Woda z kopalni ma ogrzać Katowice

1741270294 boze dary m tomalik srk

fot: SRK/Mariusz Tomalik

Źródłem wody mają być Pompownia Stacjonarna Boże Dary (na zdjęciu) oraz Pompownia Głębinowa Wieczorek II

fot: SRK/Mariusz Tomalik

Spółka Restrukturyzacji Kopalń i Katowickie Inwestycje podpisały list intencyjny dotyczący wykorzystania wód kopalnianych na potrzeby Katowic. W pierwszej kolejności zostaną wykonane niezbędne analizy. Pozytywne wyniki pozwolą na kolejny krok spółki Katowickie Inwestycje i budowę infrastruktury dostarczającej miastu ciepło.

- To kolejny przykład działania SRK w kierunku transformacji regionu, zgodnie z kierunkiem przemian spółki. Projekt wykorzystania pompowanych przez nas wód kopalnianych jest odpowiedzią na wyzwania ekonomiczne i środowiskowe. Jesteśmy otwarci na wszelkie inicjatywy i możliwość współpracy w tym zakresie - mówi Jarosław Wieszołek, prezes SRK.

- Wykorzystywanie alternatywnych źródeł energii, jak w tym przypadku ciepła z wód kopalnianych, wpisuje się w strategię realizowanych przez nas inwestycji na rzecz i w imieniu miasta Katowice. Nawiązanie tej współpracy pozwoli nam zbadać możliwości ogrzewania obiektów komunalnych, co z jednej strony niesie korzyści ekonomiczne, bo pozwoliłoby zmniejszyć koszty utrzymania obiektów, a z drugiej strony jest ważne pod kątem ekologii i dbania o środowisko - dodaje Andrzej Hołda, prezes Katowickich Inwestycji.

Źródłem wody będą Pompownia Stacjonarna Boże Dary oraz Pompownia Głębinowa Wieczorek II. W skali roku to razem prawie 10,5 mln m sześc. Temperatura wody w podziemnych wyrobiskach osiąga nawet 28 st. C.

- Co roku wypompowujemy z górniczych wyrobisk ok. 101 mln metrów sześciennych wody. Wykorzystywana jest niewielka tego część. W tej wodzie kryje się ogromny potencjał, dlatego naszym celem jest możliwie jak najszybsze zagospodarowanie jak największej ilości wód kopalnianych - wyjaśnia Mariusz Jończyk, wiceprezes SRK.

Współpraca może być głębsza. Katowickie Inwestycje nie wykluczają bowiem wykorzystania w przyszłości innych pompowni SRK, których potencjał można byłoby spożytkować dla zmniejszenia kosztów funkcjonowania miejskich obiektów użyteczności publicznej.

SRK aktywnie uczestniczy w projektach wykorzystujących wodę z kopalń wodę. W połowie stycznia podpisano list intencyjny dotyczący możliwości wykorzystania energii wód kopalnianych do ogrzewania obiektów Muzeum Śląskiego w Katowicach. Z kolei w październiku 2024 r. SRK nawiązała współpracę z Dalkia Polska Energia SA w zakresie energetycznego wykorzystania wód dołowych i pozyskania alternatywnego źródła ciepła dla Katowic, Sosnowca i Rudy Śląskiej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

JSW ma zgodę walnego na zaciągnięcie 850 mln zł pożyczki z ARP

Walne zgromadzenie Jastrzębskiej Spółki Węglowej wyraziło w poniedziałek zgodę na zaciągnięcie 850 mln zł pożyczki z Agencji Rozwoju Przemysłu.

Rewolucja w CKZiU w Jaworznie. Szkoła przeszkoli z AI i robotyki

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie będzie miało nową siedzibę.  W ramach inwestycji o wartości około 22 mln zł powstanie m.in. dziewiętnaście specjalistycznych pracowni nauki zawodu. W poniedziałek, 8 czerwca 2026 r., o szczegółach przedsięwzięcia informowali marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa oraz prezydent Jaworzna Paweł Silbert.

Od węgla do atomu - transformacja energetycznego serca Polski

Bełchatów ma wszystko, aby napisać nowy rozdział polskiej energetyki - rozmowa z Jackiem Kaczorowskim, prezesem zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.

Enea i Greenvolt sfinalizowały kolejną transakcję, tym razem dotyczącą Farmy Wiatrowej

Grupa Enea oraz Greenvolt Power sfinalizowały transakcję sprzedaży Farmy Wiatrowej Nowe Miasto Lubawskie o mocy 6,6 MW, zlokalizowanej w województwie warmińsko-mazurskim, na rzecz Enei Nowa Energia – spółki odpowiedzialnej w Grupie za rozwój i zarządzanie odnawialnymi źródłami energii.