Wielkie wsparcie od 21 lat

1544860167 03 prezydentowa gj kprp k3

fot: grzegorz jakubowski/kprp

Bardzo wielkim wyróżnieniem dla Fundacji i jej podopiecznych było tegoroczne zaproszenie przez pierwszą damę RP na spotkanie do Pałacu prezydenckiego w dniu górniczego święta Barbórki

fot: grzegorz jakubowski/kprp

Ponad 30 mln zł dla dzieci i młodzieży oraz osób wymagających rehabilitacji i leczenie rozdysponowała w ciągu 21 lat swojej działalności Fundacja Rodzin Górniczych. Tradycyjnie w grudniu FRG organizuje spotkania, w czasie, których podsumowuje mijający rok swojej działalności. Ostatnie miało miejsce 12 grudnia.

- Fundacja zaczynała swoją działalność bardzo skromnie. Środki finansowe pozwalały na wypłatę zaledwie kilkunastu zapomóg i stypendiów. Jednak dzięki zaangażowaniu wielu ludzi dobrego serca, dzięki solidarności środowiska górniczego możliwy był rozwój Fundacji Rodzin Górniczych. Systematycznie docierano do kolejnych rodzin potrzebujących pomocy. Po 21 latach działalności Fundacja ma tę wielką satysfakcję, że dzięki jej pomocy ani jedna sierota po górniku nie jest pozbawiona możliwości nauki i zdobycia pożądanego wykształcenia – mówi prezes FRG Ryszard Wyględacz.

Do 1 grudnia fundacja przyznała 64 zapomogi doraźne na łączną kwotę ponad 100 tys. zł, w tym po raz pierwszy zapomogi dla wdów po górnikach, którzy zginęli w tym roku w wypadkach w kopalniach. W br. przekazywanych jest także 11 zapomóg socjalnych, których całkowity koszt wynosi prawie 48 tys. zł. Systematycznie wypłacane są też zapomogi ze środków pochodzących ze zbiórek pieniężnych i darowizn.

FRG ma także doskonale zorganizowany system stypendialny. W roku szkolnym 2017/2018 wypłacono z niego 140 świadczeń na kwotę blisko 0,5 mln zł. Obecnie przyjmowane są wnioski na stypendia na rok szkolny 2018/19. Do 1 grudnia br. przyznano już 142 stypendia.

Podopieczni Fundacji mogą także liczyć na wyjazdy rehabilitacyjne. W kończącym się roku skorzystało z nich 45 osób. Organizacja zapewniła też rehabilitację domową dla 4 niepełnosprawnych podopiecznych. FRG zapewnia dzieciom i młodzieży letnie i zimowe wyjazdy. W tym roku skorzystało z nich 36 podopiecznych.

Fundacja jako organizacja pożytku publicznego prowadzi zbiórkę środków z odpisów 1 proc. podatku. Za rok 2017 podatnicy przekazali FRG odpisy w łącznej kwocie 157.063,71 zł, w tym 78.782,50 zł jako ukierunkowaną pomoc dla podopiecznych, którzy wymagają wsparcia w leczeniu, rehabilitacji czy też sfinansowaniu zabiegów medycznych nieobjętych finansowaniem NFZ.

- Energię i zachętę do dalszej pracy dają nam liczne wyrazy wdzięczności, które otrzymujemy. Te podziękowania, chociaż adresowane do Zarządu, skierowane są do wszystkich darczyńców i przyjaciół Fundacji, którzy wspierając nas, pozwolili nam działać, rozwijać się, a przez to skuteczniej pomagać - mówi prezes Wyględacz

- Mamy nadzieję, że będziemy mogli kontynuować naszą misję – niosąc pomoc dla rodzin górniczych. Prosimy naszą brać górniczą o solidarność i wsparcie. Działamy dla Was i waszych rodzin - apeluje szef FRG.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.