Górnictwo: wieżę wyciągową szybu Sas w kopalni Mysłowice zburzono w czwartek rano

+28 Zobacz galerię

Galeria
(31 zdjęć)

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Mysłowic - górująca nad miastem wieża szybu Sas kopalni Mysłowice - runęła w czwartek, 22 sierpnia. O godzinie 10:05 ruszyły cztery ciągniki, ciągnąc stalowe liny i przewracając konstrukcję o wadze ok. 200 t.

Prace wyburzeniowe prowadzone w likwidowanej kopalni Mysłowice na zlecenie Spółki Restrukturyzacji Kopalń przez firmę Foxmet z Czerwionki-Leszczyn, wymagały od specjalistów sporej precyzji. Wieża Sasa sąsiadowała z wpisaną do rejstru zabytków wieżą szybu Łokietek. Musiała upaść w ściśle określonym kierunku. Operacja udała się bez uszkodzeń w otoczeniu. Jednak - jak poinformował Wojciech Jaros, rzecznik SRK - "zanim cztery koparki pociągnęły wieżę linami, ta - po podcięciu jej nóg palnikami - osiadła pod własnym ciężarem i zwaliła się wprawdzie na skarpę, ale niekoniecznie na tę, którą przewidziano". Wieża upadła na skarpę skośnie ku torom kolejowym.

- Pocięta na elementy wieża, zostanie wywieziona razem z pozostałym złomem - powiedział Wojciech Jaros.

Jeszcze na początku tego roku trwały zabiegi o ocalenie wieży Sasa, który był głównym szybem wydobywczym mysłowickiej kopalni o 200-letniej tradycji. Szyb Sas (wówczas pod nazwą Luise) zgłębiono w latach 1872-1883 razem z szybami Łokietek (Kate) i Jagiełło (Gustav). Miłośnicy górniczej historii miasta mieli nadzieję, że obiekt przejmą władze Mysłowic lub prywatny przedsiębiorca. Niestety koszty z tym związane okazały się zbyt duże. Po kopalni Mysłowice na pewno pozostanie w pejzażu - samotna już - wieża szybu Łokietek. Obiekt wciągnięto wcześniej wraz z m.in. budynkiem maszyny wyciągowej do gminnego rejestru zabytków. Ocalone zostaną też: budynki kompresorowni rozdzielni głównej, elektrowni, BHP i budynek rehabilitacji.

Konstrukcję wieży wyciągowej Sasa, w której działał jeden z pierwszych wyciągów skipowych z naczyniem 10 t, odnowiono po II wojnie światowej. Bliźniaczy do Sasa (odwrócony zastrzałem wieży w przeciwną stronę) szyb Jagiełło zlikwidowano w 2008 r. A jeszcze wcześniej - w latach 90. XX w. - zniknęły szyby Bończyk i Zachodni.

Rurę szybową Sasa zaczęto zasypywać jeszcze w czasach Katowickiego Holdingu Węglowego (gdy wydobycie ze starej kopalni Mysłowice przekierowano w całości do ruchu Wesoła) w połowie lipca 2013 r. W głębi ziemi umieszczono aż 31 tys. t kruszywa, a wypełniony zrąb zabezpieczono płytą odlaną z żelazobetonu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Gliwice: Kolejna inwestycja. Rozpoczęła się budowa alei pieszo-rowerowej na południu miasta

W Gliwicach rozpoczęła się budowa pieszo-rowerowej Alei Noworybnickiej, przebiegającej równolegle do przelotowej ul. Rybnickiej w południowej części miasta - wynika z poniedziałkowej informacji lokalnego samorządu.

1734613290 katowice

Katowice zamówiły u Solarisa 15 autobusów miejskich na gaz

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Katowicach zamówiło u Solarisa piętnaście autobusów z napędem gazowym - podał w poniedziałek katowicki magistrat. Wartość umowy to 38 mln zł, z tego ponad 25 mln zł pokryją środki unijne.

Program CPN będzie stopniowo ograniczany

Ze względu na zmieniającą się sytuację na Bliskim Wschodzie zdecydowano o stopniowym ograniczaniu programu CPN - podało w poniedziałek Ministerstwo Finansów. Resort wskazał, że obniżka VAT będzie obowiązywać do 30 czerwca, a obniżka akcyzy wygasa 16 czerwca.

Wodne stacje czekają już na żeglarzy i motorowodniaków

Orlen uruchomił stacje nawodne na najważniejszych szlakach żeglarskich w Polsce – na Mazurach, Zalewie Zegrzyńskim oraz w Gdyni i Pucku. W wybranych lokalizacjach dostępna jest również atrakcyjna oferta sklepowa i gastronomiczna.