Wniosek o przyłączenie mikroinstalacji OZE - w Tauronie także przez formularz online

fot: Pixabay.com

W wielu przypadkach na instalację fotowoltaiczną można uzyskać ulgi podatkowe lub różnego rodzaju dofinansowania, przez co opłacalność jeszcze bardziej wzrasta, a okres zwrotu inwestycji staje się znacząco krótszy

fot: Pixabay.com

Klienci wnioskujący o przyłączenie do sieci energetycznej Taurona przydomowej mikroinstalacji, opartej na odnawialnym źródle energii, mogą to zrobić także poprzez formularz online - poinformowała w środę Grupa. Internetowe narzędzie ma usprawnić obsługę oraz wyeliminować błędy we wnioskach.

W pierwszym półroczu br. działająca na południu Polski firma Tauron Dystrybucja przyłączyła do sieci energetycznej blisko 44 tys. mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy ok. 317 megawatów. Zainteresowanie nie słabnie - tylko w pierwszym tygodniu listopada do Taurona wpłynęło - w większości mailowo - aż 7 tys. nowych zgłoszeń dotyczących przyłączenia mikroinstalacji.

By usprawnić obsługę, spółka umożliwiła zgłoszenia mikroinstalacji przez formularz online, dostępny na stronie internetowej pod adresem tauron-dystrybucja.pl/formularz-zm.

- Zgłaszanie mikroinstalacji przy użyciu formularza wyeliminuje najczęstsze błędy i braki we wnioskach. Przy nieprawidłowo wprowadzanych danych, formularz nie przepuści wniosku do kolejnego etapu, a system na bieżąco poinformuje o błędach - poinformowała rzeczniczka spółki Tauron Dystrybucja Ewa Groń, cytowana w środowym komunikacie firmy.

Po wypełnieniu formularza, klient automatycznie otrzyma mail i sms z potwierdzeniem złożenia wniosku. Formularz online ma skrócić czas wymiany lub parametryzacji licznika, co powinno przełożyć się na usprawnienie obsługi i przynieść oszczędności. Ponadto klienci nie będą musieli drukować, a później skanować wypełnionego wniosku.

Przed wypełnieniem formularza należy przygotować komplet wymaganych załączników. Może to być pełnomocnictwo (jeśli zgłoszenie podpisuje pełnomocnik zgłaszającego) lub oświadczenie instalatora (w przypadku, jeśli zgłoszenia nie składa instalator mikroinstalacji). W niektórych przypadkach, jeśli danego modelu inwertera nie ma w wykazie, konieczne będą informacje techniczne dotyczące zastosowanych urządzeń. Wzór pełnomocnictwa oraz oświadczenia instalatora także można pobrać ze strony internetowej.

Nowy formularz z czasem zastąpi przyjmowanie wniosków składanych obecnie mailowo i będzie jednym z dwóch stosowanych sposobów przyjmowania wniosków: poprzez formularz online i tradycyjnie, tj. w formie papierowej. Zgłoszenia przyłączenia mikroinstalacji są realizowane do 30 dni - poinformował w środę Tauron.

Statystyki Grupy potwierdzają, że także w tym roku utrzymuje się zapoczątkowany kilka lat temu dynamiczny wzrost ilości mikroinstalacji OZE. Dla porównania - w pierwszym półroczu ub. roku Tauron przyłączył do sieci 34,6 tys. takich instalacji (w tym roku ponad 27 proc. więcej), a ich łączna moc wynosiła 235 MW (w tym roku jest większa o blisko 35 proc.).

Mikroinstalacja to odnawialne źródło energii elektrycznej o mocy zainstalowanej do 50 kW. W ostatnich pięciu latach liczba takich instalacji rośnie skokowo - z ponad 4 tys. w roku 2017 (o łącznej mocy 24 megawatów), poprzez ponad 8 tys. (o łącznej mocy blisko 50 megawatów) w roku 2018 i przeszło 30,4 tys. w roku 2019 (o mocy 206 MW) do 97,7 tys. w roku 2020 (o łącznej mocy 658 MW). W sumie Tauron przyłączył już do sieci energetycznej ponad 200 tys. mikroinstalacji, głównie fotowoltaicznych.

Tak duży przyrost oraz utrzymująca się popularność mikroinstalacji powodują konieczność odpowiedniego dostosowywania sieci energetycznej oraz odpowiedzialności po stronie instalatorów urządzeń i samych prosumentów. Dla wszystkich uczestników rynku fotowoltaicznego Tauron przygotował poradnik, w którym odpowiada na najczęściej zadawane pytania, dotyczące poprawnej pracy fotowoltaiki. Poradnik dostępny jest na stronie internetowej pod adresem https://tauron-dystrybucja.pl/mikroinstalacja.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.