Wnioski: po międzynarodowej konferencji górniczej

Chlopek konfernecja ab

fot: Andrzej Bęben

Andrzej Chłopek, prezes CSRG: Służby ratownictwa górniczego różnych krajów podejmują coraz szerszą współpracę czego przykładem jest powołanie Międzynarodowego Zespołu ds. Ratownictwa...

fot: Andrzej Bęben

W czwartek 13 października uczestnicy międzynarodowej konferencji "Kluczowe problemy górnictwa w Unii Europejskiej" zapoznają się z polskim górnictwem w praktyce. Ostatni dzień konferencji to wyjazdy studyjne do naszych kopalń. Podsumowano wstępnie wcześniejsze dwa dni obrad plenarnych.

Zgodnie z zapowiedziami po opracowaniu wniosków przez ekspertów przekazane zostaną one do Kancelarii Premiera. Co wynika z obrad, w których uczestniczyli przedstawiciele kilku górniczych państw Unii Europejskiej oraz Rosji i Ukrainy?

Siłą rzeczy w konferencji dominowały problemy górnictwa polskiego, acz wiele z nich jest wspólnych dla branży i poza Rzeczpospolitą. Oto niektóre z najważniejszych tez...

● Dotychczasowe metody przeciwdziałania wypadkom przy pracy w górnictwie wydają się już niewystarczające. Prawdopodobnie wyczerpały swoje możliwości, ponieważ od 2006 roku stale wzrasta liczba wypadków powodowanych błędem człowieka, czyli czynnikiem ludzkim.

● Poprawa wskaźników wypadkowości musi być priorytetem w działalności decydentów politycznych, przedsiębiorców, nadzoru górniczego, związków zawodowych i SIP-owców. Nie może być priorytetu ekonomii i zadań produkcyjnych nad życiem i zdrowiem górnika. Wzrost efektywności i poprawa bezpieczeństwa musi być jedną operacją decyzyjną, a to wymaga radykalnej zmiany dotychczasowego systemu zarządzania zakładami górniczymi.

● Górnictwo bezpieczne i efektywne musi się opierać na trzech podstawowych filarach: nowoczesnych technologiach, organizacji i zasobach ludzkich. Oznacza to, że konieczne będą inwestycje zmierzające do wdrożenia systemu identyfikacji i monitoringu przemieszczania się ludzi pod ziemią oraz funkcjonowania maszyn i urządzeń.

● Każdy górnik musi być zaangażowany w poprawę standardów bezpieczeństwa. Konieczna jest poprawa jakości szkoleń i kształcenia.

● Górnictwo musi być przyjazne dla środowiska, a jego rozwój technologiczny musi uwzględniać aspekty środowiskowe.

● Węglowy potencjał jest w wielu krajach coraz mniejszy, dlatego jednym z najważniejszych problemów współczesnego górnictwa jest racjonalność wykorzystania złóż.

● Przyjazne górnictwo będzie lepiej postrzegane społecznie, ale wymaga to od branży szybkiego reagowania na zmiany i aktywnej postawy wobec szkód górniczych.

● Kluczowym wyzwaniem górnictwa w dzisiejszym czasach jest również pozyskanie społecznej akceptacji dla prowadzonej działalności górniczej. By to osiągnąć należy położyć większy nacisk na prowadzenie otwartej komunikacji z otoczeniem społecznym i otwarty kontakt z mieszkańcami. Jest to warunkiem górnictwa nowoczesnego i przyjaznego.

● Służby ratownictwa górniczego różnych krajów podejmują coraz szerszą współpracę czego przykładem jest powołanie w z inicjatywy CSRG Międzynarodowego Zespołu ds. Ratownictwa. 29 maja 2001 r. Porozumienie podpisało 10 krajów. Zapraszamy do wejścia w skład Zespołu Rosję.

● Niezbędny jest dalszy rozwój współpracy między służbami ratownictwa górniczego a pozostałymi służbami tj. Państwową Strażą Pożarną. Współpraca CSRG z policją i systemem ratownictwa powinna być rozwijana i wymaga regulacji prawnych...

Konferencja zwołano z inicjatywy Zygmunta Łukaszczyka, wojewody śląskiego. Zorganizowali ją:
● Śląski Urząd Wojewódzki,
● Wyższy Urząd Górniczy,
● Główny Instytut Górnictwa,
● Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego SA.

Patronat nad obradami objęła Polska Prezydencja 2011, Parlament Europejski oraz Ministerstwo Gospodarki. Partnerami w organizacji Konferencji byli: Jastrzębska Spółka Węglowa SA, KGHM Polska Miedź SA, Kompania Węglowa SA, Południowy Koncern Węglowy SA, Węglokoks SA oraz Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego i Urząd Miasta Katowice.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego. 

Teren pokopalnianego szybu Ryszard II zyskał drugie życie. Teraz to chętnie odwiedzane miejsce

W miejscu nieczynnego, pokopalnianego szybu Ryszard II w Pszowie powstał atrakcyjny teren do aktywnego spędzania czasu. Ostatnio świetnie upiększyli go uczniowie miejscowych szkół.

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego gazowego terminala pływającego

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego pływającego terminala w Zatoce Gdańskiej - poinformował we wtorek premier Donald Tusk. W wyniku badania zapotrzebowania rynku spółka zdecydowała o zwiększeniu przepustowości planowanego terminala z 4,5 mld m sześc. do 6,1 mld m sześc. gazu rocznie.