tytułu prawa do bezpłatnego węgla dla osób uprawnionych z przedsiębiorstw robót górniczych za lata 2008–2009. Można go uzyskać na podstawie ustawy z 6 lipca 2007 roku. Jaki kształt przybiorą nowe przepisy o deputacie dla byłych pracowników PRG?


W chwili obecnej z inicjatywy posłów Platformy Obywatelskiej trwają w Sejmie prace nad wprowadzeniem zmian do obecnej ustawy. Celem ich jest uproszczenie procedur, które obowiązują w przypadku ubiegania się o ekwiwalent pieniężny. Każdego roku, do dnia 31 marca, emeryt lub rencista, osoba uprawniona z PRG, musi składać nowy wniosek o wypłatę ekwiwalentu. Jest to przepis, który wielu osobom sprawia problem, zwłaszcza tym w podeszłym wieku. Muszą bowiem dojechać do oddziału ZUS, złożyć wniosek, często raz jeszcze skompletować dokumenty itd. Dodatkowo w przypadku nieterminowego złożenia wniosku, osoby takie nie mogą potem liczyć na skuteczne odwołanie się od negatywnej decyzji ZUS do sądu. Zatem korzystnym rozwiązaniem dla wszystkich uprawnionych byłoby wprowadzenie zmian w ustawie, umożliwiających ZUS wypłacanie ekwiwalentu bez konieczności składania kolejnych wniosków.


Komu obecnie ekwiwalent na pewno się należy?


Ekwiwalent przysługuje osobom uprawnionym – emerytom i rencistom mającym ustalone prawo do emerytury lub renty, którzy pobierali bezpłatny węgiel w naturze od przedsiębiorstw robót górniczych lub przeszli na emeryturę lub rentę z tych przedsiębiorstw, a także wdowom, wdowcom i sierotom mającym ustalone prawo do renty rodzinnej po byłych pracownikach PRG. Pod warunkiem, że byli oni uprawnieni do bezpłatnego węgla na podstawie Układu Zbiorowego Pracy dla pracowników zakładów górniczych, z dnia 21 grudnia 1991 roku, uzyskali emeryturę lub rentę przed dniem
1 stycznia 2007 roku, a po dniu 31 grudnia 2001 roku nie pobierali ekwiwalentu. Ekwiwalent nie przysługuje osobom uprawnionym, których roszczenia z tytułu prawa do bezpłatnego węgla zostały zaspokojone przed dniem wejścia w życie ustawy.


Czy ci, którym ZUS odmówił wypłaty ekwiwalentu, mają jeszcze szanse na jego otrzymanie?


Wszyscy, którzy otrzymali odmowną decyzje z ZUS, powinni niezwłocznie złożyć do sądu odwołanie od tej decyzji, przestrzegając obowiązkowego, trzydziestodniowego terminu. Z posiadanych przeze mnie informacji wynika, że większość z około 9500 osób, którym Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca ekwiwalent pieniężny z tytułu ustawy z dnia 6 lipca 2007 roku, uzyskała to prawo dopiero na mocy wyroku sądowego. Dlatego wszystkich tych, którzy otrzymali z ZUS decyzję odmowną, gorąco namawiam do składania takich odwołań. Not.: Kaj
 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zielony Kampus dla studentów na doświadczenia, pomiary i badania

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach był gospodarzem 2nd BAUHAUS4EU Forum i gościł przedstawicieli 9 zagranicznych uczelni członkowskich. W ramach wydarzenia otwarto Green Campus, zieloną przestrzeń dla studentów.

Kryminał na wakacje: „Nie ma głupich”, czyli Harlan Coben nadal w formie

Trudno zliczyć kryminały i thrillery, które amerykański pisarz Harlan Coben ma już na swoim koncie. Na polski wydawniczy rynek trafiła właśnie kolejna pozycja. Kryminał „Nie ma mocnych” posiada to wszystko, czym charakteryzują się książki Cobena: błyskotliwą intrygę, zwroty akcji, tajemnice i dobrze scharakteryzowanych bohaterów.

Cyfrowy i Bezpieczny Śląsk: PIG-PIB wkracza do akcji, by ratować miasta przed skutkami transformacji

Państwowa Służba Geologiczna może pomagać miastom w prowadzeniu złożonych projektów rewitalizacyjnych i środowiskowych

Westinghouse i Bechtel przyspieszają rozmowy. Kluczowa umowa dla atomu coraz bliżej

Konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel planuje w najbliższych miesiącach uzgodnić najważniejsze elementy umowy wykonawczej EPC na budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej - poinformował PAP prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik.