Wodzisław: pewna praca i nagrody dla prymusów od KW

fot: Maciej Dorosiński

W zawartym porozumieniu strony ustaliły także, że powołają zespół roboczy, którego zadaniem będzie ustalenie do 31 października nowego jednolitego systemu wynagradzania pracowników Kompanii Węglowej tak, aby jego wdrożenie było możliwe od 1 stycznia 2013 roku

fot: Maciej Dorosiński

Kompania Węglowa wznowiła w środę 16 maja umowę ze Starostwem Powiatowym w Wodzisławiu Śląskim, na mocy której w Zespole Szkół Zawodowych w tym mieście oraz w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Radlinie będą działać klasy kształcące uczniów w zawodach górniczych - informuje spółka.

W powiecie wodzisławskim 780 na 3500 wszystkich uczniów pobiera naukę w zawodzie górnika w szkołach pod patronatem Kompanii Węglowej.

Liczba otwieranych klas oraz uczniów przyjmowanych do tych oddziałów będzie ustalana przez szkoły i Kompanię Węglową do końca stycznia poprzedzającego rok szkolny.

- Kompania Węglowa zapewnia absolwentom tych klas pracę w swoich kopalniach - poinformowała Joanna Strzelec-Łobodzińska, prezes zarządu KW SA, która wraz ze starostą wodzisławskim, Tadeuszem Skatułą podpisała umowę.

- Tym razem idziemy dalej. Wyróżniającym się w nauce uczniom technikum, którzy planują podjęcie studiów wyższych na kierunkach górniczych w trybie dziennym, a których średnia ocen na świadectwie ukończenia szkoły będzie nie niższa niż 4,5, otrzymają przedłużenie gwarancji zatrudnienia - dodała pani prezes.

Kompania Węglowa uwzględnia także możliwość przyznania nagrody pieniężnej uczniom, którzy otrzymają świadectwo z wyróżnieniem - ze średnią powyżej 4,75.

Podpisana umowa stanowi odnowienie porozumienia zawartego z powiatem wodzisławskim w roku 2004. Była to wówczas pierwsza taka umowa dotycząca kształcenia młodych górników na potrzeby Kompanii Węglowej SA.

W uroczystości uczestniczyli także Piotr Rykala, wiceprezes zarządu KW SA oraz Dariusz Prus, wicestarosta wodzisławski.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiemy, które kopalnie fedrują najwięcej. Na podium dwa śląskie zakłady

Fundacja Instrat opublikowała najnowsze dane dotyczące wydobycia węgla kamiennego przez kopalnie węgla kamiennego w Polsce. Liderem produkcji niezmiennie jest Bogdanka, na drugim i trzecim miejscu uplasowały się śląskie zakłady.

Na terenie po kopalni powstanie pływalnia. Ogrzeją ją wody dołowe

Na terenie po KWK „Boże Dary” w katowickiej dzielnicy Kostuchna powstanie miejska pływalnia z salą sportową. 

Rentawdowia1

Renta wdowia idzie w górę. Sprawdź, ile zyskasz

Od 1 stycznia 2027 r. zmieni się kluczowy parametr renty wdowiej – udział drugiego świadczenia wzrośnie z 15 do 25 proc., co przełoży się na wyższe comiesięczne wypłaty dla wdów i wdowców. ZUS przypomina, że zmiana nastąpi z urzędu, bez konieczności składania nowych wniosków.

Ponad 1,13 mln cudzoziemców pracuje w Polsce. Większość to Ukraińcy

Na koniec lutego 2026 r. w Polsce pracowało 1 132 400 cudzoziemców – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). To o 7,1 proc. (75 tys. osób) więcej niż rok wcześniej i o 1,2 proc. (13,4 tys.) więcej niż na koniec stycznia 2026 r.