Wkrótce ruszy rewitalizacja odwiertu wód solankowych w Jaworzu

fot: Krystian Krawczyk

Solanka z Jaworza może być używana w tężniach

fot: Krystian Krawczyk

Najpóźniej pod koniec marca 2023 r. ruszy rewitalizacja odwiertu wód solankowych w Jaworzu. Wójt gminy Radosław Ostałkiewicz powiedział PAP, że dobiega już końca opracowanie dokumentacji, która jest niezbędna do rozpoczęcia prac wiertniczych.

- Teraz trwają prace związane z dokumentacją, która jest niezbędna do uruchomienia prac wiertniczych. Powinny się one zacząć najpóźniej pod koniec pierwszego kwartału 2023 i potrwają około czterech miesięcy - powiedział Ostałkiewicz.

Rewitalizacja to krok ku odzyskaniu przez miejscowość statusu uzdrowiska.

Istniejący w Jaworzu odwiert powstał na przełomie lat 70. i 80. XX w. Jest zaczopowany. Radosław Ostałkiewicz powiedział, że obecnie zostanie on przewiercony, by stwierdzić, w jakiej kondycji są rury. Odwiert zostanie odgazowywany, gdyż mógł się tam nagromadzić metan. Potem wykonawca wwierci się na głębokość 1525 m, gdzie jest solanka. Pobrane próbki zostaną zbadane przez Państwowy Zakład Higieny.

Ostałkiewicz przypomniał, że umowa z wykonawcą została zawarta latem. Obejmuje ona rewitalizację odwiertu, a także przygotowanie dokumentacji geologicznej i zbadanie złóż solanki pod kątem wartości leczniczych. Wiadomo już, że ma ona zbyt niską temperaturę, by wykorzystywać ją w basenach, ale może być używana w tężniach. Firma ma też przeprowadzić badania powietrza, klimatu, przygotować projekt operatu uzdrowiskowego i dokumentację pod koncesję w sprawie wydobycia.

Wójt Jaworza przypomniał, że według szacunków koszt zadanie pod nazwą: zaprojektowanie i wykonanie rewitalizacji odwiertu geotermalnych wód solankowych w celu uruchomienia zakładu górniczego i odzyskania praw uzdrowiskowych będzie kosztowało 5,68 mln zł. Samorząd otrzymał na ten cel z rządowego programu Polski Ład 4,4 mln zł.

Sprawami uzdrowiskowymi zajmie się spółka komunalna Uzdrowisko Jaworze. Samorządowiec przypomniał, że została ona założona blisko 10 lat temu, ale była - jak to określił - uśpiona i nie funkcjonowała.

Żeby Jaworze ponownie stało się Zdrojem, po zakończeniu rewitalizacji i potwierdzeniu właściwości leczniczych solanki, powstać musi operat uzdrowiskowy, który złożony zostanie w ministerstwie zdrowia.

Gmina ubiegająca się o status uzdrowiska musi spełnić kilka warunków, m.in. mieć odpowiedni klimat. To w przypadku Jaworza poświadczyła w 2014 r. Polska Akademia Nauk. Ma on właściwości lecznicze przy chorobach układu oddechowego, układu krążenia, narządów ruchu, zaburzeń neurologicznych oraz zaburzeń przemiany materii. Miejscowość spełnia także warunek, mówiący o odpowiedniej infrastrukturze leczniczej - w Jaworzu działa sanatorium.

Ostateczną decyzję o wpisaniu miejscowości na listę uzdrowisk podejmuje Rada Ministrów.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.