Władze Katowic poszukują koncepcji na podziemne parkingi

Parkowanie mmpoznan pl

fot: mmpoznan.pl

Podziemne parkingi w centrum Katowic z pewnością ucieszą kierowców

fot: mmpoznan.pl

Znalezienie miejsca do parkowania w centrum Katowic jest nie lada wyczynem. Każdego dnia tysiące kierowców walczą, o to by gdzieś na parę godzin zostawić swój samochód. Władze Katowic mają świadomość tego problemu. Dlatego też włodarze miasta w czasie kwietniowego forum dla inwestorów chcą poruszyć ten temat, skonsultować się z inwestorami i ustalić według jakich założeń powinny powstać w mieście nowe parkingi podziemne.

 

W trakcie kwietniowego forum zaprezentowane zostaną koncepcyjne projekty budowy parkingów podziemnych. Opinie i uwagi przekazane na forum przez inwestorów będą miały wpływ na ostateczny kształt specyfikacji przetargowej. W spotkaniu mogą wziąć udział wszystkie firmy zainteresowane budową parkingów podziemnych w Katowicach. Decyzję o organizacji forum podjęto na podstawie wniosków z obserwacji realizacji podobnych projektów w innych miastach, gdzie często oczekiwania samorządu zupełnie odbiegały od realiów rynkowych.

 

Podziemne parkingi mają powstać w Śródmieściu Katowic. Pierwsza koncepcja zakłada likwidację parkingu naziemnego przy ulicy Dworcowej. W ten sposób powstałby Plac Dworcowy, pod którym znalazłoby się miejsce na około 450 samochodów. Drugi parking byłby zlokalizowany pod placem Bolesława Chrobrego i zapewniałby do 550 miejsc.


  Projekty zakładają budowę obiektów o powierzchni 4 600 m2, które składałaby się z dwóch, ewentualnie trzech kondygnacji. Zapotrzebowanie na miejsca parkingowe pod placem Bolesława Chrobrego ma zapewnić m.in. bliskie sąsiedztwo urzędów Marszałkowskiego i Wojewódzkiego, a w przypadku parkingu zlokalizowanego pod Placem Dworcowym - bliskość hoteli, okolicznych biur i sklepów oraz Teatru im. Stanisława Wyspiańskiego i Muzeum Śląskiego.


Organizacją spotkania dla zainteresowanych inwestorów zajmie się firma Grontmij. Została ona wybrana przez władze miasta jako konsultant projektu budowy parkingów podziemnych
w Katowicach.


Forum ma również pomóc w podjęciu decyzji władzom Katowic co do wyboru formy współpracy miasta z inwestorem prywatnym. W chwili obecnej brane są pod uwagę dwie formy: partnerstwo publiczno-prywatne oraz koncesja.


Konferencja poświęcona budowie parkingów podziemnych w Katowicach odbędzie się 7 kwietnia br. w godzinach od 9.45 do 15.00 w Hotelu Angelo przy ul. Sokolskiej 24.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Krajowy system finansowy jest stabilny i odporny

Krajowy system finansowy jest stabilny i odporny - poinformowano w czerwcowym "Raporcie o stabilności finansowej", opublikowanym we wtorek przez Narodowy Bank Polski. Spadło ryzyko prawne dotyczące kredytów, za to zwiększyło się ryzyko geopolityczne.

Nowe drogi rowerowe w Katowicach. Mieszkańcy wybrali, miasto realizuje

W Katowicach ruszają kolejne inwestycje rowerowe. Nowe drogi dla jednośladów powstaną na osiedlach Tysiąclecia i Paderewskiego, a oba projekty zostały wybrane przez mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego. - Ich realizacja przyczyni się do zwiększenia spójności sieci tras rowerowych w mieście oraz poprawy bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu – podkreślają w Urzędzie Miasta Katowice.

O emeryturę możesz być spokojny? ZUS uspokaja

Do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) w pierwszym kwartale tego roku wpłynęło 101,7 mld zł ze składek. To o 9,1% więcej niż rok wcześniej. Mimo nieco wolniejszego wzrostu gospodarczego sytuacja finansowa FUS pozostaje stabilna.

Bytomskie górnictwo zostanie zdigitalizowane. Miasto podpisało umowę z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

Dziesiątki tomów archiwalnych materiałów dotyczących historii górnictwa w Bytomiu zostaną poddane profesjonalnej digitalizacji przez ekspertów z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. W poniedziałek, 15 czerwca 2026 r., prezydent Bytomia Mariusz Wołosz oraz dyrektor muzeum Bartłomiej Szewczyk podpisali list intencyjny i umowę o współpracy. Porozumienie obejmuje udostępnienie, digitalizację oraz opracowanie miejskich archiwów związanych z górniczym dziedzictwem miasta.