Wnioski o dofinansowanie należy składać do 30 listopada w swojej gminie osobiście lub elektronicznie

1498329474 kociol palenisko arc

fot: ARC

Dobrze dobrany do parametrów spalanego paliwa domowy elektrofiltr działa z większością zwykłych kotłów węglowych

fot: ARC

- Sejm w piątek będzie pracował nad ustawą, która obejmie wszystkich użytkowników ciepła, którzy potencjalnie mogą być dotknięci podwyżkami z powodu wzrostu cen surowca, przede wszystkim gazu i węgla - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

- Dzisiaj Sejm będzie pracował nad ustawą, która obejmie wszystkich użytkowników ciepła, którzy potencjalnie mogą być dotknięci podwyżkami przede wszystkim z powodu wzrostu cen surowca - przede wszystkim gazu i węgla, ale też pozostałych - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w Programie 1 Polskiego Radia.

Chodzi o rządowy projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Projekt dotyczy zapewnienia wsparcia dla dużej grupy gospodarstw domowych, wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni mieszkaniowych i podmiotów wrażliwych poprzez pokrycie części nakładów wynikających ze wzrostu kosztów ogrzewania. Projekt dotyczy wsparcia odbiorców ciepła używających do opalania pelletu, LPG, oleju opałowego, drewna opałowego i używających ciepła systemowego.

- Dofinansowanie będzie dla tego podmiotu, który dostarcza ciepło. Czyli jeżeli sami dla siebie dostarczamy ciepło, czyli kupujemy pellet, LPG, drewno, czy olej, wtedy najwięcej dostaniemy na pellet - po 3 tys. zł, tak, jak przy węglu; przy LPG - 500 zł, bezpośrednio w gminie - tłumaczyła Moskwa.

Jak wyjaśniła, jeżeli odbiorca ma ciepło w kaloryferze od zewnętrznego dostawcy, wtedy ten dostawca zadba o to, żeby była odpowiednia rekompensata i żebyśmy my już dostali pomniejszony rachunek. Tutaj blokujemy cenę na podstawie: cena surowca, którą określił prezes Urzędu Regulacji Energetyki plus 60 proc. Na przeciętnym rachunku to będzie oznaczało, że ta podwyżka nie wyniesie więcej niż około 40 proc. - to jest do 40 proc. Ona oczywiście może być niższa. I my już jej na rachunku nie będziemy widzieć - powiedziała.

Jak dodała, odbiorca końcowy, jeżeli mieszka w bloku i korzysta z ciepła systemowego, będzie miał rachunek obniżony, a spółdzielnia i odpowiednio ciepłownia ten cały system rekompensat i dopłat zapewni. - Jednocześnie tutaj nie musimy się obawiać o sytuację finansową ciepłowni - nie ponoszą żadnych kosztów - dostaną wyrównanie tej różnicy. Czyli jeżeli kupiły drożej gaz, drożej węgiel dostaną dopłatę tej różnicy, która będzie stanowiła te 60 proc. prognozowane - wskazała.

Szefowa MKiŚ przekazała, że resort razem z samorządami pracuje nad eliminacją nadużyć w zakresie składania wniosków dotyczących dofinansowania. Jak mówiła, niektóre gminy zauważały, że liczba wpływających wniosków jest wyższa niż liczba gospodarstw domowych. W ustawie znajdzie się zapis doprecyzowujący - jedno gospodarstwo domowe, to jeden adres. - Nie koniecznie kocioł - wskazał. Jak dodała, jedno mieszkanie, jedne adres, jeden dodatek 3 tys. zł.

Minister Moskwa poinformowała, że wnioski o dofinansowanie należy składać do 30 listopada w swojej gminie osobiście lub elektronicznie. W przypadku węgla gmina ma czas do 60 dni na wypłatę dodatku; do 30 dni w przypadku pozostałych źródeł ciepła.

Projekt ustawy o wsparciu odbiorców ciepła przewiduje obowiązkowe ograniczenie cen ciepła sieciowego przez wytwórców, oraz dodatki dla gospodarstw domowych, używających do ogrzewania drewna, pelletu, LPG i oleju opałowego.

W obszarze wsparcia dla odbiorców ciepła sieciowego, projekt przewiduje dla wytwórców obowiązek ustalenia ceny ciepła - tzw. średniej ceny ciepła z rekompensatą - na 150,95 zł za GJ netto dla ciepła wytwarzanego w źródłach ciepła opalanych gazem ziemnym lub olejem opałowym, oraz 103,82 zł za GJ netto dla ciepła wytwarzanego w pozostałych źródłach ciepła.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego. 

Teren pokopalnianego szybu Ryszard II zyskał drugie życie. Teraz to chętnie odwiedzane miejsce

W miejscu nieczynnego, pokopalnianego szybu Ryszard II w Pszowie powstał atrakcyjny teren do aktywnego spędzania czasu. Ostatnio świetnie upiększyli go uczniowie miejscowych szkół.