Wizyty: amerykańska delegacja w Głównym Instytucie Górnictwa
fot: Jarosław Galusek/ARC
Poligon KD Barbara jest jednym z najważniejszych obiektów badawczych GIG
fot: Jarosław Galusek/ARC
Od 5 do 9 czerwca br. w Głównym Instytucie Górnictwa gościli przedstawiciele amerykańskiego Narodowego Instytutu Bezpieczeństwa Pracy i Zdrowia (The National Institute for Occupational Safety and Health, NIOSH).
NIOSH to jedna z największych organizacji tego typu na świecie, zatrudniająca 1200 osób i reprezentująca szeroki zakres dyscyplin, m.in. epidemiologię, medycynę, higienę pracy, bezpieczeństwo, psychologię, inżynierię, chemię. Ta federalna organizacja jest odpowiedzialna za prowadzenie kompleksowych badań oraz zwalczanie zagrożeń związanych z bezpieczeństwem pracy. NIOSH należy do grupy Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (CDC Centers for Disease Control and Prevention), agencji rządu federalnego USA wchodzącej w skład Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej.
Członkowie delegacji zapoznali się z aktualnymi badaniami GIG w zakresie zwalczania zagrożeń naturalnych, a także zwiedzili Śląskie Centrum Radiometrii Środowiskowej oraz Centrum Czystych Technologii Węglowych. Ich wizyta jest związana z badaniami wybuchowości pyłu węglowego prowadzonymi w Kopalni Doświadczalnej Barbara GIG na zlecenie NIOSH.
- To jest duże uznanie dla naszych kompetencji i doświadczenia, ale też dla naszych możliwości badawczych – powiedział Krzysztof Cybulski, dyrektor Kopalni Doświadczalnej Barbara.
Poligon KD Barbara jest jednym z najważniejszych obiektów badawczych GIG i jedynym na świecie, w którym można przeprowadzać badania w dużej skali oraz badać nowoczesne rozwiązania dla górnictwa, maszyn i urządzeń w chodnikach podziemnych, gdzie mogą być one testowane w warunkach rzeczywistych.