WIG20 blisko pokonania wakacyjnych szczytów

Podczas wtorkowej, 24 listopada, sesji WIG20 zyskał prawie 1,5 proc. i znalazł się na najwyższym poziomie od 17 sierpnia. W indeksie krajowych blue chipów szczególnie dobrze radziły sobie spółki surowcowe, m.in. KGHM, którego kurs po wzroście o blisko 5 proc. jest najwyżej od 2013 r.

- We wtorek obserwowaliśmy bardzo dobre zamknięcie WIG20, który znajduje się obecnie w okolicy wakacyjnych szczytów. Dzisiejsze wydarzenia na warszawskim parkiecie zapowiadają, że najbliższy okres powinien być dobry dla krajowego indeksu blue chipów, zwłaszcza że nie widać na horyzoncie większych zagrożeń. Ten tydzień, ze względu na Święto Dziękczynienia, będzie krótszy dla inwestorów w USA, dlatego ryzyko przesilenia indeksów na amerykańskim rynku akcji jest obecnie mniejsze - powiedział PAP Biznes dyrektor departamentu analiz DM BPS Tomasz Czarnecki.

- Spodziewam się dobrej końcówki roku na GPW, WIG20 powinien mocno przekroczyć lipcowy szczyt, który wynosi 1884 pkt. W mojej ocenie WIG20 w tym roku powinien dojść do poziomu 1920-1930 pkt. Po osiągnięciu tych poziomów - rynek powinien pozostać w konsolidacji - dodał.

Na zamknięciu wtorkowej sesji WIG20 zyskał 1,49 proc. do 1859,42 pkt i znajduje się najwyżej od 17 sierpnia, kiedy to zakończył sesję na poziomie 1862,12 pkt. WIG zwyżkował 1,08 proc. do 53 303,29 pkt, mWIG40 poszedł w dół 0,11 proc. do 3721,75 pkt, a sWIG80 zyskał 0,14 proc. do 15048,51 pkt.

Obroty na GPW wyniosły 1176 mln zł, z czego 970 mln zł przypadło na spółki z WIG20. Największy handel odbywał się na akcjach Allegro (182 mln zł) oraz PKO BP (148 mln zł).

W momencie zamknięcia sesji na GPW niemiecki DAX zyskiwał 1,2 proc., a S&P 500 zwyżkował 1,14 proc.

Na warszawskim parkiecie większość - 8 z 15 - indeksów sektorowych zakończyła sesję nad kreską. Najmocniej zyskał sektor górniczy - w górę o ponad 5 proc., a także branża motoryzacyjna, zwyżkująca 4,94 proc.

Najbardziej na wartości stracił WIG-budownictwo (w dół 1,22 proc.).

Wtorkową sesję w WIG20 z największym wzrostem, bo o 7,41 proc., zakończyły akcje JSW. Producent węgla koksowego zyskał trzecią sesję z rzędu.

W czołówce wzrostów znalazła się także kolejna spółka surowcowa - KGHM - której kurs zyskał 4,96 proc. do 148 zł i jest najwyżej od 2013 r. Pod koniec sesji spółka podała, że sprzedaż miedzi przez KGHM w październiku 2020 r. wyniosła 57,1 tys. t, był to wzrost rdr o 13 proc.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tusk: Realizacja parku technologicznego z Tajwanem oznacza miliardy dolarów inwestycji

Realizacja wspólnie z Tajwanem projektu wielkiego parku technologicznego w Miękini na Dolnym Śląsku oznacza miliardy dolarów inwestycji i tysiące miejsc pracy - zapowiedział premier Donald Tusk przed wtorkowym posiedzeniem rządu.

Wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc.

W kolejnych miesiącach średnioroczny wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc. - ocenili analitycy PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS o wynagrodzeniu i zatrudnieniu w maju. Dodali, że informacje te są dla Rady Polityki Pieniężnej "korzystnym zestawem danych".

Polska drugim w UE producentem truskawek

Polska, po Hiszpanii, jest największym producentem truskawek w UE. Należą one do ulubionych owoców Polaków, są też chętnie kupowane przez odbiorców zagranicznych. W latach 2016-2025 eksportowano od 45 - 70 proc. krajowej produkcji truskawek - poinformował PAP Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Polska gospodarka rośnie, mimo pogorszenia sytuacji zewnętrznej

Piątkowe dane o produkcji przemysłowej wpisują się w obraz "kuloodpornej gospodarki", która rośnie, mimo pogorszenia sytuacji zewnętrznej - uważają analitycy PKO Banku Polskiego. Ich zdaniem dane sugerują, że konflikt na Bliskim Wschodzie nie wywołał istotnego spadku aktywności w sektorze.