Wieża ciśnień w Zabrzu ma bogatą historię

fot: Kajetan Berezowski

Obecnie w wieży ciśnień można obejrzeć interaktywną wystawę „Carboneum”

fot: Kajetan Berezowski

Z daleka zwraca uwagę ogromem swej konstrukcji. To odrestaurowana wieża ciśnień znajdująca się przy ul. Zamoyskiego w Zabrzu, kolejna turystyczna atrakcja na mapie zabytków postindustrialnych województwa śląskiego.

Budowla ma 46 m wysokości i bogatą historię. Wieżę zaprojektowali: architekt August Kind i radca budowlany Friedrich Loose. Wieża została ukończona w 1909 r., jako element miejskiej sieci wodociągowej. Całość wykonano z cegły na planie ośmiokąta. Olbrzymi zbiornik wodny podtrzymywany jest przez osiem filarów bocznych i jeden centralny. Dach jest mansardowy. Dolne kondygnacje zajmowały niegdyś pomieszczenia mieszkalne i gospodarcze. Unikatowy obiekt w 2017 r. zakupiło miejscowe Muzeum Górnictwa Węglowego, które zagospodarowało go pod kątem wystawy i szerokiej, innowacyjnej działalności społecznej oraz naukowej. Wartość projektu wyniosła ponad 34 mln zł, z czego 26,4 mln zł pozyskano z funduszy unijnych.

W ramach wieży ciśnień działają wyspy tematyczne, laboratorium i przestrzenie realizacji społecznych projektów. Mieści się tu także Centrum Aktywizacji Społeczno-Zawodowej i Żywego Rzemiosła, a także kawiarnia z tarasem widokowym zlokalizowana na wysokości 20,5 m.

Obecnie można odwiedzić wieżę ciśnień i obejrzeć m.in. interaktywną wystawę pn. „Carboneum”, poświęconą węglowi jako pierwiastkowi chemicznemu oraz jego obiegowi w naturze, dotyczącą roli węgla w przyrodzie i kształtowaniu cywilizacji. Będzie tu także działać: Akademia Młodych Talentów, Akademia Seniora, Centrum Działań Rewitalizacyjnych oraz Ośrodek Dokumentacji Górniczej. W obiekcie znajduje się także strefa eksperymentów na potrzebę warsztatów i zajęć edukacyjnych. Całość zamyka stół multimedialny z interaktywnym testem wiedzy.

Warto dodać, że zabrzańska wieża ciśnień zyskała już nagrodę I stopnia i tytuł Budowa Roku 2021 w kategorii „Obiekty przebudowane i rewitalizowane” w konkursie Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa, w którym nagradzane są najlepsze inwestycje z ostatnich 12 miesięcy.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.